آنچه از تجزیه و تحلیل 1000 پیشنهاد اولیه سکه (ICO) آموختم

آنچه از تجزیه و تحلیل 1000 پیشنهاد اولیه سکه (ICO) آموختم

[ad_1]

رویدادهای عرضه اولیه سکه (ICO) یکی از روش‌های تامین سرمایه برای استارت‌آپ‌ها و مجموعه‌های نوظهور است. از سوی دیگر، سرمایه گذاران ICO سعی می کنند اولین خریداران توکن های بومی این پروژه ها باشند تا حداکثر بهره را از ظرفیت رشد این دارایی ها ببرند. بنابراین بررسی عملکرد عرضه اولیه سکه و سودآوری آنها ضروری به نظر می رسد.

بیشتر بخوانید: عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟

در این یادداشت، تحلیلی از نویسندگان با نام مستعار Ren & Heinrich در وب سایت Medium را می خوانید که با تحقیق در مورد 1000 رویداد ICO بین سال های 2019 تا 2022 نوشته شده است. با مطالعه این مقاله احتمالاً درک بهتری از نحوه کار ICO ها خواهید داشت و بهتر می توانید در مورد سرمایه گذاری های آتی در این زمینه تصمیم گیری کنید. بقیه مقاله ذکر شده توسط Ren & Heinrich را بخوانید.

قیمت توکنسلام ICOمی بینم

من (نویسنده، رن و هاینریش) داده‌های این مطالعه را از مجموع 983 ICO بین ژانویه 2019 و اکتبر 2022 (دسامبر 2019 تا اکتبر 2021) جمع‌آوری کردم و عملکرد قیمت توکن‌های صادر شده را از روز اول تا روز 365 مورد تجزیه و تحلیل قرار دادم.

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می کنید، بیشتر رویدادهای ICO در سال های 2021 و 2022 رخ داده است. در این مقاله، سوال تاریخ ICO در فرآیند تفسیر داده ها مهم است که در ادامه به آن اشاره خواهم کرد.

تعداد ICOهای سازماندهی شده بر اساس ماه و سال

در نمودار زیر توزیع قیمت توکن های ICO را مشاهده می کنید که ارزش سکه ها یا توکن ها را در مراحل مختلف فرآیند تامین مالی نشان می دهد. ذکر این نکته ضروری است که اکثر پروژه ها قیمت اولیه را تنها چند سنت تعیین می کنند و کمتر از 10 درصد از پروژه ها قیمت یک دلار یا بیشتر را برای توکن های خود در نظر می گیرند.

بر اساس گفتگو با مدیران پروژه های مختلف ارزهای دیجیتال، آنها اغلب به دلایل روانی قیمت پایینی را برای عرضه توکن خود انتخاب می کنند. به نظر می رسد بسیاری از سرمایه گذاران با تجربه کمتر، قیمت پایین توکن را نشانه ای از پتانسیل رشد آتی آن می دانند. با این حال، همانطور که در ادامه خواهیم دید، این فرض اشتباه است.

قیمت توکن های ICO

بیشتر بخوانید: 7 راه برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال بدون معامله

اهداف تامین مالی ICOمی بینم

همانطور که می دانید، پیشنهادات اولیه سکه دارای حداقل سطح و هدف نهایی تضمین سرمایه آنها است. اکثر پروژه های مورد بررسی در این مطالعه رویداد ICO خود را با هدف جمع آوری حداقل 500000 دلار با اهداف 1 میلیون دلار یا بیشتر برگزار کردند.

همچنین جالب است بدانید که میانگین اهداف بودجه پروژه در سال های 2019 و 2020 و به میزان کمتر در سال 2021 بسیار بیشتر از این میزان در سال 2022 بوده است. دو توضیح برای این موضوع وجود دارد:

  • بیشتر پروژه‌های بررسی‌شده رویدادهای ICO خود را در سال‌های 2021 و 2022 برگزار کردند. بنابراین، «تعداد» بالاتر میانگین، اهداف سرمایه‌گذاری برای آن سال‌ها را کاهش می‌دهد.
  • بین سال‌های 2019 تا 2021، شرایط برای تأمین سرمایه بهتر از سال 2022 است. این عدد مطابق با گزارش‌های بخش مالی استارت‌آپ در سال 2022 است. در سال 2022 و با رکود بازار، تأمین سرمایه برای استارت‌آپ‌ها بسیار دشوارتر شده است.
اهداف مالی ICO

اجرای ICO پس از اولین روز عرضه عمومی

حال بیایید به بخش اصلی این تحلیل برویم. در این بخش، عملکرد نمادین پروژه های بررسی شده برای یک روز پس از عرضه عمومی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید: تجارت چیست و معامله گر کیست؟

همانطور که داده ها نشان می دهد، میانگین قیمت توکن پروژه های بررسی شده در روز اول افزایش قابل توجهی را نشان می دهد. با این حال، داده ها بسیار پراکنده بودند. چرا که برخی پروژه ها رشد چند هزار یا ده هزار درصدی داشتند.

