تفاوت دامنه ir با com چیست؟ کدام پسوند دامنه بهتر است؟

تفاوت دامنه ir با com چیست؟ کدام پسوند دامنه بهتر است؟

[ad_1]

بررسی تفاوت دامنه ir با com برای ثبت دامنه اهمیت بالایی دارد. اولین قدم برای راه‌اندازی وبسایت خرید دامنه است که انتخاب‌های بسیاری پیش‌روی شما قرار خواهد گرفت. دامنه com به‌عنوان محبوب‌ترین دامنه بین‌المللی، کاربرد بسیاری دارد؛ به این معنی که برای هر نوع کسب‌وکاری قابل استفاده است. ازسوی‌دیگر، ثبت دامنه ir برای کسب‌وکارهای ایرانی ضروری است. برای انتخاب پسوند دامنه باید به نوع کسب‌وکار، اهداف و موقعیت جغرافیایی آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. در این مقاله دامنه com و ir  را با یکدیگر مقایسه کرده‌ایم تا بهترین و مناسب‌ترین را برای خود انتخاب کنید.

تفاوت کاربرد دامنه ir و com؛ مقایسه دامنه بین‌المللی و دامنه ملی

در بررسی تفاوت دامنه ir با com، کاربرد آن‌ها اصلی‌ترین فرق بین آن‌ها خواهد بود. پسوند .com اختصاری از کلمه commercial بوده و یکی از معروف‌ترین و رایج‌ترین پسوندهای دامنه بین‌المللی است. این پسوند در اصل برای کسب‌وکارهای تجاری و تجارت الکترونیکی طراحی شده است. به‌عنوان یک پسوند جهانی (generic top-level domain یا gTLD)، دامنه‌های .com در سراسر جهان شناخته می‌شوند و اغلب به‌عنوان نماد تجارت آنلاین در نظر گرفته می‌شوند.

بنابراین دامنه‌های .com برای کسب‌وکارهایی که به دنبال توسعه بین‌المللی هستند، بسیار مناسب خواهد بود. دامنه‌هایی با پسوند .ir برای وب‌سایت‌ها و کسب‌وکارهایی است که مختص ایران هستند. این پسوند معمولاً توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی در ایران ثبت می‌شود که نشان‌دهنده فعالیت کسب‌وکار آن‌‌ها در ایران است. ازاین‌رو برای خرید دامنه سایت باتوجه‌به نوع فعالیت و موقعیت جغرافیایی خدمات می‌توانید یکی از انواع دامنه com و ir را انتخاب کنید.

نحوه ثبت دامنه com و ir؛ تفاوت در مراحل ثبت دامنه بین‌المللی و آی آر

ثبت دامنه‌های .com نسبت به دامنه‌های .ir بسیار ساده‌تر است. این دامنه‌ها به‌طور گسترده توسط شرکت‌های ثبت دامنه معتبر مانند برتینا ارائه می‌شوند و به‌راحتی می‌توان ثبت دامنه‌های دات کام را از طریق سایت‌ ثبت‌کنندگان TLD انجام داد.

ثبت دامنه‌ ir نیازمند تایید اطلاعات و همچنین ارتباط مستقیم با سازمان رسمی ثبت دامنه ایران (NIC.ir) است. ایرنیک برای تایید هویت افراد یا شرکت‌هایی که قصد ثبت دامنه .ir دارند، قوانین و مقررات خاصی ارائه می‌دهد. بنابراین، ثبت دامنه .ir ممکن است زمان‌بر و پیچیده‌تر از ثبت دامنه .com باشد. البته توجه داشته باشید که برای ثبت حقوقی دامنه‌های com نیز باید مدارک هویتی ارائه دهید.

