حمله ایران به اسرائیل و اثرات آن بر بازار ارزهای دیجیتال

حمله ایران به اسرائیل و اثرات آن بر بازار ارزهای دیجیتال

[ad_1]

حملات پهپادی و موشکی ایران به اسرائیل در آخرین ساعت شب گذشته بازارهای جهانی را تحت تاثیر قرار داد. همزمان با حمله ایران به اسرائیلقیمت بیت کوین و آلت کوین گواه این است حمام خون گسترده در بازار و تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال اصلی کاهش قیمت دو رقمی را ثبت کردند. علاوه بر این، حمله شب گذشته ایران به اسرائیل باعث نوسان شدید نرخ دلار و تتر شد.

اگرچه تنش ها و درگیری های ژئوپلیتیکی اغلب تاثیر زیادی بر بازار دارایی های دیجیتال ندارد، حمله شب گذشته ایران به اسرائیل بازار دارایی ها را تکان داد و باعث کاهش قابل توجه قیمت ارزهای دیجیتال شد. این کاهش شدید قیمت منجر به انحلال موقعیت های تجاری گسترده در بازار ارزهای دیجیتال شد.

واکنش بازارهای جهانی و ارزهای دیجیتال به حمله ایران

با تعطیلی اکثر بازارهای جهانی برای آخر هفته، تأثیر این حملات بر بازار ارزهای دیجیتال بیش از هر بازار دیگری قابل مشاهده است. طبق داده‌های CNBC قبل از بازار، خبر حمله ایران جرقه زده شد شاخص داو جونز (DOW) در داده های قبل از بازار بیش از 500 واحد کاهش.

همچنین مجله Kobeissi Letter می گوید این تنش ها و درگیری ها در خاورمیانه است افزایش تورم دنیا تغذیه شده است. در نامه کوبیسی همچنین با اشاره به اهمیت تنش های ژئوپلیتیکی و اثر تورمی جهانی آن آمده است:

اگر در جریان این حملات ایران، بازارها باز بودند، احتمالاً شاهد قیمت 90 دلاری نفت در هر بشکه بودیم. افزایش تنش های ژئوپلیتیکی جرقه جدیدی در تورم ایجاد خواهد کرد. باید گفت که سال پرنوسانی خواهد بود.

کاهش بازار ارز دیجیتال و انحلال گسترده

ارزش کل بازار دارایی های دیجیتال در 24 ساعت گذشته بیش از 400 میلیارد دلار نیز بر اساس داده های CoinGecko (CoinGecko) از کاهش یافته است 2.8 تریلیون دلار به 2.32 تریلیون دلار رسید

از سوی دیگر، داده ها لیوان سکه ای (CoinGlass) نشان می دهد که در 24 ساعت گذشته بیش از 956 میلیون دلار یک موقعیت معاملات آتی منحل شده که 766 میلیون دلار مربوط به پوزیشن های لانگ یا کوتاه است خرید می کند است و 189 میلیون دلار برای تجارت موقعیت فروش F. این داده ها نشان می دهد که بیش از 255 هزار تاجر آنها شاهد انحلال موقعیت های تجاری خود بوده اند.

بیت کوین به 61000 دلار سقوط کرد

در حالی که تنها 2 روز پیش بود که قیمت بیت کوین به آرامی در محدوده بالای 70000 دلار قرار داشت و حتی تلاش می کرد تا سطح 71000 دلار را به چالش بکشد، با حمله گسترده پهپادها و موشکی ایران به اسرائیل، این ارز دیجیتال شاهد افت شدیدی بود. در آغاز این حملات، در چند دقیقه قیمت شهید بیت کوین انداختن چند هزار دلار بود. قیمت بهترین ارز دیجیتال در بازار مبادلات بیت استمپ (Bitstamp) به قیمت پایین 61 هزار تومان سقوط

بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط CoinGlass، بیش از 341 میلیون دلار در موقعیت های معاملاتی بیت کوین در 24 ساعت گذشته نقد شده است که از این میزان 263 میلیون دلار مربوط به موقعیت های خرید و 78 میلیون دلار مربوط به موقعیت های فروش بوده است. همچنین بزرگترین حکم انحلال، حکم 8.4 میلیون دلار این مربوط به خرید بیت کوین در صرافی ارز دیجیتال Binance بود.

