عیدی 1402 چقدر است؟ – بازنشستگان و کارگران + جدول

عیدی 1402 چقدر است؟ – بازنشستگان و کارگران + جدول


هر ساله با فرا رسیدن سال نو زمزمه موضوع مبلغ عیدی کارگران، کارمندان و بازنشستگان اوج می‌گیرد. با نزدیک شدن به آخر سال، بازنشستگان، کارمندان و کارگران می‌خواهند بدانند تکلیف عیدی 1402 چیست و در نهایت چقدر می‌گیرند. با ما همراه باشید تا به صورت مفصل درباره عیدی سال 1402 توضیح دهیم، همچنین جداول و فرمول محاسبه عیدی را نیز در این مطلب درج کردیم. اگر حوصله مطالعه این مطلب را ندارید، جداول آن را که در پایین درج شده را نگاه کنید.

آیا با عیدی سال 1402 شگفت زده خواهیم شد؟

علاوه بر حرف و حدیث‌ها درباره افزایش حقوق کارگران 1402 با نزدیک شدن به پایان سال، هنوز تکلیف عیدی‌ها نیز مشخص نشده و با این وضعیت تورمی مشخص نیست این عیدی چقدر خواهد بود. هرچند عیدی براساس میزان حقوق دریافتی سال 1401 محاسبه می‌شود؛ با این حال کارمندان و کارگران معتقدند با افزایش شگفت انگیز قیمت‌ها، حداقل میزان عیدی باید به گونه‌ای باشد که بتوان با آن خرید عید را انجام داد.

یکی از حقوقی که طبق قوانین کار، برای افراد در عرصه کار پیش بینی شده است، حق دریافت عیدی سالیانه است. در اصلِ حق دریافت عیدی سالیانه، تفاوتی میان اشخاص حاضر در عرصه کار وجود نداشته و تمامی آن‌ها از کارگران تا کارمندان و بازنشستگان از این حق قانونی برخوردارند؛ اما هنگامی که به مساله میزان عیدی می‌رسیم، تفاوت‌های آشکاری میان این گروه‌ها در رابطه با مبلغ پاداش سالیانه دیده می‌شود.

میزان عیدی کارکنان دولت در سال 1402

عیدی کارمندان 1402 نیز مانند کارگران می‌باشد و کارگرانی که به صورت تمام وقت مشغول به کار هستند می‌توانند حداقل و حداکثر عیدی را دریافت کنند.

در مورد نحوه پرداخت عیدی کارمندان 1402 می‌توان گفت برای اولین بار در سال 1374 قانون عیدی کارمندان به تصویب رسید که دولت موظف است به صورت نقدی و یا غیر نقدی به کارمندان دولت به صورت مساوی عیدی پرداخت نماید که کارمندان دولت شامل تمامی موسسات و شرکت‌ها و وزارت خانه‌ها سازمان‌های دولتی می‌باشد.

بر اساس این قانون مبلغ عیدی سال 1402 کارمندان دولت به هر میزانی که باشد باید به صورت مساوی به همه کارمندان پرداخت گردد.

دولت هرساله میزان عیدی کارمندان دولت را مشخص می‌کند، به این ترتیب که هیات وزیران در بهمن ماه جلسه‌ای تشکیل داده و در این جلسه درباره میزان عیدی آخر سال کارکنان دولت تصمیم گیری می‌کند و نتیجه این تصمیم به عنوان یک مصوبه به دستگاه‌های اجرایی اعلام می‌شود.

این میزان عیدی کارکنان دولت در سال ۱۴۰۲ هشت میلیون و سیصد و پنجاه هزار تومان و حداکثر دوازده میلیون و پانصد و سی و نه هزار تومان است و زمان واریز عیدی همزمان با حقوق بهمن ماه می‌باشد.

نحوه محاسبه عیدی کارگران 1402

روش محاسبه عیدی کارگران متفاوت است؛ عیدی این قشر زحمت کش بر اساس قانون «تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران» محاسبه می‌شود.

معمولا کارگرانی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند، عیدی خود را از این سازمان دریافت می‌کنند. مبلغ عیدی کارگران مقداری بیش‌تر از عیدی کارکنان دولت در سال 1402 است. بسیاری از این افراد به دنبال روشی برای محاسبه میزان عیدی خود هستند. در این بخش روش محاسبه عیدی کارگران را برای شما توضیح می‌دهیم.

مبلغ دقیق عیدی 1402 کارگران چقدر است؟

بر اساس تصمیم شورای‌عالی کار، عیدی در نظر گرفته شده برای کارگران حقوق‌بگیر زیر نظر قانون کار در نوروز ۱۴۰۲ رقم عیدی به شرح زیر است:

عیدی 1402 کارگران بین 8 میلیون و ۳۵۹ هزار تومان تا ۱۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۲۵۰ تومان است.

به استناد شورای عالی کار

اما این رقم چگونه محاسبه می‌شود؟ در ادامه به نحوه محاسبه آن اشاره خواهیم کرد.

