بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ 2023

بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ 2023


فایل صوتی بلاگ


 

شاید برات جالب باشه:

بدون استفاده از انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، موفقیت در این دنیای پرشتاب میسر نیست. در حال حاضر، ابزارهای زیادی در دسترس‌اند که برای تسهیل کل فرایند بازاریابی دیجیتال طراحی شده‌اند. در این مطلب از وی‌پدیا، بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ ۲۰۲۳ را معرفی می‌کنیم که همۀ بازاریابان دیجیتال باید آن‌ها را بشناسند.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ چه هستند؟

به ابزارهایی که توسط دیجیتال مارکترها برای انواع فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال استفاده می‌شوند، ابزارهای دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing Tools) گفته می‌شود.

با توجه به طیف متنوع و وسیع فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال، این ابزارها نیز متنوع‌اند و طیف گسترده‌ای از کاربردها را شامل می‌شوند؛ از تحلیل داده‌ها و اطلاعات آنلاین گرفته تا اتوماسیون و مدیریت پروژه و تبلیغات و تولید محتوا و طراحی گرافیک و… .

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ چه کمکی به کسب‌وکارها می‌کنند؟

هدف نهایی از بازاریابی دیجیتال، دستیابی به مخاطبان هدف، افزایش فروش و افزایش درآمد است. با استفاده از تاکتیک‌هایی مانند بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی محتوایی، سئو، تبلیغات و…، کسب‌وکارها می‌توانند از بازاریابی دیجیتال برای تعامل، تبدیل و حفظ مخاطبان هدف خود استفاده کنند. اما آن چیزی که به بازاریابان دیجیتال و کسب‌وکارها در رسیدن به این اهداف و طی‌کردن این فرایند کمک می‌کند، ابزارهای بازاریابی دیجیتال است.

درواقع، کسب‌وکارها می‌توانند با استفاده از امکانات و قابلیت‌هایی که بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در اختیار آن‌ها می‌گذارند، مسیر دستیابی به مخاطبان هدف، افزایش تعامل، فروش و درآمد را به‌خوبی بپیمایند.

فهرست بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

با توجه به گستردگی فعالیت‌های حوزۀ بازاریابی دیجیتال (Digital Marketing)، این ابزارها را در ۱۱ گروه زیر دسته‌بندی می‌کنیم و در هر دسته دو مورد از کاربردی‌ترین و بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ را معرفی می‌کنیم:

 1. ابزارهای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی؛
 2. ابزارهای بازاریابی ایمیلی؛
 3. ابزارهای آنالیز بازاریابی (آنالیز داده و رفتار کاربران)؛
 4. ابزارهای سئو و تحقیق کلمات کلیدی؛
 5. ابزارهای مدیریت پروژه و تیم مارکتینگ؛
 6. ابزارهای تبلیغات دیجیتال؛
 7. ابزارهای اتوماسیون بازاریابی؛
 8. ابزارهای تولید و مدیریت محتوا؛
 9. ابزارهای طراحی گرافیک و بازاریابی ویدئویی؛
 10. ابزارهای سوشال لیسنینگ؛
 11. ابزارهای چت آنلاین.

معرفی بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

پیش از معرفی بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، بیان دو نکته حائز اهمیت است:

 1. برخی ابزارهای معرفی‌شده چندکاره‌اند و می‌توانند به‌طور هم‌زمان دو یا چند حوزه را پوشش دهند.
 2. حتی بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ نیز به‌طور معمول یک طرح رایگان دارند که برای افراد، کسب‌وکارهای کوچک و نوپا یا استارتاپ‌ها مناسب است. این ابزارها، برای استفاده از امکانات بیشتر، طرح‌های مختلف پولی را ارائه می‌دهند.

با این توضیح، بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ را معرفی می‌کنیم:

۱) ابزارهای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

همان‌طور که شبکه‌های اجتماعی روزبه‌روز متنوع‌تر و فراگیرتر می‌شوند، ابزارهای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی نیز متنوع‌تر و گسترده‌تر‌ می‌شوند. Omnisend ،Moosend ،Brandwatch ،Woobox ،Wyng و MeetEdgar فقط چند نمونه از این ابزارها هستند.

با توجه به حضور تنگاتنگ رقبا در شبکه‌های اجتماعی، هر کسب‌وکاری که بتواند حرفه‌ای‌تر عمل کند، گوی سبقت را از رقبا خواهد ربود.

دو ابزار هوت‌سوئیت و بافر از مقبولیت عمومی فراوانی برخوردارند و می‌توانند شما را از رقبا جلو بیندازند.

