سامانه هاب چیست و نحوه ثبت کارت بانکی در هاب شاپرک

سامانه هاب چیست و نحوه ثبت کارت بانکی در هاب شاپرک


سیستم هاب سیستمی است که توسط Shaperk (شبکه پرداخت الکترونیکی کارت) برای مدیریت غیر حضوری کارت به کارت ایجاد شده است. دو روش نقشه به نقشه وجود دارد.
در روش اول، افراد با استفاده از دستگاه های کارتخوان یا پایانه های فیزیکی بانک اقدام به انتقال پول می کنند و در روش دوم، از طریق نرم افزار تلفن همراه مانند «اپ»، از کارت به کارت به کارت دیگر پول منتقل می کنند. این نرم افزارها در چند سال اخیر گسترش زیادی یافته اند و از آنجایی که در هنگام استفاده نیازی به استفاده فیزیکی از کارت نیست، شاپرک برای مدیریت و جلوگیری از خطرات ناشی از تراکنش های غیرجاری کارت به کارت، سامانه هاب را راه اندازی کرده است.

سیستم Hubshoprak چیست؟

سامانه تشعشعی «هاب فناوری مالی شاپرک» توسط شرکت شاپرک به منظور جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی در فرآیندهای کارت به کارت ایجاد شده است. این سیستم از پولشویی و کلاهبرداری جلوگیری می کند و اطلاعات افراد را بدون ارائه به نرم افزارهای پرداخت آنلاین ایمن نگه می دارد.
در گذشته و قبل از ایجاد هاب شاپرک، کارت به کارت آنلاین در ابتدا امکان پذیر نبود و یا این فرآیند تنها توسط نرم افزارهای بانکی انجام می شد. اما پس از مدتی نرم افزاری مانند App وارد بازار شد که بدون نیاز به لاگین کارت به کارت را امکان پذیر می کند درگاه بانکی یا ارائه دسترسی شخصی به دستگاه های خودپرداز. سازوکار این نرم افزارها به این صورت بود که با بانک قرارداد می بستند و مستقیماً اطلاعات مشتری را دریافت می کردند. با توجه به اینکه این اقدام از نظر بانک مرکزی قانونی نیست، سامانه هاب شاپرک ایجاد شد که در واقع به عنوان واسطه بین بانک و شرکت های نرم افزاری مانند اپ عمل می کند و از دسترسی این شرکت ها به اطلاعات کارت مشتریان جلوگیری می کند.

مزایای سیستم هاب

سیستم هاب از دسترسی ارائه دهندگان پرداخت به اطلاعات بانکی افراد جلوگیری می کند. مبتکران پرداخت شرکت هایی هستند که خدمات بانکی کارت به کارت را با تولید نرم افزار رابط فعال می کنند. با راه اندازی سامانه هاب، انتقال وجه کارت به کارت آنلاین وارد مسیر جدید و مطمئنی شد و تمامی نرم افزارهای رابط باید قبل از ارائه انتقال کارت به کارت برای همه افراد، اطلاعات کارت را در سامانه هاب ثبت می کردند.
ثبت نام در سامانه هاب شاپرک هزینه ای ندارد و پس از ثبت نام سقف کارت به کارت شما به روزی 5 میلیون تومان افزایش می یابد.

چگونه در سامانه هاب ثبت نام کنم؟

برخلاف بسیاری از سیستم‌های دیگر که باید مستقیماً ثبت نام کنید، استفاده از HubShoprak ساده نیست. به عبارت دیگر نیازی نیست به سایت خاصی بروید و اطلاعات خود را در آنجا وارد کنید. در عوض، نرم افزار رابط وظیفه دارد شما را به هاب متصل کند.
شاید در چند ماه اخیر هنگام استفاده از نرم افزار با این پیام مواجه شده باشید: «طبق قانون جدید بانک مرکزی، بانک شما به سامانه هاب شاپرک اضافه شد. ابتدا باید اطلاعات کارت خود را در این سامانه ثبت کنید. پس از ثبت نام می توانید به برنامه برگردید و تراست را ادامه دهید.
این پیام نشان می دهد که ابتدا باید کارت خود را در هاب شاپرک ثبت کنید. با کلیک بر روی گزینه ثبت نام نرم افزار، شما را برای ثبت اطلاعات به سایت هاب شاپرک متصل می کند. در ادامه مقاله مراحل این کار را مرحله به مرحله بررسی خواهیم کرد.
لازم است بدانید اطلاعاتی که در این مرحله ثبت می کنید فقط در اختیار سایت شاپرک می باشد و نرم افزاری که با آن تراکنش های کارت به کارت را انجام می دهید به هیچ وجه از این اطلاعات اطلاعی نخواهد داشت. زمانی که اطلاعات خود را وارد کردید، ثبت نام شما در سامانه هاب شاپرک در واقع کامل شده است و با بازگشت به نرم افزار به راحتی می توانید کارت به کارت را انجام دهید.

لازم به ذکر است تا زمانی که کارت خود را در این سامانه ثبت نکنید، بانک مرکزی به شما اجازه انجام تراکنش های کارت به کارت را به این روش نمی دهد.
بنابراین هر بار که می‌خواهید نقشه‌ای را روی یک نقشه تهیه کنید، با همان پیام مواجه می‌شوید. حتی اگر از نرم افزارهای دیگری استفاده می کنید، باز هم همان پیغام را دریافت می کنید تا در نهایت مراحل ثبت کارت در هاب شاپرک برای آن کارت خاص تکمیل شود.

