اینتا کد مالیاتی چیست و چگونه کد مالیاتی بگیریم

اینتا کد مالیاتی چیست و چگونه کد مالیاتی بگیریم

[ad_1]

کد مالیاتی چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر با سازوکارهای مالیاتی و تعریف آن آشنا بوده باشید و گذرتان به کوچه سازمان امور مالیاتی افتاده باشد، حتما نام کد مالیاتی را شنیده‌اید.

ساده‌ترین پاسخ به این پرسش که کد مالیاتی چیست را می‌توان چنین تفسیر کرد که کد مالیاتی در واقع شناسه‌ای خاص برای هر واحد اقتصادی در کشور است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور با هدف هوشمندسازی نظام مالیاتی، شناسایی و طبقه‌بندی دقیق فعالیت‌های اقتصادی طراحی شده است.

این کد که به کد اینتا معروف است، جایگزینی مناسب برای کد آیسیک است که پیش از این مورد استفاده قرار می‌گرفت.

کد آیسیک توسط شورای اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل طراحی و در سطح بین‌الملل اجرا شده است که برای فعالیت‌های بین‌المللی مورد نیاز است؛ اما ایرادات ساختاری و محتوایی موجود در آن مانع از استفاده بهینه این کد در ایران می‌شده است.

به طوری که به کار گیری کد آیسیک در سامانه‌های مختلف داخلی باعث بروز مشکلاتی می‌شد؛ به همین خاطر سازمان امور مالیاتی کشور، با رفع ایرادات ساختاری موجود، اقدام به طراحی سیستم جدیدی برای هوشمندسازی و شناخت بهتر فعالیت‌های اقتصادی کشور طراحی و اجرا کرده که به نام اینتا کد مالیاتی معروف شده است.

هدف از طراحی اینتا کد مالیاتی چیست

این کد جهت دسته بندی مشاغل و ساماندهی هر چه بهتر فعالیت‌های اجرایی با هدف هوشمندسازی مالیات‌های مستقیم انجام می‌گیرد و تمامی مشاغل را در سه دسته تقسیم می‌کند:

  • تولیدی
  • بازرگانی
  • خدماتی

به این ترتیب تمامی مشاغل با توجه به کد مالیاتی خود می‌توانند از مزایای عدالت مالیاتی بهره‌مند شده و خود را به مالیات روشن و واقعی نزدیک گردانند.

فعالیت‌هایی که شامل دریافت کد اینتا می‌شوند، فعالیت‌هایی هستند که در نظام مالیاتی شناخته شده هستند و ابهامی درباره این فعالیت‌ها وجود ندارد. از سویی بستر این کدگذاری به شکلی منعطف طراحی شده که در صورت اضافه شدن فعالیت‌های اقتصادی جدید، امکان افزودن آن به فعالیت‌های پیشین وجود خواهد داشت.

این دسته‌بندی‌ها باعث می‌شود بستر تازه‌ای برای تفکیک فعالیت‌های داخلی و خارجی (واردات و صادرات) ایجاد شده و امکان حمایت از تولید داخلی را بهتر فراهم خواهد کرد. در کنار همه این‌ها، باید بدانیم مهم‌ترین ویژگی کد اینتا مالیاتی چیست.

در واقع اصلی‌ترین مزیت این کد، انعطاف موجود در طراحی ساختاری آن است که باعث می‌شود اتصال یا Mapping کدهای طراحی شده با کدهای آیسیک قابل تطبیق باشد.

از کجا و چگونه کد مالیاتی بگیریم

پیش از پرداختن به اینکه چگونه کد مالیاتی بگیریم باید در نظر داشته باشید که داشتن کد مالیاتی اینتا به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید از تبصره ماده 100 استفاده کنید و به کمک آن اظهارنامه مالیاتی خود را ارسال کنید.

در حال حاضر ارسال اظهارنامه و استفاده از تبصره ماده 100 بدون داشتن کد اینتا امکان پذیر نیست. به همین خاطر بهتر است که تمامی بنگاه‌های تجاری جهت اخذ این کد اقدام نمایند. اما روش آسان اخذ کد مالیاتی چیست؟

برای گرفتن کد اینتا باید به سایت سازمان امور مالیاتی  کشور مراجعه و از قسمت میز خدمت و بخش پیش ثبت نام، فرایند ثبت نام خود را دنبال نمایید. در این مسیر شما 4 گام برای پیمودن خواهید داشت:

  1. پیش ثبت نام الکترونیک
  2. صحت سنجی اطلاعات
  3. تولید و ارسال اطلاعات کاربری
  4. ثبت نام الکترونیک

در مرحله پیش ثبت نام، شما باید اطلاعات پایه‌ای مربوط به فعالیت اقتصادی خود را وارد نموده و پس از تایید اطلاعات، منتظر دریافت پیامک حاوی نام کاربری و رمز عبور بمانید.

در نظر داشته باشید که این پیامک در صورت تایید اطلاعات وارد شده شما پس از استعلام از منابع مختلف سازمانی برای شما ارسال خواهد شد و در صورت هر گونه مغایرت، امکان رفتن به مرحله دوم را نخواهید داشت. بنابراین سعی کنید حتماً اطلاعات خود را در تمامی مراحل با دقت ثبت نمایید.

پس از اینکه پیامک مربوط به نام کاربری و کلمه عبور برای شما ارسال شد، باید مجدداً وارد سامانه شده و از قسمت میز خدمت، گزینه ورود را انتخاب کرده و با وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور، وارد سامانه شوید.

سپس در این مرحله اطلاعات تکمیلی خواسته شده از شما را وارد می‌کنید که مربوط به کسب و کار و نوع فعالیت شما خواهد بود. پس از پایان ثبت نام و تایید اطلاعات شما، کد رهگیری به شما داده می‌شود که این کد رهگیری، همان اینتا کد مالیاتی شما خواهد بود.

نکات مهم در مورد اخذ کد مالیاتی

حال که آموختیم چگونه کد مالیاتی بگیریم، این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که شما مسئول صحت تمامی اطلاعات مندرج در تمامی مراحل ثبت نام خواهید بود؛ بنابراین در صورتی که هر یک از اطلاعات وارد کرده شما در این سامانه دستخوش تغییر شد، باید در همان قسمت میز خدمت و با وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور خود، نسبت به اصلاح اطلاعات خود اقدام نمایید. تغییراتی مانند تغییر آدرس محل کار، تغییر نوع کسب و کار و…

این نکته را هم به خاطر داشته باشید که یک فرد می‌تواند با یک کد ملی به صورت متعدد در سامانه سازمان مالیات ثبت نام کرده و برای تمامی کسب و کارهای موازی خود کدهای مالیاتی مختلفی دریافت کند.

استفاده از یک کد مالیاتی برای چند کسب و کار مختلف (حتی در صورت واحد بودن شخصیت حقیقی مالک) به نوعی فرار مالیاتی و جرم تلقی می‌شود.

هنگامی که پس از مرحله پیش ثبت نام، کد کاربری و رمز عبور برای شما پیامک شد، وظیفه محرمانه نگاه داشتن آن بر عهده شما است و هر گونه استفاده سوء از این اطلاعات، برای شخص شما مسئولیت آفرین تلقی می‌شود. بنابراین سعی کنید نام کاربری و کلمه عبور خود را به هیچکس ارائه نکنید.

 

[ad_2]