هوت‌سوئیت (Hootsuite)

هوت‌سوئیت یکی از اولین ابزارهای مدیریت شبکه‌های اجتماعی است که به شما امکان می‌دهد محتوا را در کانال‌های شبکه‌های اجتماعی متعددی برنامه‌ریزی، زمان‌بندی و منتشر کنید. این کانال‌ها شامل اینستاگرام، توییتر، لینکدین، پینترست، فیس‌بوک، یوتیوب و… است. با هوت‌سوئیت می‌توانید تمام حساب‌های اجتماعی خود را به‌آسانی در یک پنجره مدیریت کنید.

زمان‌بندی خودکار به‌روزرسانی و ارسال پست‌ها، نظارت بر پیام‌های مشتریان در شبکه‌های اجتماعی، مدیریت اعضای تیم، مشاهده و بررسی آمار، اندازه‌گیری ROI و گزارش عملکرد، مدیریت وظایف اساسی و…، ویژگی‌های کلیدی این ابزار کاربردی است. همچنین، ابزارهای سوشال لیسنینگ و تجزیه‌وتحلیل دادۀ آن، برای بهینه‌سازی و اندازه‌گیری موفقیت کمپین‌های شما عالی است. هوت‌سوئیت درمجموع برای تیم‌های کاری نه‌تنها مناسب بلکه ایدئال است، نکات منفی کمی دارد و حتی یک نسخۀ رایگان ارائه می‌دهد.

بافر (Buffer)

بافر یک پلتفرم مدیریت شبکه‌های اجتماعی برای استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای کوچک و متوسطی است که زمان یا هزینۀ محدودی برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی دارند.

بافر نسبت به سایر ابزارهای مدیریت شبکه‌های اجتماعی محبوب، نسخۀ ساده‌تری ارائه می‌دهد. این ابزار، درحالی‌که از نظر ویژگی‌ها نمی‌تواند با Hootsuite رقابت کند، اما رابط کاربری تمیز و کاربرپسندی دارد و بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است. به‌علاوه، اگر بیشتر به جنبۀ تولید محتوا علاقه دارید، بافر احتمالاً بهترین گزینه برای تیم‌های کوچک است.

ویژگی اصلی بافر توانایی ایجاد پیش‌نویس، زمان‌بندی و انتشار پست‌ها در چندین شبکۀ اجتماعی شامل توییتر، اینستاگرام، لینکدین، فیس‌بوک، تیک‌تاک، گوگل بیزنس، ماستودون و پینترست است. بافر همچنین تجزیه‌و‌تحلیل‌ها و گزارش‌دهی پیشرفته‌ای را برای نظارت و ردیابی عملکرد شبکه‌های اجتماعی و مشاهدۀ نتایج هفتگی یا ماهانه ارائه می‌دهد.

۲) ابزارهای بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی یکی از مؤثرترین روش‌ها برای دستیابی مطمئن به بازار هدف است. در حال حاضر، ابزارهای زیادی برای بازاریابی ایمیلی وجود دارد؛ ازجمله Marketo ،GetResponse ،Moosend ،Omnisend و SendPulse. میل‌چیمپ و میلرلایت دو ابزار بسیار مفید و کاربردی در این زمینه هستند.

میل‌چیمپ (Mailchimp)

شناخته‌شده‌ترین نرم‌افزار ایمیل مارکتینگ، میل‌چیمپ، مدتی طولانی رهبر بازار بوده است و هرآنچه برای اجرای کمپین‌های بازاریابی ایمیلی نیاز دارید، ارائه می‌دهد؛ ازجمله:

 • طراحی و پیاده‌سازی کمپین‌های متنوع بازاریابی ایمیلی بدون نیاز به نوشتن کد؛
 • امکان ساخت قالب‌های سفارشی با استفاده از HTML و انتقال راحت آن به میل‌چیمپ؛
 • ارسال ایمیل به‌صورت خودکار برای استراتژی تجربۀ مشتری (CX)؛
 • ساخت استراتژی سفر مشتری به‌ کمک تحلیل ایمیل‌های قبلی؛
 • امکان نمایش حالت آزمایشی ایمیل برای رفع ایرادهای آن؛
 • امکان فهرست‌بندی ایمیل‌ها براساس مکان جغرافیایی؛
 • امکان دسترسی به کمپین‌ها و اجرای آن‌ها در هر زمان و مکان و بدون نیاز به سیستم اصلی شرکت؛
 • ارائۀ گزارش‌های مختلف برای تحلیل و ارزشیابی استراتژی‌های بازاریابی ایمیلی.