بیشتر بخوانید: سیستم ساتنا چیست؟

کدام بانک ها در شاپرک هاب هستند؟

طبق قانون بانک مرکزی، تمامی بانک ها باید عضو سامانه هاب شاپرک شوند. اما در حال حاضر بانک های ملی، ملت، سامان، رفاه، شهر، گردشگری، خاورمیانه و ملون در این شبکه عضویت دارند. اگر کارتی که قصد ارسال وجه از آن را دارید به این بانک ها مرتبط است، باید مراحل ثبت نام کارت را در شاپرک هاب انجام دهید. البته بانک های دیگر نیز به تدریج در حال عضویت در این سایت هستند. در حال حاضر تراکنش های کارت به کارت بانک های غیر عضو شاپرک هاب به همان روش قبلی انجام می شود. این بدان معناست که نرم افزار اطلاعات کارت شما را ثبت و تحویل می گیرد.

کدام نرم افزارها در Shoprek Hub عضویت دارند؟

قبل از استفاده از نرم افزار کارت به کارت، باید مطمئن شوید که شاپرک آنها را تایید کرده است. در غیر این صورت، ممکن است با ارائه اطلاعات خود به نرم افزارهای تقلبی، سرمایه خود را از دست بدهید. برای انجام این کار، به تب بروید شرکت ها و برنامه های مجاز به سایت شاپرک بروید و ببینید برنامه ای که نصب کرده اید در لیست برنامه های مجاز است یا خیر. برنامه های App، 724، Top، Coin و Eva در حال حاضر مجاز هستند.

نحوه ثبت کارت بانکی در شاپرک هاب

برای ثبت کارت بانکی در شاپرک هاب باید مراحل زیر را انجام دهید:

مرحله اول: مانند قبل وارد نرم افزار مجاز کارت به کارت مانند Up یا 724 شوید و طبق معمول عملیات کارت به کارت را انجام دهید. با مشاهده پیغام زیر روی گزینه ثبت کارت کلیک کنید. البته توجه داشته باشید که شکل زیر مربوط به نرم افزار کاربردی است و ممکن است این روند برای سایر نرم افزارهای دارای مجوز کمی متفاوت باشد. اما در هر صورت مراحل کلی یکسان است.

مرحله دوم: نرم افزار شما را به سایت شاپرک هاب هدایت می کند. در آنجا کدی را مشاهده می کنید که باید آن را وارد کنید و روی گزینه Continue کلیک کنید.

سطح سوم: پس از وارد کردن کد رمز عبور به شماره موبایل شما ارسال می شود. رمز عبور را در قسمت مربوطه بنویسید و همچنین شماره کارت و مدت اعتبار آن را وارد کنید. در نهایت، قرارداد را با شرایط و ضوابط بررسی کنید و روی “ادامه” کلیک کنید.

مرحله چهارم: اکنون کارت شما با موفقیت در سامانه شاپرک هاب ثبت می شود و تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد

گام پنجم: برای بازگشت به نرم افزار و انجام عملیات کارت به کارت مانند قبل روی گزینه بازگشت به برنامه کلیک کنید.

بیشتر بخوانید: سیستم پایدار چیست؟

دلیل عدم ثبت کارت در هاب

گاهی اوقات ممکن است تمام مراحل بالا را دنبال کنید اما پیام های خطا دریافت کنید. به عنوان مثال پیام «ثبت کارت با خطا مواجه شده است» یکی از خطاهای رایج است. در صورت مواجه شدن با این خطا، باید با توجه به نوع سیستم عامل (اندروید یا iOS) اقدام کنید.

دلیل ثبت نشدن کارت در سیستم هاب در سیستم اندروید:

  1. مرورگر پیش فرض خود را به روز کنید، گاهی اوقات به دلیل مشکلات نسخه های قدیمی مرورگر امکان ثبت کارت در سیستم Hubshoprak وجود ندارد.
  2. اگر مشکل حل نشد، مرورگر را عوض کنید. برای این کار در قسمت تنظیمات به لیست برنامه های خود رفته و مرورگر پیش فرض خود را به مرورگر دیگری تغییر دهید.

پس از این مراحل مجددا مراحل ثبت کارت را انجام دهید. به احتمال زیاد مشکل شما حل خواهد شد.

دلیل ثبت نشدن کارت در سیستم هاب در سیستم ios:

  1. کش مرورگر سافاری خود را پاک کنید.
  2. سیستم عامل گوشی خود را به آخرین نسخه به روز کنید. گاهی اوقات خطاهای نرم افزاری در گوشی می تواند مانع از ثبت کارت در هاب شاپرک شود.

پس از انجام این مراحل مجددا ثبت نام کارت را تکرار کنید. به احتمال زیاد مشکل شما حل خواهد شد.

آخرین کلمه

سامانه هاب شاپرک سامانه ای است که رابط بین بانک و نرم افزار کارت به کارت است. این سامانه که مورد اعتماد بانک مرکزی است، اطلاعات کارت شما را ثبت کرده و از آن کارت به کارت استفاده می کند. با پیاده سازی سیستم هاب، نرم افزار دیگر به اطلاعات بانکی شما دسترسی ندارد و به راحتی می توانید از نرم افزارهای مجاز برای تراکنش های کارت به کارت استفاده کنید. تا زمانی که کارت شما تغییر نکرده یا منقضی نشده است، نیازی به ثبت مجدد آن نیست و می توانید از همان اطلاعاتی که قبلا ثبت شده است استفاده کنید.