افزایش حقوق بازنشستگان 1402 چقدر تعیین شد؟ (رقم دقیق) + جدول

افزایش حقوق بازنشستگان 1402 چقدر تعیین شد؟ (رقم دقیق) + جدول


آخر سال که می‌شود همه به ویژه بازنشستگان به دنبال یک خبر مهم هستند، یعنی افزایش حقوق بازنشستگان و میزان آن، امسال هم که با این شرایط نابسامان اقتصادی که همه از نظر معیشت و درآمد دچار مشکل شده‌اند بازنشستگان بیشتر نگران هستند؛ چراکه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی همیشه افزایش کمتری داشته است. ما در این مطلب به بررسی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی 1402 پرداختیم. با ما همراه باشید.

افزایش حقوق بازنشستگان چقدر است؟

هر ساله زمانی که دولت لایحه بودجه را به مجلس ارائه می‌دهد، در آن میزان افزایش حقوق بازنشستگان هم مورد بررسی قرارگرفته است و تکلیف آن هم معلوم می شود. همانطور که در مقاله‌های قبلی نورا درباره حداقل دستمزد کارگران ۱۴۰۲ صحبت کردیم در اینجا درباره افزایش حقوق بازنشستگان توضیح خواهیم داد.

در همین رابطه چندی پیش کمیسیون تلفیق بودجه مجلس درباره افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به رقم 20 درصدی اشاره کرد؛ این کمیسیون گفته است:

با مصوبه اعضا، حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه اجرایی نیز مشابه کارمندان به‌میزان ۲۰ درصد نسبت به آخرین حکم حقوق سال ۱۴۰۱ افزایش می‌یابد.

کمیسیون تلفیق بودجه مجلس

خبر جدید درباره حقوق بازنشستگان در تابستان 1402؟

متاسفانه برخی سایت‌های خبری برای بازدید بیشتر خبرهایی با تیترهای دروغین منتشر می‌کنند در حالی که هیچ اتفاق جدیدی در حوزه حقوق بازنشستگان نیافتاده و نخواهد افتاد. به عنوان مثال برخی از این سایت‌ها حرف‌های تکراری برخی نمایندگان مجلس را که بیشتر قدردانی از زحمات کارگران است را منتشر می کنند!

برای نمونه، به این مورد نگاه کنید؛ نماینده ساری و رئیس فراکسیون کارگری مجلس در جلسه ماهانه اعضای هیات مدیره کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی کشور اخیرا در گفتگویی اعلام کرده است:

فراکسیون کارگری مجلس با همراهی و همکاری نمایندگان مجلس اقدامات خوبی را دربحث پرداخت بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی درقالب رد دیون واجرای طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان  تامین اجتماعی انجام داد اما عمق گرفتاری‌ها ومشکلات بالاست و اعتقاد دارم که زمانی می‌توانیم ادعا کنیم عدالت برقرار شده که کارگران و بازنشستگان  در آرامش و آسایش باشند.

علی بابایی کارنامی

همانطور که مشخص است چیز جدیدی به حقوق هیچ کارگر و بازنشسته ای اضافه نشده و مبلغ همان چیزی است که در ماه های ابتدایی سال تصویب شده و در حال حاضر به حساب بازنشستگان واریز می شود. بنابراین فریب اینگونه مطالب را نخورید.

افزایش حقوق بازنشستگان احتمالا 20 درصد است

حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ، کشوری و لشکری

در 21 بهمن ماه 1401، در لایحه بودجه ارائه شده از سوی دولت به مجلس، به افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۲ اشاره شد. البته در این لایجه حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری هم بررسی شده است.

در ادامه به بررسی حقوق هر یک از بازنشستگان تامین اجتماعی، کشوری و لشکری خواهیم پرداخت.

حداقل حقوق بازنشستگان ۶ میلیون و 300 هزار تومان

در لایحه دولت به مجلس اشاره شده است که افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال 1402 (اعم از بازنشستگان، وظیفه بگیران مشمول صندوق بازنشستگی کشوری و تامین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی) نباید کمتر از 6,300,000 هزار تومان باشد.

بنابر اعلام دولت حداقل حقوق بازنشستگان (تامین اجتماعی، کشوری و لشکری) 6 میلیون و 300 هزار تومان است.

به استناد لایحه بودجه دولت که در 27 بهمن به مجلس ارائه شد

افزایش حقوق بازنشستگان کشوری

عیدی بازنشستگان چه زمانی واریز خواهد شد؟

در این زمینه رئیس کانون بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی گفته است:

عیدی بازنشستگان تأمین اجتماعی از ۱۵ اسفند پرداخت خواهد شد. بنا بر اعلام دولت، عیدی بازنشستگان تأمین اجتماعی یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است. ‌

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی

این عیدی متلعق به بازنشستگان است، در صورتی که می‌خواهید درباره عیدی سال 1402 بخوانید روی لینک کلیک کنید.

افزایش حق اولاد و کمک هزینه عائله مندی در 1402

در رابطه با افزایش حقوق و دستمزد بازنشستگان در سال 1402، بحث هزینه عائله‌مندی و حق اولاد نیز مطرح است. امتیاز حق اولاد و کمک هزینه عائله‌مندی در لایحه بودجه سال آینده پیش‌بینی شده است.

هزینه عائله‌مندی و حق اولاد برای شاغلان و بازنشستگان به ترتیب 2280 و 1050 امتیاز خواهد بود. همچنین حداقل حقوق و دستمزد و مزایای شاغلان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و حداقل حقوق بازنشستگان و وظیفه‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح، همانند حقوق بازنشستگان 1402 با افزایش 20 درصدی همراه است.

جدول افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در 1401

در جدول زیر می‌توانید به صورت خلاصه میزان افزایش حقوق و عیدی بازنشستگان را مشاهده کنید:

حداقل افزایش حقوق بازنشستگان 1402 میزان عیدی بازنشستگان 1401
6 میلیون و 300 هزار تومان یک میلیون و 800 هزار تومان
جدول عیدی و حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

جمع بندی از افزایش حقوق بازنشستگان در سال 1402

همانطور که مبلغ حداقل دستمزد کارگران همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و با وجود اینکه در اسفند ماه به سر می‌بریم هنوز تصمیمی در این باره گرفته نشده است، میزان افزایش حقوق بازنشستگان قطعی شده و رقم آن 6 میلیون و 300 هزار تومان است. با این حال اگر سوالی درباره این موضوع دارید با ما در میان بگذارید تا به آن پاسخ دهیم.

آنچه در این صفحه می‌خوانید:
  • ir/pensioners-money/
  • ir/pensioners-money/#:~:text=در لایحه دولت به مجلس از 6,300,000 هزار تومان باشد
  • ir/pensioners-money/#:~:text=حداقل حقوق بازنشستگان ۶ میلیون از 6,300,000 هزار تومان باشد
  • ir/pensioners-money/#:~:text=حداقل حقوق بازنشستگان ۶ میلیون و 300 هزار تومان&text=بنابر اعلام دولت حداقل حقوق و 300 هزار تومان است
  • ir/pensioners-money/#:~:text=همچنین حداقل حقوق و دستمزد افزایش 20 درصدی همراه است
  • افزایش حقوق بازنشستگان کشوری در سال 1402
  • جدول افزایش حقوق بازنشستگان کشوری در سال 1402
  • حقوق قطعی بازنشستگان تامین اجتماعی چقدر اضافه میشود