میلرلایت (MailerLite)

میلرلایت (Mailerlite) یک ابزار بازاریابی ایمیلی است که با استفاده از رابط کاربری فوق‌العاده خوب خود، به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا به راحت‌ترین شکل، کمپین بازاریابی ایمیلی خود را طراحی و اجرا کنند. میلرلایت به‌ویژه برای کسب‌وکارهای کوچک که به دنبال یک ابزار بازاریابی ایمیلی کاربرپسند هستند، عالی است. سه قابلیت مهم میلرلایت عبارت است از:

 1. ساخت و ارسال ایمیل؛
 2. طراحی خبرنامۀ ایمیلی با استفاده از قالب‌های آماده و ابزارهای طراحی؛
 3. ارائۀ گزارش‌های دقیق (با ردیابی مواردی همچون نرخ بازکردن و کلیک ایمیل، لغو اشتراک و…).

همچنین، ابزارهای طراحی و ابزارهای رهگیری ایمیل میلرلایت، به کاربر این امکان را می‌دهند تا نرخ بازشدن و نرخ تبدیل ایمیل‌های خود را به بالاترین حد ممکن برساند و با انجام A/Bتست‌ها، بهترین‌ روش‌ها را برای رسیدن به اهداف کشف کند.

۳) ابزارهای آنالیز بازاریابی

در بازاریابی دیجیتال، همه‌چیز با داده‌ها پیش می‌رود و اگر نتوان این حجم داده‌ها را به‌درستی آنالیز کرد و در راستای اهداف بازاریابی به کار گرفت، موفقیت در دستیابی به اهداف کسب‌وکار ناممکن می‌شود.

آنالیز این حجم عظیم داده‌ها نیازمند برخی ابزارهاست. در حال حاضر، ابزارهای فراوانی همچون Adobe Analytics ،Kissmetrics و MixPanel و Klipfolio برای تجزیه‌وتحلیل بازاریابی استفاده می‌شوند، اما گوگل آنالیتیکس و هاتجر دو ابزار بسیار پرکاربرد و مفید در این حوزه هستند.

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

گوگل آنالیتیکس از زمان آغاز بازاریابی دیجیتال وجود داشته است و یکی از محبوب‌ترین خدمات گوگل است. این ابزار به کاربران اجازه می‌دهد سایت خود را رصد و آنالیز کنند.

گوگل آنالیتیکس حجم عظیمی از داده‌ها (تعداد بازدیدکنندگان از سایت و مدت‌زمان حضور آنان، نرخ پرش، نرخ کلیک و…) را از سایت شما جمع‌آوری می‌کند، سپس تحلیل داده‌های جمع‌آوری‌شده را به‌صورت بصری به شما گزارش می‌دهد. این به شما کمک می‌کند مخاطبان خود را بهتر درک کنید، محتوای قوی‌تری تولید کنید و به فروش بیشتری دست یابید.

به‌طور کلی، Google Analytics ابزاری ضروری برای ایجاد صفحات فرود دقیق است. بسیاری از ویژگی‌های آن کاملاً رایگان است و فقط زمانی مجبور به پرداخت هزینه‌ هستید که بخواهید این ابزار را با کمپین‌های Google Ads یا سایر ابزارهای بازاریابی دیجیتال در G Suite ادغام کنید.

هاتجر (Hotjar)

هاتجر (Hotjar) یک ابزار تجزیه‌وتحلیل وب است که با رابط کاربرپسند خود به شما کمک می‌کند رفتار کاربران را در سایتتان تجزیه‌وتحلیل کنید و از مشکلات مختلف آن‌ها باخبر شوید.

به‌طور کلی، هاتجر به‌عنوان ابزاری مکمل برای سرویس‌های مشهوری مانند گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) شناخته می‌شود که داده‌های لحظه‌ای و مشخص را به شما ارائه می‌دهد و کمک می‌کند تا تصویر کاملی از سفر کاربر داشته باشید.

۴) ابزارهای سئو و تحقیق کلمات کلیدی

رقابت کسب‌وکارها به‌منظور دستیابی به رتبه‌های برتر موتورهای جست‌وجویی همچون گوگل، روزبه‌روز بر اهمیت تحقیق کلمات کلیدی می‌افزاید. ابزارهای قدرتمند سئو و تحقیق کلمات کلیدی در این مسیر به کسب‌وکارها کمک می‌کنند؛ ابزارهایی مثل SEMrush ،Moz و همچنین Screaming Frog ،Buzzstream و Shopify SEO Suite. در ادامه ۲ ابزار خیلی مفید و کاربردی را که مقبولیت عام دارند معرفی می‌کنیم:

Ahrefs

Ahrefs یک ابزار جامع سئو است که به شما کمک می‌کند سایت خود را برای موتورهای جست‌وجو بهینه کنید تا بتوانید رتبه‌های بالاتری در موتورهای جست‌وجو، به‌ویژه گوگل، کسب کنید و ترافیک بیشتری را جذب کنید. لینک‌سازی، تحقیق کلمات کلیدی، تجزیه‌وتحلیل رقبا، ردیابی رتبه و ممیزی سایت مهم‌ترین امکانات Ahrefs است.

