سازمان چیست و چگونه به مدیریت بهتر سازمان کمک می کند؟

سازمان چیست و چگونه به مدیریت بهتر سازمان کمک می کند؟


زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

بدون شک هیچ کسب و کاری بدون سازماندهی و مدیریت صحیح کارکنان و منابع خود نمی تواند رشد و پیشرفت چشمگیری داشته باشد. سازمان یکی از مفاهیم مهم در حوزه مدیریت است و به معنای سازماندهی منابع و فعالیت های سازمان و ایجاد هماهنگی بین بخش های مختلف آن است. در این مقاله ضمن بررسی مفهوم سازمان، دلیل اهمیت آن در کسب و کار، ویژگی ها (ابعاد) و مزایای آن، به فرآیند سازمان برای مدیریت بهتر سازمان می پردازیم.

مفهوم سازمان چیست و چه جایگاهی در مدیریت کسب و کار دارد؟

در علم مدیریت، سازماندهی فرآیندی است که به وسیله آن مدیران یک سازمان وظایف و وظایفی را بین کارکنان تخصیص می دهند، منابع لازم را به آنها تخصیص می دهند و برای تسهیل دستیابی به اهداف سازمانی بین آنها هماهنگی ایجاد می کنند. به همین دلیل است که سازمان باید در هر سازمانی مستمر باشد تا بقا و اثربخشی آن تضمین شود.

از طرفی سازمان از جایگاه مهمی در حوزه مدیریت سازمانی برخوردار است. در واقع در یک تعریف اساسی می توان مدیریت هر سازمان را شامل پنج فعالیت کلی دانست که عبارتند از: برنامه ریزی، سازماندهی، کارکنان، هدایت و کنترل. برای اجرای هر یک از این پنج کارکرد، مجموعه ای از روش ها و تئوری ها وجود دارد که شما را قادر می سازد تا سازمان خود را با موفقیت مدیریت کنید. سازمان یکی از اصلی ترین فعالیت ها و بخش های مدیریت سازمان است که به دلیل مزایایی که دارد از جمله بهبود کارایی و کاهش هزینه ها برای کسب و کار ضروری است.

عناصر و ابعاد سازمان کدامند؟

سازماندهی وظایف، نیروی انسانی و منابع سازمانی به طرق مختلف قابل انجام است، اما در همه آنها یک سری عناصر و ابعاد مشترک وجود دارد. این موارد و ابعاد عبارتند از:

 • تقسیم کار: یکی از ارکان اصلی سازمان، تقسیم وظایف و واگذاری آنها به کارشناسان است.
 • تفویض مسئولیت: سازماندهی موفق و انجام بهینه وظایف توسط کارکنان، مستلزم داشتن مسئولیت ها و اختیارات مناسب هر یک از آنان است. بنابراین تفویض مسئولیت ها یکی از ارکان اساسی سازمان است.
 • هماهنگ کردن وظایف: در طول فرآیند سازمانی، کارکنان سازمان مسئولیت اجرای وظایف مختلفی را بر عهده می گیرند که باید با منطق و توالی خاصی انجام شوند. بنابراین، یکی دیگر از عناصر ضروری برای یک سازمان موفق، هماهنگی است.
 • تعیین اهداف: سازمانی بدون هدف مشخص اساساً بی معنی است. آنچه یک سازمان را تعریف می کند و چگونه انجام می شود، هدف آن است. بنابراین هدف گذاری یکی از عناصر مشترک سازمان در تمامی کسب و کارها می باشد.
 • وجود سلسله مراتب اختیار-مسئولیت: سازمان از افراد می خواهد که در قبال مسئولیت های محول شده خود پاسخگو باشند. به همین دلیل، هر سازمانی باید دارای سلسله مراتبی باشد تا افراد دارای اختیارات نظارتی و مسئولیت پاسخگویی باشند.
 • استقرار ارتباط دادن: اجرای تمامی عناصر فوق مستلزم ارتباط بین اعضای سازمان است. به همین دلیل دانستن فنون ارتباطی و اهمیت استقرار آنها یکی از عناصر رایج در سازماندهی هر نوع کسب و کاری است.

چرا سازمان برای کسب و کار مهم است؟

سازمان یکی از عناصر اصلی مدیریت است که همراه با برنامه ریزی، هدایت و کنترل، مرحله مهمی از فرآیند مدیریت را تشکیل می دهد. سازمان یکی از مهمترین مؤلفه های موفقیت هر کسب و کاری است زیرا به شما این امکان را می دهد که با سازماندهی کسب و کار خود در حین برنامه ریزی و سازماندهی فعالیت های یک سازمان به دستاوردهای بیشتر و بهره وری بالاتری برسید.