از نظر آماری، یک روز پس از عرضه، میانگین رشد 253 درصدی با سه ماهه اول 74 درصد و سه ماهه سوم 766 درصد از نظر عملکرد توکن وجود دارد. نمودار زیر عملکرد روز اول برخی از پروژه های مورد تجزیه و تحلیل را نشان می دهد.

عملکرد قیمت توکن ICO یک روز پس از عرضه عمومی بر اساس سال عرضه

اجرای ICO پس از عرضه عمومی در روز 365

نکته: از آنجایی که کمتر از 365 روز از عرضه عمومی پروژه 2022 در زمان بررسی داده ها گذشته بود، از آخرین قیمت موجود استفاده کردم.

یک سال بعد، تصویر برای اکثر پروژه ها بسیار متفاوت به نظر می رسد. میزان کاهش توکن در میانه داده ها 80 درصد، سه ماهه اول 93 درصد و سه ماهه سوم 15 درصد برآورد شده است. در واقع، پس از 365 روز، بیشتر سکه ها و توکن ها بین 80 تا 90 درصد ارزش خود را در مقایسه با قیمت اولیه ICO خود از دست داده اند.

اگر افت قیمت را با ارزش توکن در روز اول عرضه عمومی اندازه گیری کنیم، وضعیت حتی بدتر به نظر می رسد. در این حالت افت ارزش توکن در اکثر پروژه ها بیش از 90 درصد است.

در نمودار زیر عملکرد قیمت توکن در پروژه های مختلف را مشاهده می کنید. عملکرد نسبتا موفق پروژه های توکن در سال 2020 را می توان به بازار گاوی در سال جاری مرتبط کرد.

عملکرد قیمت توکن ICO نزدیک به 365 روز پس از عرضه عمومی بر اساس سال راه اندازی

بیشتر بخوانید: چرا بیشتر معامله‌گران ارزهای دیجیتال ضرر می‌کنند؟

عملکرد ICOها در طول زمان

برای درک بهتر تکامل هر پروژه در طول زمان، عملکرد را در چهار دوره زمانی ثبت کردم: روز 1، روز 10، روز 60، و روز 365. این مشکل در نمودار زیر برای نمونه ای از پروژه ها نشان داده شده است. اعداد پشت نام پروژه نشان دهنده نرخ رشد قیمت توکن است. چیزی که این نمودار به خوبی نشان نمی‌دهد پروژه‌های بسیاری است که در طول یک سال از نظر قیمت توکن کاهش یافته‌اند.

نمودار عملکرد ICO در طول زمان

در همین حال، نکته ای که باید به آن توجه کرد فروش انبوه سرمایه گذاران اولیه در عرض چند روز پس از عرضه عمومی توکن است. گاهی اوقات هجوم سرمایه گذاران کوچک در دو هفته اول به این معنی است که قیمت کمی بالاتر از چیزی است که در روز دهم نشان می دهد. با این حال، تقریباً بیشتر اوقات قیمت توکن ها در روز 60 به شدت کاهش یافته است.

جمعطبقه بندی

بر اساس این تحقیق، سرمایه گذاران ICO می توانند نکات و نتایجی را در مورد پروژه های جدید در نظر بگیرند:

  • سرمایه گذاری در رویدادهای ICO در مرحله تامین مالی اغلب با افزایش قیمت قابل توجه در شروع عرضه عمومی همراه خواهد بود. البته به شرطی که نقدینگی موجود در صرافی مورد نظر شما به شما امکان می‌دهد تا توکن‌های خود را در چند روز اول عرضه عمومی بفروشید.
  • هر کسی که توکن پروژه را در چند روز اول پس از عرضه عمومی خریداری کرده باشد، به احتمال زیاد باید منتظر ضرر بزرگ در سال اول پس از عرضه باشد. به بیان ساده، اگر بلافاصله پس از فهرست شدن و انتشار توکن خرید کنید، فقط نقدینگی را در اختیار سرمایه گذاران اولیه قرار می دهید و احتمالاً در آینده متضرر خواهید شد.
  • نتایج این مطالعه با سایر گزارش‌هایی که اغلب شکست پروژه‌های جدید را نشان می‌دهند، مطابقت دارد و تأیید می‌کند.
  • هر کسی که قصد دارد یک توکن پروژه جدید را به مدت طولانی برگزار کند، باید به چرخه بلندمدت بیت کوین توجه کند. پروژه های راه اندازی شده در سال 2020 از بازار گاوی سال 2021 بهره مند شدند. در حالی که پروژه های راه اندازی شده در سال 2022 اغلب در بازار نزولی فعلی گیر افتاده اند.

بیشتر بخوانید: 5 درسی که از نادیده گرفتن بیت کوین آموختم

  • اندازه و میزان هدف افزایش سرمایه تاثیر زیادی بر عملکرد هر پروژه نداشت. به عبارت دیگر، حجم بالای سرمایه جذب شده در مرحله تامین مالی، موفقیت کامل پروژه را تضمین نمی کند.
  • قیمت توکن در رویداد عرضه اولیه سکه تاثیر زیادی بر عملکرد آینده پروژه ندارد.
  • بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده در این تحقیق، تعدادی از پروژه‌هایی که سعی در جذب سرمایه از طریق چندین پلتفرم مختلف داشتند، در بلندمدت بدترین عملکرد را داشتند.

[ad_2]