Ahrefs به شما امکان شناسایی چند مورد مهم را می‌دهد: چه کسانی به رقبای شما لینک می‌دهند، صفحات برتر رقبایتان چیست و محتوای آن‌ها در کجا رتبه‌بندی می‌شود، کدام صفحات بیشترین ترافیک را دارند و میزان ترافیکی که به سایت‌های رقبا می‌رود چقدر است. همچنین، به شما کمک می‌کند تا نقاط ضعف کلیدی محتوای خود را شناسایی کنید.

آپارات

به صورت کاملا هدفمند تبلیغ کنید!
کلیک کنید

Yoast SEO

Yoast SEO افزونه‌ای است که به شما کمک می‌کند سایت خود را برای موتورهای جست‌وجو بهینه کنید. این افزونه یکی از محبوب‌ترین افزونه‌های سئو برای وردپرس است و میلیون‌ها سایت در سراسر جهان از آن استفاده می‌کنند.

با استفاده از این افزونۀ سئوی وردپرس می‌توانید تغییرات مورد نیاز برای بهینه‌سازی سایت خود را شناسایی کنید. این موارد، شامل عنوان و متاتگ‌ها، کلمات کلیدی مرتبط، خوانایی محتوا، URLهای متعارف، نقشۀ‌ سایت XML و موارد دیگر است.

۵) ابزارهای تبلیغات دیجیتال

ابزارهای زیادی مانند AdEspresso ،Criteo و… برای تبلیغات دیجیتال استفاده می‌شوند، اما گوگل ادز و AdRoll دو ابزار پیشرفته و بسیار پرکاربرد در این زمینه هستند.

گوگل ادز (Google Ads)

گوگل ادز یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای تبلیغ کسب‌وکار شما در صفحات نتایج موتور جست‌وجوی گوگل است. شیوۀ پرداخت برای این تبلیغات برمبنای پرداخت به ازای کلیک یا پرداخت به ازای تماس است. گوگل ادز همچنین میزبان Google Keyword Planner است، جایی که شما می‌توانید درمورد کلمات کلیدی تبلیغات خود تحقیق کنید. درنهایت، این ابزار به شما کمک می‌کند تا مشتریان بالقوۀ بیشتری را به سایت خود هدایت کنید.

گوگل ادز یک راه عالی برای نمایش محصولات یا خدمات در صفحات نتایج گوگل برای جست‌وجوهای بسیار خاص است.

به‌طور مثال، فرض کنید شخصی به دنبال «بهترین سالن ورزشی اسکیت در غرب میلان» است. او می‌تواند برای این عبارت کلیدی خاص تبلیغات بدهد و در بالای صفحۀ نتایج گوگل ظاهر شود و از این طریق تعداد زیادی بازدیدکنندۀ هدفمند جذب کند.

AdRoll

AdRoll با جمع‌آوری و ترکیب داده‌های کاربران (رفتار مصرف‌کننده)، امکان هدف‌گیری مجدد کاربران را از طریق کانال‌های متعدد فراهم می‌کند. بدین ترتیب، شما می‌توانید با کمک AdRoll تبلیغات خود را به مشتریان بالقوه‌‌ای که احتمال خریدشان بیشتر است، به‌شکلی هدفمند نشان دهید و از بازاریابی ریتارگتینگ خود نرخ تبدیل بالایی را دریافت کنید. همچنین، AdRoll به مشتریانی که به محصولات یا خدمات مشابه کسب‌وکار شما علاقه‌مند باشند، تبلیغاتتان را نشان می‌دهد.

۶) ابزارهای اتوماسیون بازاریابی

ابزارهای اتوماسیون بازاریابی می‌توانند به شخصی‌سازی پیام‌ها و محتوای بازاریابی، حذف فرایندهای دستی و زمان‌بر، صرفه‌جویی در زمان و انرژی اعضای تیم، تولید و پرورش سرنخ‌ها و افزایش فروش کمک کنند. چند ابزار مفید اتوماسیون بازاریابی که به تولید و جذب سرنخ نیز کمک می‌کنند، عبارت‌اند از Marketo ،Salesforce Essentials ،ZoomInfo ،Linktree ،Unbounce. هاب‌اسپات و Customer.io دو مورد از مفیدترین این ابزارها هستند.

هاب‌اسپات (Hubspot)

هاب‌اسپات یک ابزار بازاریابی جامع و همه‌کاره است که به شما امکان می‌دهد تمام فعالیت‌ها و سرنخ‌های بازاریابی دیجیتال خود مانند شبکه‌های اجتماعی، سئو، محتوا، تولید لید (Lead Generation)، تحلیل سایت، سیستم چت و پشتیبانی مشتریان را مدیریت کنید.