یکی دیگر از دلایل اهمیت سازمان در کسب و کار، بهبود هماهنگی بین کارکنان و بخش های مختلف سازمان است. با سازماندهی مناسب، کارکنان می توانند به طور مؤثرتری با همکاران خود هماهنگ شده و با دیگران ارتباط بیشتری برقرار کنند. این بهبود در هماهنگی در نهایت می تواند منجر به افزایش دستاورد و بهره وری سازمانی بالاتر شود.

سازمان همچنین می تواند با تعریف روش های دقیق انجام کارها، کاهش تداخل و خطاهای کاری و مدیریت بهتر زمان، کارایی سازمان را بهبود بخشد. این امر در نهایت سازمان را به ابزاری مهم در رقابت با سایر سازمان ها و کسب و کارها تبدیل می کند.

از دیگر دلایل اهمیت سازمان می توان به ارتقای مدیریت موثر و کارآمد، ارتقای شایسته سالاری، کاهش وظایف تکراری، ایجاد تعادل بین اختیارات و مسئولیت های افراد، استفاده موثر از نیروی انسانی و افزایش بهره وری کارکنان و رضایت شغلی اشاره کرد. .

روند سازماندهی چگونه پیش می رود؟

سازمان یکی از ارکان مهم مدیریت هر سازمانی است که با سازماندهی منطقی و سیستماتیک فعالیت ها و منابع خود، آنها را برای دستیابی به اهداف سازمانی به هم پیوند می دهد. فرآیند سازماندهی شامل چندین مرحله است که در زیر به تفصیل در مورد آنها صحبت خواهیم کرد:

1- شناسایی و تقسیم وظایف: فرآیند سازماندهی با شناسایی وظایف و تقسیم آنها آغاز می شود. برای رسیدن به این هدف، وظایف به فعالیت‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شوند تا به راحتی تکمیل شوند و به افراد مختلف محول شوند. دلیلش این است که هیچکس نمی تواند حجم زیادی از کارها و وظایف مختلف را در مدت زمان کوتاهی انجام دهد، حتی اگر در انجام آنها مهارت داشته باشد. بنابراین، سازمان ها برای سرعت بخشیدن به کار باید آنها را به قطعات کوچکتر تقسیم کنند. از سوی دیگر، تقسیم کار به کارکنان سازمان این امکان را می دهد که وظایفی را انتخاب کنند که متناسب با سلیقه و استعداد خود باشد.

2- گروه بندی تو کار میکنی: پس از تقسیم وظایف به فعالیت های کوچکتر، فعالیت های یک نوع مشابه با هم گروه بندی می شوند. گروه بندی تخصیص وظایف را تسهیل می کند و به مدیران اجازه می دهد تا هر گروه از وظایف را به گروه ها و واحدهای مناسب اختصاص دهند.

3- واگذاری وظایف به کارکنان: در مرحله بعد باید بر اساس مهارت ها، شایستگی ها و توانمندی ها، کار به گروه ها، واحدها و کارکنان سازمان واگذار شود. افزایش اثربخشی سازمان و کارکنان آن به این بستگی دارد که بین وظیفه و فرد مسئول اجرای آن تعادل وجود داشته باشد. تخصیص وظایف به افراد همچنین کنترل عملکرد آنها را آسان تر می کند.

4- تفویض اختیارات: تفویض اختیار به معنای دادن اختیار به کارکنان سازمان برای انجام وظایف محوله است. اگر کارمندان صلاحیت تصمیم گیری در مورد وظایف خود را نداشته باشند، قادر به تکمیل آن نخواهند بود. به همین دلیل وقتی مدیری برای کارمندان وظایفی را محول می کند باید اختیارات کافی را نیز به آنها بدهد. این باعث می شود کارکنان احساس اعتماد به نفس و مسئولیت بیشتری داشته باشند. با این حال، مدیران باید تعادل بین اختیارات کارکنان و مسئولیت های آنها را تضمین کنند.

5- تعریف سلسله مراتب سازمانی: وظیفه کارکنان فقط تکمیل کار نیست، بلکه گزارش نتایج آن به یکی از مدیران یا کارکنان سازمان است. تعریف سلسله مراتب سازمانی به کارکنان این امکان را می دهد که بدانند به چه کسی باید گزارش دهند و چه کسی می تواند به آنها دستور دهد. با کمک سلسله مراتب، آنها قادر خواهند بود روابط کاری خود را به وضوح برقرار کنند.

6- تامین منابع برای کارمندان: سازماندهی و توزیع منابع سازمان از قبیل پول، مواد اولیه، تجهیزات و دستگاه ها بین کارکنان برای انجام فعالیت های روزمره سازمان ضروری است. به همین دلیل یکی از مراحل لازم در چرخه ساماندهی فعالیت سازمان، تامین منابع برای انجام کار است.

