تبدیل پی دی اف به اکسل با ۷ روش آسان – فرادرس

تبدیل پی دی اف به اکسل با ۷ روش آسان – فرادرس


۸ بازدید

آخرین به‌روزرسانی: ۰۶ دی ۱۴۰۲

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

اطلاعات در شکل‌ها، فرمت‌ها و منابع مختلفی در اختیار ما قرار می‌گیرند. یکی از محبوب‌ترین منابع ذخیره‌سازی و ارائه داده فرمت pdf است. در این مطلب از مجله فرادرس به آموزش استخراج داده‌های موجود در فایل pdf و ذخیره آن در جداول اکسل می‌پردازیم. به این منظور، در ابتدا به معرفی ابزار داخلی اکسل برای تبدیل پی دی اف به اکسل و سپس به معرفی چند وب‌سایت تبدیل خواهیم پرداخت. همچنین، پشتیبانی این وب‌سایت‌ها از زبان فارسی را نیز بررسی خواهیم کرد.

فهرست مطالب این نوشته

۱. استخراج محتوای فایل pdf در اکسل

اکسل به کاربر این امکان را می‌دهد که محتوای فایل pdf را در سلول‌های اکسل پیاده‌سازی کند. محتوای فایل pdf بهتر است در حالت جدول باشد تا این تبدیل بهتر صورت بگیرد، اما محتوای غیر جدول نیز، توسط اکسل به خوبی در سلول‌ها جا داده می‌شوند.

بعد از بارگذاری فایل pdf‌، اکسل به شما امکان ویرایش محتوای این جدول را می‌دهد. برای انجام این کار، اکسل را باز کنید و در نوار ابزار بالایی روی سربرگ «Data» و سپس روی «Get Data» بزنید.

در منوی Get Data روی گزینه اول کلیک کرده و سپس روی گزینه «From pdf» بزنید.

در پنجره باز شده فایل pdf مد نظر را انتخاب کنید. در این مثال فایل pdf زیر را بارگذاری کردیم.

برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگتر، روی آن کلیک کنید.

بعد از چند لحظه فایل مد نظر بارگذاری شده و پنجره «Navigator» باز می‌شود.

برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگتر، روی آن کلیک کنید.

در این پنجره، اکسل پیش‌نمایش جدول‌هایی را نشان می‌دهد که می‌تواند از فایل pdf شما استخراج کند. در این مثال اکسل در فایل آپلود شده یک جدول پیدا کرده و این جدول را به صورت جداگانه استخراج کرده است. همین‌طور پاراگراف موجود در pdf را در جدول دیگری وارد کرده است.

برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگتر، روی آن کلیک کنید.

بعد از انتخاب جدول مورد نظر، اگر قصد ایجاد تغییر دارید، روی گزینه «Transform Data» در پایین پنجره بزنید.

برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگتر، روی آن کلیک کنید.

با زدن این دکمه پنجره ویرایشگر «Power Query Editor» باز می‌شود. در این پنجره تمام ابزارهای مورد نیاز برای ایجاد تغییر در جدول وجود دارند.

برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگتر، روی آن کلیک کنید.

در گوشه سمت راست این پنجره می‌توانید مراحل ایجاد تغییر خود را ببینید و در صورت نیاز به مراحل قبلی برگردید.

برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگتر، روی آن کلیک کنید.

بعد از اعمال تغییرات دلخواه روی جدول، می‌توانید با زدن دکمه «Close & Load» در سربرگ Home، جدول را در صفحه اصلی اکسل وارد کنید. با زدن روی این دکمه منویی باز می‌شود. گزینه «…Close & Load To» در این منو، گزینه‌های بیشتری را برای نمایش جدول در صفحات اکسل، در اختیار شما می‌گذارد‌. این دو گزینه در پنجره Navigator نیز وجود داشتند. اگر پیش‌نمایش جدول‌ها نیازی به تغییر نداشته باشند می‌توانید به طور مستقیم از پنجره Navigator جدول را در صفحه اکسل بارگذاری کنید.

در پنجره‌ای که با زدن این دکمه باز می‌شود، می‌توانید تنظیماتی را روی نحوه وارد شدن جدول به اکسل اعمال کنید. همچنین می‌توانید آدرس دقیقی برای قرار گرفتن جدول در صفحه اکسل تعیین کنید. با کلیک روی گزینه «New Worksheet» نیز جدول در یک شیت جدید وارد می‌شود.

در تصویر زیر نتیجه نهایی استخراج داده از pdf در اکسل را می‌بینید. همانطور که مشاهده می‌کنید اکسل پشتیبانی خوبی از زبان فارسی دارد. هرچند معمولا نیاز است جدول تبدیل شده به‌طور دستی نیز ویرایش و اصلاح شود.

قابلیت داخلی اکسل برای تبدیل فایل‌های پی دی اف به اکسل بسیار کارآمد و دقیق عمل می‌کند و ابزارهای بسیاری برای ویرایش خروجی در اختیار شما قرار می‌دهد. با این حال تبدیل پی دی اف به اکسل همواره نیاز به ویرایش دستی خواهد داشت، بخصوص اگر فایل اصلی حاوی متن فارسی بوده یا فرمت خاصی داشته باشد. سایت‌هایی نیز برای ساده‌تر و سریع‌تر کردن این کار وجود دارند. در ادامه این مطلب از مجله فرادرس، به معرفی تعدادی وبسایت برای تبدیل پی دی اف به اکسل می‌پردازیم.