هاب‌اسپات، در همۀ مراحل سفر مشتری، به نحوی شما را توانمند می‌سازد؛ چون می‌داند که اگر مشتری در هر مرحله راضی و موفق باشد، درنهایت شما هم موفق خواهید شد.

ابزار هاب‌اسپات از صفحات فرود هوشمند، فراخوان‌ به اقدام و فرم‌ها استفاده می‌کند تا شما بتوانید تعاملات تجاری منحصربه‌فرد هر مشتری را شخصی‌سازی و ثبت کنید. سفارشی‌کردن تعاملات سرنخ‌ها از مهم‌ترین قابلیت‌های هاب‌اسپات است.

تسلط بر همۀ جنبه‌های Hubspot ممکن است زمان ببرد. بااین‌حال، هنگامی که آن را درک کردید، امکانات خلاقانۀ فراوانی در اختیار خواهید داشت. پاسخ‌گویی خودکار ایمیل، هدف‌قرار‌دادن مشتریان با ارسال ایمیل‌های هوشمند، چت زنده و… از دیگر قابلیت‌های هاب‌اسپات است.

Customer.io

Customer.io شما را قادر می‌سازد براساس نحوۀ تعامل مشتریان با کسب‌وکار خود، پیام‌های هدفمندی را برای آن‌ها ارسال کنید. بهترین قسمت Customer.io این است که می‌تواند با برنامۀ تلفن همراه یا سایت شما یکپارچه شود. بنابراین، می‌توانید همۀ داده‌ها را به‌طور لحظه‌ای و هم‌زمان مشاهده کنید و با استفاده از تنظیمات از‌پیش‌تعریف‌شده، بی‌درنگ دست به اقدام مناسب بزنید.

این ابزار ارسال پیام‌های شخصی‌سازی‌شده در زمان و کانال مناسب را ساده می‌کند و بدین ترتیب، در وقت و منابع شما صرفه‌جویی می‌کند. سایر ویژگی‌های برجستۀ Customer.io عبارت‌اند از: ردیابی تبدیل، A/Bتست و… .

۷) ابزارهای تولید و مدیریت محتوا

بازاریابی محتوایی یک استراتژی بازاریابی مؤثر است که از محتوای کاربردی، مرتبط و جذاب برای تحقق‌بخشیدن به برنامه‌های بازاریابی و فروش استفاده می‌کند.

برای سهولت و سرعت‌بخشیدن به این فرایند، ابزارهای فراوانی در دسترس است؛ ازجمله ابزارهای ایجاد و انتشار محتوا مانند وردپرس، Evernote، Flipsnack و… . همچنین، دو ابزار قدرتمند Google Keyword Planner و گوگل سرچ کنسول در خدمت تولید و مدیریت محتوای مؤثر هستند.

Google Keyword Planner

Google Keyword Planner یک ابزار تحقیقات بازاریابی رایگان برای صفحات فرود و مطالب وبلاگ شما است. این ابزار مفید می‌تواند با پشتیبانی گوگل علاوه بر ارائۀ ایده‌ها و پیشنهاداتی درمورد کلمات کلیدی، حجم جست‌وجو و رقابت دقیق آن‌ها را نیز به شما نشان ‌دهد. بدین ترتیب، شما قادر خواهید بود بهترین کلمات کلیدی را در محتوای آنلاین خود وارد کنید و همچنین نرخ تبدیل خود را افزایش دهید.

گوگل سرچ کنسول (Google Search Console)

گوگل سرچ کنسول (GSC) ابزاری رایگان است که به کسب‌وکارها کمک می‌کند بر عملکرد سایتشان در رتبه‌بندی گوگل به تفکیک آمار و کلمات کلیدی نظارت داشته باشند.

این ابزار گزارش‌های مختلفی دربارۀ خطاها، کلمات کلیدی، لینک‌دهی به سایت، نسخۀ موبایل سایت، تجربۀ بازدید از صفحات و… در اختیار شما می‌گذارد که آن را برای همۀ فعالان این حوزه، به‌ویژه تازه‌واردها، ایدئال می‌کند.

علاوه‌بر‌این، کنسول جست‌وجوی گوگل در شناسایی محتوای ضعیف شما بسیار عالی است. مثلاً صفحات یا بلاگ‌پست‌هایی را به شما نشان می‌دهد که تعداد کلیک و بازدیدهای کمی دارند و رتبه‌شان در گوگل پایین است. به این ترتیب، شما متوجه خواهید شد که برای عملکرد بهتر باید چه نوع محتوایی را به‌روز کنید.