7- هماهنگی برنامه ریزی کار و فعالیت: مرحله پایانی فرآیند سازماندهی فعالیت های تجاری ایجاد هماهنگی بین کار و فعالیت کارکنان و واحدهای مختلف سازمان به صورت منطقی و سیستماتیک است تا بتوانند در کنار یکدیگر به طور موثری دستیابی به اهداف سازمان را تسهیل کنند. . هماهنگی کاری نیز باعث ایجاد درک متقابل بین کارکنان و واحدهای مختلف سازمان می شود و حس تلاش گروهی و روحیه تیمی را برای دستیابی به اهداف سازمان افزایش می دهد.

مزایای سازمان چیست؟

سازمان نه تنها برای موفقیت هر سازمانی حیاتی و مهم است، بلکه مزایای بسیار دیگری نیز دارد که در اینجا به برخی از آنها پرداخته می شود:

 • افزایش تخصص: در سازماندهی، ضمن طبقه بندی وظایف، آنها را به کارکنانی می سپارند که شایستگی و تجربه انجام آنها را دارند. بنابراین، سازمان ضمن کاهش حجم کار و ارتقای بهره وری سازمان، تخصص را افزایش می دهد.
 • افزایش کارایی و بهره وری: با توجه به رقابت شدید در بازار کار، سازمان ها باید برای بقای خود کارآمدتر باشند و به بهبود عملکرد خود در همه جنبه ها فکر کنند. سازمان یکی از ابزارهایی است که با استفاده بهینه از منابع و ایجاد هماهنگی بین کارکنان، نقش مهمی در ارتقای کارایی سازمان دارد.
 • توضیح سلسله مراتب سازمانی: سازمان با تعریف وظایف هر یک از کارکنان، روابط کاری آنها را نیز تشریح می کند و به این ترتیب سلسله مراتب سازمانی را تعریف می کند. داشتن این سلسله مراتب باعث از بین رفتن سردرگمی و هرج و مرج هنگام دریافت سفارشات و ارسال گزارش می شود.
 • کاهش اختلاف بین کارکنان: تعریف سلسله مراتب سازمانی و تعیین وظایف و اختیارات هر یک از کارکنان نیز از تفاوت بین آنها می کاهد.
 • بهبود مشارکت کارکنان: سازماندهی مناسب با تبیین وظایف افراد، علاوه بر کاهش اختلافات، مشارکت و تعامل بین کارکنان سازمان را تسهیل می کند.
 • بهبود کنترل و نظارت: سازمان مناسب با تعیین وظایف و مسئولیت های هر یک از کارکنان، کنترل و نظارت بر عملکرد آنها توسط رهبران سازمان را تسهیل می کند.
 • استفاده بهینه از منابع: با سازماندهی، وظایف و وظایف به گونه ای به کارمندان واگذار می شود که از دوباره کاری و تکرار جلوگیری شود. به همین دلیل استفاده بهینه از منابع سازمان را تضمین می کند و فرقی نمی کند این منابع انسانی، مادی، مالی یا فنی باشند.
 • کاهش هزینه: با سازماندهی صحیح کار، از هدر رفتن منابع سازمان، خطاهای انسانی و دوباره کاری جلوگیری می شود که نقش مهمی در کاهش هزینه های سازمان دارد.
 • انعطاف بیشتر: فرآیند سازماندهی به سازمان کمک می کند تا با ایجاد تغییرات اساسی در نحوه مدیریت کار، استفاده از منابع، سلسله مراتب اداری، روابط کارکنان و غیره، به چالش ها واکنش انعطاف پذیرتری نشان دهد و با تغییرات محیط سازگاری بهتری داشته باشد.
 • توسعه کارکنان: سازماندهی با تفویض اختیارات لازم به کارکنان برای انجام وظایفشان، موجب تشویق خلاقیت در آنها می شود. علاوه بر این، افزایش تخصص به کارمندان اجازه می دهد تا در زمینه تخصصی خود رشد و توسعه بیشتری پیدا کنند.

آخرین کلمه

همانطور که در این مقاله خواندید، سازمان برای موفقیت و مدیریت بهینه هر سازمانی ضروری است. با سازماندهی می توانید کار را سازماندهی کنید و مسئولیت ها را روشن کنید تا زمینه همکاری بهتر کارکنان و دستیابی به اهداف سازمانی را فراهم کنید. یکی از ابزارهای مهمی که می تواند به شما در سازماندهی کارهای اداری و فرآیندهای سازمانی کمک کند، نرم افزار اتوماسیون کسب و کار است. به عنوان مثال با استفاده از نرم افزار اتوماسیون اداری فراگاستار می توانید ضمن دیجیتالی سازی و مکانیزه نمودن مکاتبات خود، اسناد سازمانی خود را طبقه بندی و به صورت دیجیتال ذخیره کنید و با استفاده از BPMS فراگاستار می توانید کلیه فرآیندهای کاری خود را سازماندهی و خودکار کنید. برای آشنایی بیشتر با ویژگی ها و قابلیت های این نرم افزار می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما استفاده کنید.

4.3/5 – (3 امتیاز)

621