عیدی سال 1402 کارگران و کارمندان چگونه محاسبه می‌شود؟

طبق قانون وزارت کار، کارفرما باید حداقل دو برابر پایه حقوق و حداکثر سه برابر پایه حقوق به کارمندان خود عیدی بدهد. محاسبه میزان عیدی کارگران فرمول ثابتی دارد که برای افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که حداقل یک سال سابقه کار داشته باشند، البته برای افراد دارای کمتر از یک سال سابقه کار نیز فرمولی برای محاسبه عیدی مشخص شده است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

اگر مبلغ 139,325 تومان که مبلغ دستمزد روزانه در سال 1401 است را در 60 و یا 90 ضرب کنیم، به ترتیب حداقل و حداکثر عیدی سال 1402به دست خواهد آمد:

فرمول های زیر برای کسانی ذکر شده است که یک سال سابقه همکاری با کارفرما را دارند.

تصویر بالا فرمول حداقل و حداکثر عیدی را مشاهده کردید، اما اگر کمتر از یک سال سابقه کار دارید باید طبق فرمول زیر عمل کنید:

جدول حداقل میزان عیدی کارگران و کارمندان در سال 1401

حداقل میزان عیدی در سال 1402 معادل 60 روز پایه حقوق = 8,359,500
سقف عیدی در سال 1402 معادل 90 روز پایه حقوق = 12,539,500
جدول حداقل و حداکثر عیدی سال 1402

مقایسه عیدی 1401 با سکه بهار آزادی

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید رقم عیدی دریافتی شما با نرخ امروز سکه (اسفند 1401) چقدر است. در تصویر زیر می‌توانید این مقایسه جالب را ببینید و آنرا با سال‌های گذشته از سال 1387 تا کنون مقایسه کنید.

مقایسه عیدی 1401 با نرخ سکه

سرنوشت عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی 1402

بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی مثل کارگران هر ساله مبلغی را به عنوان عیدی سالانه دریافت می‌کنند فقط با این تفاوت که مقدار عیدی این افراد توسط سازمان تامین اجتماعی مشخص می‌شود.

فرق بازنشسته و مستمری بگیر چیست؟

قطعاً همه ما این دو کلمه “مستمری بگیر تامین اجتماعی” و “بازنشسته تامین اجتماعی” را بارها شنیده‌ایم بدون اینکه بدانیم که این دو با هم دیگر متفاوت هستند.

بازنشستگان تامین اجتماعی بیشتر برای افرادی است که از پوشش بیمه تامین اجتماعی برخوردار هستند و با داشتن سن خاص و سابقه کاری لازم وارد مرحله بازنشستگی می‌شوند.

در مقابل مستمری بگیران تامین اجتماعی کسانی هستند که بازمانده بیمه تامین اجتماعی و یا از کار افتادگانی که هر ماه مقدار پولی را به عنوان مستمری از سازمان تامین اجتماعی دریافت می‌کنند.

میزان مبلغ عیدی مستمری بگیران تامین اجتماعی 1402 با بیست سال سابقه برابر با یک میلیون و ششصد هزار تومان می‌باشد و زمان واریز آن 16 بهمن ماه است.

عیدی 1402 سازمان تامین اجتماعی

عیدی سال 1402 تامین اجتماعی که مربوط به بازنشستگان تامین اجتماعی می‌شود برعهده هیئت وزیران است و تاکنون قانون عیدی سال 1402 تامین اجتماعی به تصویب نرسیده است. به طور کلی عیدی سال 1402 تامین اجتماعی مانند کارمندان دولتی از طرف هیئت وزیران تعیین می‌شود.

برای مثال عیدی سال 1401 تامین اجتماعی برای بازنشستگان برابر با یک ماه حقوق آن‌ها بوده و در سال 1400 برابر با 1,600,000 تومان بوده است.

جدول جزئیات عیدی 1402

در جدول زیر به راحتی با توجه به مدت همکاری با مجموعه خود می‌توانید عیدی سال 1402 خود را ببینید:

سابقه کار مبلغ عیدی
1 ماه ۶۹۶,۶۲۵ تومان
2 ماه ۱,۳۹۳,۲۵۰
3 ماه ۲,۰۸۹,۸۷۵
4 ماه ۲,۸۷۶,۵۰۰
5 ماه ۳,۴۸۳,۱۲۵
6 ماه ۴,۱۷۹,۷۵۰
7 ماه ۴,۸۷۶,۳۷۵
8 ماه ۵,۵۷۳,۰۰۰
9 ماه ۶,۲۶۹,۶۲۵
10 ماه ۶,۹۶۶,۲۵۰
11 ماه ۷,۶۶۲,۸۷۵
12 ماه 8,359,500
جدول کامل عیدی 1402 براساس سابقه کار

هر سوالی درباره عیدی 1402 دارید زیر همین مطلب و در قسمت نظرات، سوال خود را مطرح کنید، ما به سرعت سوال شما را پاسخ خواهیم داد.

آنچه در این صفحه می‌خوانید:
  • عیدی مستمری بگیران ۱۴۰۱ یک ملیون وششصد برای حقوق دونفره تقسیم میشه؟