۸) ابزارهای طراحی گرافیک و بازاریابی ویدئویی

ابزارهای طراحی گرافیک و تولید ویدئو و انیمیشن فراوان‌اند و تعدادی از آن‌ها توسط بازاریابان دیجیتال نیز استفاده می‌شوند. Visme، Sketch ،Unsplash ،FlexClip ،Animoto و Promo ازجمله این ابزارها هستند. در ادامه، دو ابزار جامع Adobe Creative Cloud و کنوا را به شما معرفی می‌کنیم.

Adobe Creative Cloud (فتوشاپ، ایلاستریتور، ایندیزاین)

ما هر روز از Adobe Creative Cloud استفاده می‌کنیم؛ از ویرایش عکس‌ها گرفته تا خلق نمادها و تصاویر هویت برند. استفاده از محصولات Adobe ساده و کارآمد است و باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود. علاوه‌بر‌آن، این ابزارها مرتب به‌روز می‌شوند و خلاقیت بازاریابان را تسهیل می‌کنند.

اولین ابزاری که توسط Adobe ارائه شد فتوشاپ است. قابلیت‌های این ابزار فراتر از ویرایش عکس‌ است. شما می‌توانید با فتوشاپ طرح‌های گرافیکی خلق کنید و آن‌ها را با متن ترکیب کنید و حتی گرافیک‌های سه‌بعدی بسازید.

دومین ابزار، ایلاستریتور است. هنرمندان، تصویرگران و طراحان گرافیک عاشق این ابزارند؛ زیرا به آن‌ها اجازه می‌دهد تصاویر پیچیده‌ای را از گرافیک‌های ساده مانند لوگوها، نمادها یا اینفوگرافیک‌ها ایجاد کنند.

سومین ابزار InDesign است؛ یک ابزار صفحه‌آرایی چاپی که قابلیت انتشار دیجیتالی نیز دارد. InDesign به طراحان گرافیک و تولیدکنندگان محتوای تصویری اجازه می‌دهد تا انواع محتوای بصری مانند بروشورها، آگهی‌ها، کتاب‌‌های الکترونیکی، اینفوگرافیک‌ها و… را به‌زیبایی تولید کنند.

Canva

کنوا (Canva) یک ابزار طراحی گرافیکی است که هدف اصلی آن، آسانترکردن فرایندهای طراحی است. کنوا امکان ویرایش تصویر و یادگیری مبتنی بر پروژه را با استفاده از یک رابط سادۀ کاربرپسند ارائه می‌دهد.

افکت تصاویر، دسترسی به دنیایی از عکس‌ها، فیلم‌ها و قالب‌ها، دسترسی به نمادها، اشکال و استیکرها، کتابخانۀ فونت، قابلیت‌های Drag-and-Drop، متحرک‌سازی تصاویر، امکان ادغام و انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی مختلف، برنامه‌ریزی محتوا و… ازجمله مهم‌ترین قابلیت‌ها و امکاناتی است که ابزار کنوا در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

۹) ابزارهای سوشال لیسنینگ

ابزارهای سوشال لیسنینگ به کاربران امکان نظارت، ردیابی و تجزیه‌وتحلیل مکالمات شبکه‌های اجتماعی را می‌دهد.

کسب‌وکارها با کمک ابزارهای سوشال لیسنینگ می‌توانند هر آن چیزی را که کاربران فضای مجازی درمورد برند یا صنعت آن‌ها می‌گویند، رصد کنند.

هاب‌اسپات، بافر و هوت‌سوئیت به‌عنوان ابزارهایی چندکاره، خدمات سوشال لیسنینگ عالی نیز ارائه می‌دهند. Adview ،Talkwalker، Synthesio ،Brand24 و… نیز در فهرست ابزارهای مفید سوشال لیسنینگ قرار دارند. Awario و Sprout Social که در ادامه معرفی می‌شوند، دو ابزار محبوب سوشال لیسنینگ محسوب می‌شوند.

Awario

این ابزار به‌طور اختصاصی برای شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و فیس‌بوک استفاده می‌شود و قابلیت این را دارد که به‌صورت هم‌زمان، حجم زیادی از داده‌ها را جمع‌آوری و تجزیه‌وتحلیل کند و آمارهای بصری ارائه دهد.

ابزار Awario از طریق سه قابلیت آمار منشن (Mention Statistics)، مقایسۀ هشدار (Alert Comparison) و اینفلوئنسرها (Influencers) امکان سوشال لیسنینگ را برای شما فراهم می‌کند.