تبلیغات کسب‌وکار؛ تفاوت دامنه ir با com برای استفاده از خدمات گوگل ادز

دامنه‌های com به‌عنوان نماد تجارت بین‌المللی شناخته می‌شوند و معمولا بیشتر مورداعتماد مشتریان خارجی قرار می‌گیرند. ازاین‌رو، در تبلیغات بین‌المللی با هدف جلب مشتریان جهانی، تاثیر بیشتری خواهند داشت. ازسوی‌دیگر، تبلیغات در گوگل با دامنه ir امکان‌پذیر نیست و برای استفاده از خدمات گوگل ادز باید اقدام به خرید دامنه دات کام یا سایر دامنه‌های بین‌المللی کنید. درصورتی‌که فقط قصد تبلیغات با پلتفرم‌های داخلی ایران را داشته باشید، دامنه ir و حتی com مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

تاثیر دامنه com و ir بر سئو؛ آثار غیرمستقیم پسوند دامنه بر رتبه گوگل

استفاده از دامنه com یا ir در سئو از نظر گوگل تفاوتی ندارد. ازآنجایی‌که دامنه com بین‌المللی محسوب می‌شود، کاربران بیشتری به سایت‌هایی با این پسوند اعتماد می‌کنند. ازسوی‌دیگر، کاربران به‌دلیل نیاز به احراز هویت برای ثبت دامنه ir، سایت‌های ایرانی با این پسوند را قابل‌اعتمادتر می‌دانند. جلب اعتماد کاربران، شانس تبدیل کاربر به مخاطبان وفادار را افزایش می‌دهد. ازاین‌رو، اگر تعداد کاربران سایت شما افزایش یابد، جایگاه بهتری در گوگل پیدا خواهید کرد. در نتیجه دامنه com و ir شاید به‌صورت غیرمستقیم روی سئو تاثیر بگذارد.

بررسی محبوبیت دامنه کام و آی آر؛ مقایسه دامنه استاندارد جهانی با ایرانی

پسوند com به‌عنوان یک استاندارد جهانی شناخته می‌شود و محبوبیت بسیاری بین کاربران ایرانی و خارجی دارد. در مقابل، دامنه‌های ir محبوبیت بیشتری بین کاربران و کسب‌وکارهای ایرانی دارند. بررسی میزان محبوبیت دامنه com و ir برای انتخاب بین این دو دامنه گزینه مناسبی نخواهد بود و این فاکتور حتما باید در کنار گزینه‌های دیگر بررسی شود.

بهترین دامنه برای کسب‌وکار شما؛ انتخاب بین دامنه com یا ir

برای پاسخ به پرسش «کدام پسوند دامنه بهتر است؟» باید نیازها و اهداف کسب‌وکار بررسی شود. اگر کسب‌وکار شما با هدف جلب مشتریان بین‌المللی و توسعه جهانی فعالیت می‌کند، انتخاب دامنه .com مناسب‌تر خواهد بود. از سوی دیگر اگر تمرکز کسب‌وکار روی مشتریان بازار ایران است، برای افزایش اعتبار بین کاربران ایرانی باید دامنه ir ثبت کنید.

ثبت دامنه ir یا com با مالکیت ۱۰۰ درصدی در برتینا

اگر برایتان سوال است که کدام دامنه بهتر است، باید به عوامل مختلفی توجه کنید؛ انتخاب دامنه مناسب باید باتوجه‌به استراتژی کسب‌وکار، موضوع، بازار موردنظر و اهداف وب‌سایتتان انجام شود. بررسی دقیق تفاوت دامنه ir با com و در نظر گرفتن نیازهای خود و مشورت با متخصصان به شما در انتخاب بهترین دامنه کمک خواهد کرد. برای ثبت انواع دامنه با مالکیت ۱۰۰ درصدی می‌توانید از وبسایت برتینا اقدام کنید. برتینا یکی از بهترین شرکت‌های ثبت دامنه و ارائه‌دهنده خدمات هاستینگ است که دامنه موردنظر شما را در کمترین زمان ممکن ثبت می‌کند و مالکیت آن را به‌طور کامل در اختیار شما قرار می‌دهد. برای ثبت دامنه به وبسایت برتینا (bertina.ir) بروید و آزاد بودن دامنه موردنظر خود را استعلام کنید.

[ad_2]