فرود آمدن ماجراجویانه فضاپیمای اودیسه بر سطح ماه؛ زنده اما در وضعیت نامطلوب

فرود آمدن ماجراجویانه فضاپیمای اودیسه بر سطح ماه؛ زنده اما در وضعیت نامطلوب


فضاپیمای اودیسه در اولین مأموریت خصوصی به ماه، پس از فرود موفقیت‌آمیز، به دلیل برخورد با سطح ناهموار ماه، به کنار خود افتاده است، اما همچنان با مرکز کنترل در ارتباط است.

فضاپیمای اودیسه، اولین سفینه خصوصی که توانست به سطح ماه برسد و نخستین فضاپیمای آمریکایی است که از سال ۱۹۷۲ تاکنون به این مأموریت دست یافته، پس از فرود نفس‌گیر خود بر سطح ماه، در وضعیتی نامطلوب و به کنار خود افتاده است. شرکت هیوستون مبتنی بر ماشین‌های بصیرتی، سازنده و پروازدهنده این لندر، اعلام کرد که این فضاپیما “زنده و خوب” است اما به دلیل برخورد با سطح ناهموار ماه به کنار افتاده است.

اودیسه، که روز پنج‌شنبه به سطح ماه فرود آمد، پس از تحلیل داده‌ها توسط مهندسان پرواز، معلوم شد که این فضاپیمای شش‌پایه در انتهای فرود نهایی خود به دلیل برخورد با سطح ناهموار ماه به کنار افتاده است. این فضاپیما در حال حاضر در نزدیکی یک دهانه به نام مالاپرت A در منطقه قطب جنوب ماه قرار دارد و همچنان با مرکز کنترل در ارتباط است.

با وجود وضعیت نامطلوب فرود، تمامی بارهای علمی و فناوری ناسا به جز یکی در قسمت‌هایی از وسیله که همچنان قابل دسترسی و آماده ارتباطات هستند، قرار گرفته‌اند. با این حال، دو آنتن فضاپیما به سمت سطح ماه نشانه‌گذاری شده‌اند که ارتباطات با لندر را محدود می‌کند. علاوه بر این، عملکرد یک پنل انرژی خورشیدی که اکنون در جهت اشتباه قرار گرفته است مبهم است، اما یک آرایه دوم روی بدنه فضاپیما به نظر سالم می‌رسد و باتری‌های فضاپیما به طور کامل شارژ شده‌اند.

منتخب کاربران