Sprout Social

Sprout Social یک ابزار مفید مدیریت شبکه‌های اجتماعی است که به شما کمک می‌کند به اهداف سوشال لیسنینگ خود نیز دست یابید. نظارت بر کلمات کلیدی و هشتگ‌ها، تحلیل احساسات، اندازه‌گیری سهم صدا، تحلیل رقابتی و… در پلتفرم‌های اصلی شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر، فیس‌بوک، اینستاگرام، ردیت و یوتیوب ازجمله قابلیت‌های این ابزار است.

Sprout Social به شما کمک می‌کند حضور آنلاین خود را مدیریت کنید و با رصدکردن خواسته‌های کاربران در فضای مجازی، بینش‌هایی را برای تقویت کسب‌وکار خود به دست بیاورید. این ابزار، علاوه بر سوشال لیسنینگ، خدمات مدیریت و انتشار پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی را نیز ارائه می‌دهد.

۱۰) ابزارهای چت آنلاین

ابزارهای چت آنلاین امکانی را برای کاربران فراهم می‌کنند تا در صورت حضور در یک سایت، با کلیک بر یک آیکون بتوانند با تیم پشتیبانی سایت (شرکت، کسب‌وکار و…) ارتباط آنلاین برقرار کنند و پاسخ سؤالات و مشکلات خود را از این طریق بگیرند.

رایچت، ریتین و گفتینو سه ابزار چت آنلاین مفید ایرانی و Tidio ،Respond.io ،OnWebChat ،Olark و Jivochat ازجمله ابزارهای خارجی چت آنلاین هستند. در ادامه، دو سرویس چت آنلاین خارجی پرکاربرد Crisp و Livechat را معرفی می‌‌کنیم.

کریسپ (Crisp)

کریسپ یک ابزار پشتیبانی آنلاین رایگان است که به‌خوبی از زبان فارسی پشتیبانی می‌کند. این ابزار چت آنلاین امکانات فراوانی دارد؛ ازجمله:

 • امکان تماس صوتی و ویدئویی؛
 • قابلیت ترجمۀ هم‌زمان؛
 • امکان شخصی‌سازی؛
 • اتصال به تمامی پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی (واتساپ، تلگرام، توییتر، فیس‌بوک و…)؛
 • امکان ارسال انواع فایل‌ها برای مشتریان؛
 • امکان خودکارکردن سرویس چت براساس سؤالات متداول.

کریسپ روی تمامی دستگاه‌ها و سیستم‌های عامل نصب می‌شود، امکان همگام‌سازی نسخۀ وب، دسکتاپ و موبایل آن فراهم است و یک بازی آنلاین دارد که درصورت تأخیر در پاسخ‌گویی، کاربران را سرگرم می‌کند.

Livechat

ابزار LiveChat بهترین ابزار چت زنده برای پیام‌رسانی هدفمند است؛ زیرا نه‌تنها امکان چت هم‌زمان را فراهم می‌کند، بلکه به شما امکان می‌دهد پیام‌های هدفمندی را به‌طور خودکار برای بازدیدکنندگان سایت بفرستید و از این طریق، آن‌ها را فعالانه درگیر کنید.

LiveChat به دلیل گزارش‌دهی قوی، قابلیت‌های چت‌بات و ابزارهای مدیریت تیم، می‌تواند حتی سخت‌ترین تیم‌ها را مدیریت کند و برای کسب‌وکارهای بزرگ که مشتریان زیادی دارند بسیار مناسب است. LiveChat قابلیت ادغام با مسنجرهای شبکه‌های اجتماعی و CRMهای اصلی را دارد. بنابراین می‌تواند مخاطبان و سرنخ‌هایش را جهت پیگیری به آن CRMها بفرستد یا برعکس، سرنخ‌های آن‌ها را در چت آنلاین ردیابی و پیگیری کند.

۱۱) ابزارهای مدیریت پروژه و تیم مارکتینگ

با توجه به گسترش و تنوع سمت‌ها در کسب‌وکارهای مختلف و همچنین ظهور پدیده‌ای به نام دورکاری و فعالیت فریلنسرها در خانه، نیاز به بهترین ابزارهای مدیریت پروژه به‌شدت احساس می‌شود، تا مدیران بتوانند کارهای مربوط به هر بخش را به‌صورت منظم سازمان‌دهی کنند.

حوزۀ دیجیتال مارکتینگ هم از این قاعده مستثنی نیست. در حال حاضر، ابزارهای مفید زیادی برای مدیریت پروژه وجود دارد؛ ازجمله Airtable ،Google Sheets ،Jira ،nTask ،CoSchedule و… . در ادامه به معرفی دو ابزار بسیار مفید و پرکاربرد در ایران و جهان می‌پردازیم.