نمودار قیمت بیت کوین یک شبه

لازم به ذکر است که در زمان نگارش این گزارش، قیمت بیت کوین بخشی از زیان های خود را نسبت به شب گذشته جبران کرده و در محدوده 64500 دلار معامله می شود که نشان دهنده افت 4.2 درصدی نسبت به 24 ساعت گذشته است. لازم به ذکر است که ارزش بازار پادشاه ارزهای دیجیتال در حال حاضر 1.27 تریلیون دلار است که از 130 میلیارد دلار در آخر هفته کاهش یافته است.

نوسانات شدید نرخ تتر و دلار در بازار ایران

تتر یک سکه پایدار است و قیمت آن به دلار همیشه برابر با یک دلار است. اما برای معامله گران ایرانی نرخ دلار و قیمت ریال تتر بسیار مهم است و دیشب ظرف چند ساعت شاهد بودیم. افزایش شدید بود. اگرچه بازار سنتی ارز در ایران در جریان حمله پهپادی و موشکی ایران به اسرائیل بسته بود، اما معاملات تتر در صرافی های ارز دیجیتال تغییرات قیمت دلار را در آن ساعات نشان داد.

نمودار قیمت ریال تتر در 24 ساعت گذشته

در حالی که قیمت ریال تتر تا حوالی ساعت 23 شنبه شب و با شروع حملات ایران در محدوده 68 هزار و 600 تومان بود، نرخ دلار و قیمت تتر به سرعت افزایش یافت. در کمتر از یک ساعت و در لحظات نیمه شب، نرخ ریال تتر به بالاترین حد خود رسید. رکورد ۷۲۸۴۴ تومان این را ثبت کنید بالاترین قیمت Tether در تاریخ در نظر گرفته شده است.

در زمان نگارش این مقاله، قیمت خرید تتر از صرافی ها نسبت به اوج خود در شب گذشته کاهش یافته است و در محدوده 69200 تومانی معامله می شود.

Altcoin Bloodbath

آلتکوین های اصلی بازار نیز شب گذشته شاهد افت قابل توجهی بودند. قیمت اتریوم بزرگترین آلتکوین در بازار ارزهای دیجیتال همزمان با انتشار خبر حمله ایران به اسرائیل زیر 3 هزار دلار اعلام وصول.

در پایان شب گذشته قیمت اتر تقریباً بود 10 درصد پایین افتاد 2900 دلار اعلام وصول. همچنین در 24 ساعت گذشته بیش از 173 میلیون دلار از موقعیت های معاملاتی اتریوم نقد شد که 139 میلیون دلار آن مربوط به خرید موقعیت های معاملاتی بود.

نمودار قیمت اتریوم در 24 ساعت گذشته

در حال حاضر، قیمت خرید اتریوم در محدوده ای قرار دارد 3070 دلار که نشان دهنده کاهش 5.2 درصدی قیمت این دارایی در 24 ساعت گذشته است.

همچنین پس از این اتفاق آلت کوین ها بیشترین افت را داشتند. قیمت شیبا اینو کاهش یافته است 13 درصدقیمت ریپل کاهش یافته است 13.5 درصد و قیمت بهمن در حال کاهش است 12.4 درصد افت قابل توجهی داشتند. همچنین قیمت سولانا دیشب کاهش یافت 12 درصد و قیمت ارز دیجیتال BNB تقریباً می باشد 10 درصد دچار افت شد.

لازم به ذکر است که این ارزهای دیجیتال از افت شدید دیشب تا حدودی قیمت خود را بازیابی کرده اند اما در حال حاضر تمامی ارزهای دیجیتال معتبر بازار هنوز نتوانسته اند قیمت خود را بازیابی کنند.

CoinDesk در گزارش خود گفت که بخش DeFi در نتیجه این هرج و مرج و انحلال بازار به شدت آسیب دیده است و بسیاری از پروتکل ها در معرض آسیب بسیار جدی قرار گرفته اند.

[ad_2]