در فیناپ نوزدهم چه گذشت؟ گردهمایی متفاوت فعالان اکوسیستم ارز دیجیتال ایران

در فیناپ نوزدهم چه گذشت؟ گردهمایی متفاوت فعالان اکوسیستم ارز دیجیتال ایران

[ad_1]

نوزدهمین دوره رویداد فیناپ پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ در تالار ایوان شمس برگزار شد. این اولین تجربه فیناپ در برگزاری رویدادی با موضوع رمزارز بود که حال‌وهوایی متفاوت از سایر گردهمایی‌های سال‌های اخیر این حوزه داشت.

فیناپ نوزدهم متشکل از ۹ سخنرانی و ارائه، ۲ پنل گفت‌وگو و یک گپ‌وگفت دو طرفه با ناصر حکیمی، معاون سابق فناوری‌های نوین بانک مرکزی ایران بود. نقطه قوت فیناپ نوزدهم همانند دوره‌های قبلی، سخنرانی‌هایی بود که فعالان اکوسیستم فین‌تک کشور، این بار در رابطه با ارزهای دیجیتال داشتند که حاوی ایده‌هایی نو و جذاب برای تمام افراد علاقه‌مند به این صنعت بود.

پنل گفت‌وگوی اول به بررسی مسئله پول خصوصی و نقش ارزهای دیجیتال در تکامل این شکل از پول در عصر جدید اختصاص داشت که حاوی بخش‌هایی قابل‌تأمل، خصوصاً از منظر سیاست‌گذاری کلان پولی بود.

پنل دوم نیز که با حضور مجتبی توانگر، رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس، سید علی روحانی، معاون سیاست‌گذاری اقتصادی وزارت اقتصاد، نمایندگان انجمن‌های بلاکچین و فینتک ایران و همین طور صاحبان کسب‌وکارهای فعال در حوزه تبادل ارزهای دیجیتال برگزار شد، گفت‌وگویی جذاب در رابطه با قانون‌گذاری این حوز در کشور طی سال‌های گذشته و همین طور مسیر پیش روی تنظیم‌گری این بخش بود.

نماینده وزارت اقتصاد در این پنل، با اینکه اذعان داشت دستگاه‌های حاکمیتی در قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال اختلاف نظر دارند، به‌عنوان حسن ختام این بحث، گفت معتقد است پرسش صحیح، حکمرانی یا نابودی در صنعت ارزهای دیجیتال نیست، بلکه ادامه حیات این حوزه به‌صورت رسمی یا چیزی مثل امروز و در فضای غیررسمی است.

یکی از ۹ سخنرانی نوزدهیمن دوره رویداد فیناپ، ارائه بهزاد ناصرفلاح، مدیر بازاریابی دیجیتال مجموعه ارزدیجیتال بود که در آن با تکیه بر آمار و ارقام موجود در گزارش جامع فضای ارزهای دیجیتال ایران، تصویری از فعالیت‌های کسب‌وکارهای رمزارزی ایران، رفتار کاربران آنها و نقاط نیازمند توجه این صنعت ارائه کرد.

چالش‌های کاربران ایرانی در استفاده از پلفترم‌های مبادله رمزارز داخلی، زمینه‌های مناسب برای راه‌اندازی کسب‌وکار در حوزه ارزهای دیجیتال باتوجه به نیاز سرمایه‌گذاران ایرانی، جایگاه ایران در مقایسه با سایر کشورهای منطقه و در جهان از نظر پذیرش دارایی‌های دیجیتال بین جمعیت و موانعی که به دلیل نبود شفافیت قانونی در روند توسعه کسب‌وکارها و ایده‌های نو در این صنعت به وجود آمده است، از محورهای اصلی ارائه ناصرفلاح بود.

در حاشیه این دوره از رویداد فیناپ، مجموعه ارزدیجیتال از به‌روزترین نسخه نقشه اکوسیستم بلاکچین و ارزهای دیجیتال ایران نیز رونمایی کرد. طبق این نقشه، هم‌اکنون بیش از ۲۰۰ کسب‌وکار با بیش از ۲٬۰۰۰ نیروی کار فعال ، در ۱۳ بخش مختلف خدمات ارائه می‌کنند. این نقشه در فصل دوم (کسب‌وکارها) گزارش جامع فضای ارزهای دیجیتال ایران صفحه ۱۶ قابل‌مشاهده است.

فیناپ در نوزدهیمن تجربه برگزاری رویداد خود، گستردگی امروز صنعت بلاکچین و دارایی‌های دیجیتال ایران را به‌خوبی به تصویر کشید. حوزه‌ای که در کمتر از یک دهه گذشته به‌نوعی زیرزمینی تلقی می‌شد و صرفاً محدود به تبادل یا استخراج ارزهای دیجیتال بود، اکنون به اکوسیستمی بزرگ، متشکل از صدها کسب‌وکار تبدیل شده است که هزاران نیروی کار فعال و میلیون‌ها کاربران ایرانی را با خود درگیر کرده است و جزو دغدغه‌های اصلی دستگاه‌های حاکمیتی برای تنظیم‌گری محسوب می‌شود.

به مطلب “” رای دهید:

[ad_2]