ترلو (Trello)

ترلو یک ابزار مشارکتی محبوب، قدرتمند و ساده است که به سازمان‌ها امکان می‌دهد پروژه‌های خود را مدیریت کنند. دلیل جذابیت ترلو این است که برای تیم‌ها و کسب‌وکارهای کوچک رایگان است و راهی بصری برای توفان فکری و برنامه‌ریزی محتوای آنلاین -حتی برای تیم‌هایی با اعضای دورکار- ارائه می‌کند.

ترلو در دستۀ برنامه‌های مدیریت وظایف یا معادل دیجیتال Post-It Notes و تابلوهای اعلانات قرار می‌گیرد. این ابزار، از تابلوها (Boards)، لیست‌ها (Lists) و کارت‌ها (Cards) برای ایجاد نوعی سیستم بصری ساده‌تر جهت مدیریت پروژه استفاده می‌کند.

کاربران می‌توانند کارت ایجاد کنند و یادداشت‌هایی را درمورد موضوع کارت درج کنند، ضرب‌الاجل تعیین کنند و موضوعات را برای اعضای خاصی تعریف کنند. ترلو همکاری را تسهیل می‌کند و به پروژه‌های در حال اجرا شفافیت می‌بخشد.

اسلک (Slack)

اسلک ابزاری عالی برای شبکه‌سازی و بهبود مراودات در محیط‌های کاری است که سعی کرده به‌نوعی جایگزین ایمیل شود.

این پیام‌رسان به افراد و کسب‌وکارها کمک می‌کند تا راحت‌تر و سریع‌تر همدیگر را پیدا کنند، از راه دور با هم ارتباط برقرار کنند، در جریان روند کار و مسئولیت‌هایشان قرار بگیرند، کارها را درجهت اهداف پیش ببرند و درنهایت به‌صورت بهینه‌تر کار کنند.

ازآنجاکه اسلک یک کانال ارتباطی بسیار محبوب است، دارای ادغام‌های گسترده با بسیاری از ابزارهای دیگر است. شما می‌توانید تعداد به‌ظاهر نامحدودی از یکپارچه‌سازی‌ها و برنامه‌های Slack را برای قدرتمندترکردن این ابزار استفاده کنید. برای مثال، بسیاری از تیم‌ها از این طریق نتایج A/Bتست، اعلان‌های تحلیلی، اعلان‌های مشتری یا تراکنش جدید را ارائه می‌کنند.

سخن آخر

بازاریابی دیجیتال می‌تواند سرگرم‌کننده، چالش‌برانگیز و خلاقانه باشد و رقابت در آن روزبه‌روز شدیدتر می‌شود. با استفاده از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ می‌توانید خود را در این فضای شلوغ و رقابتی متمایز کنید و از نتایج فعالیت‌ها و برنامه‌های بازاریابی‌تان بیشترین سود را ببرید.

شما تجربۀ کار با کدام‌یک از ابزارهای بازاریابی دیجیتال را دارید؟ چه ابزاری را برای اضافه‌کردن به فهرست بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ پیشنهاد می‌کنید؟

سؤالات متداول

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ چه هستند؟

به ابزارهایی که توسط دیجیتال مارکترها برای انواع فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال استفاده می‌شوند، ابزارهای دیجیتال مارکتینگ گفته می‌شود.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در چه حوزه‌هایی از بازاریابی دیجیتال کاربرد دارند؟

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در همۀ حوزه‌های بازاریابی دیجیتال کاربرد دارند. مهم‌ترین این حوزه‌ها عبارت‌اند از شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی، آنالیز داده و رفتار کاربران، سوشال لیسنینگ، سئو و تحقیق کلمات کلیدی، مدیریت پروژه و تیم مارکتینگ، تبلیغات دیجیتال، اتوماسیون بازاریابی، تولید و جذب سرنخ، تولید و مدیریت محتوا، طراحی گرافیک و بازاریابی ویدئویی، پشتیبانی چت آنلاین و… .

چند مورد از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ ۲۰۲۳ کدام‌اند؟

هوت‌سوئیت، بافر، میل‌چیمپ، میلرلایت، گوگل آنالیتیکس، هاتجر، Ahrefs، Yoast SEO، گوگل ادز، AdRoll، هاب‌اسپات، Customer.io، گوگل سرچ کنسول، Google Keyword Planner، کنوا، Adobe Creative Cloud، کریسپ، LiveChat، Awario و Sprout Social از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ ۲۰۲۳ هستند.

آیا استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ رایگان است؟

حتی بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ نیز به‌طور معمول یک طرح رایگان دارند که برای افراد، کسب‌وکارهای کوچک و نوپا یا استارتاپ‌ها مناسب است. این ابزارها برای استفاده از امکانات بیشتر، طرح‌های مختلف پولی را ارائه می‌دهند.

۵/۵ | (۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!