تبدیل pdf به فایل اکسل آنلاین

سایت‌های بسیاری برای تبدیل فرمت‌های مختلف به یکدیگر وجود دارد. متاسفانه اکثر این سایت‌ها پشتیبانی خوبی از متن فارسی ندارند و بیشتر برای فایل‌های pdf با محتوای عددی یا متن انگلیسی مناسب هستند.

در ادامه به معرفی ۶ سایت تبدیل پی دی اف به اکسل می‌پردازیم. تمام سایت‌های معرفی شده رایگان هستند اما اغلب آن‌ها، در تعداد، حجم بارگذاری یا دیگر قابلیت‌های خود محدودیت دارند.

۲. وب‌سایت Smallpdf

Smallpdf (+) با پشتیبانی خوبی که از زبان فارسی دارد می‌تواند ابزار کارآمد و مفیدی برای تبدیل فایل‌های شما باشد. تصاویر و رنگ‌ها در فایل پی‌دی‌اف نیز با دقت خوبی حفظ می‌شوند. این سایت علاوه بر تبدیل pdf به اکسل تبدیل‌های مختلف دیگری نیز با کیفیت قابل قبول ارائه می‌دهد. در تصویر زیر نتیجه تبدیل ‏pdf به اکسل را در این سایت می‌بینید. به نحوه خروجی پرانتزها در فایل اکسل نیز توجه داشته باشید.

۳. وب‌سایت pdf2GO

وبسایت pdf2GO (+)، ابزارهای بسیار متنوع و جالبی برای ویرایش کار با pdf ارائه می‌دهد. این سایت توانایی حفظ رنگ و تصاویر داخل فایل پی دی اف را داراست. متاسفانه این ابزار پشتیبانی خوبی از زبان فارسی ندارد و برای فایل‌هایی مناسب است که محتوای انگلیسی عددی داشته باشند. در تصویر زیر نتیجه تبدیل پی‌دی‌اف اکسل را در این سایت می‌بینید.

۴. وب‌سایت iLovePDF

pdf2XL (+) خدمات مختلفی را پیرامون ویرایش و تبدیل فایل pdf به انواع فایل‌ها ارائه می‌دهد، اما از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کند. به علاوه، نیاز است بعد از تبدیل، متن‌های فارسی را دوباره تایپ کنید. این سایت تصاویر داخل سلول‌ها و رنگ‌ها را نیز تشخیص می‌دهد. در تصویر زیر نتیجه تبدیل pdf به اکسل را توسط این سایت می‌بینید.

۵. وب‌سایت pdf2XL

pdf2XL (+) به طور خاص روی تبدیل pdf به اکسل تمرکز می‌کند، اما متاسفانه از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کند. بعد از آپلود فایل pdf در این وب‌سایت، نتیجه تبدیل به ایمیل شما ارسال می‌شود. در تصویر زیر نتیجه تبدیل pdf اکسل را توسط این وب‌سایت می‌بینید.

۶. وب‌سایت Zamzar

Zamzar (+) نیز ابزار تبدیل ساده‌ای است و فرمت‌های زیادی را پشتیبانی می‌کند. مشابه سایت‌های قبلی پشتیبانی از زبان فارسی ندارد. در تصویر زیر نتیجه تبدیل pdf اکسل را توسط این وب‌سایت می‌بینید.

۷. وب‌سایت Convertio

Convertio (+) فرمت‌های زیادی را پشتیبانی می‌کند. این وب‌سایت نیز مشابه سایت‌های قبلی پشتیبانی از زبان فارسی ندارد.

جمع بندی

در این مطلب از مجله فرادرس سعی کردیم ابزارهای کارآمد و رایگان را برای تبدیل پی دی اف به اکسل معرفی کنیم. وبسایت‌های دیگری نیز برای تبدیل pdf اکسل وجود دارند. معمولا خروجی هر سایت با دیگری متفاوت است. بسته به نیاز خود می‌توانید سایت‌های مختلف را آزمایش کرده و از آن‌ها در موارد مختلف استفاده کنید. نکته‌ای که در زمان تبدیل پی دی اف به اکسل باید در نظر داشته باشید این است که برخی از ابزارها و وب‌سایت‌ها از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کنند و ممکن است خروجی مناسبی را دریافت نکنید. به همین دلیل، حتما پیش از استفاده از این ابزارها، ابتدا خروجی راست‌چین متن و عدد را در آن‌ها بررسی و سپس تصمیم‌گیری کنید.

شقایق جعفری (+)

شقایق جعفری دانش‌آموخته مهندسی برق است. به تولید محتوا و آموزش در زمینه‌های مختلف مهندسی و تکنولوژی علاقه دارد و وقت آزاد خود را صرف یادگیری زبان‌های مختلف و هنر تصویرسازی می‌کند. او هم‌اکنون برای مجله فرادرس در زمینه ترفندهای نرم‌افزاری ویندوز می‌نویسد.