مالیات تکلیفی چیست و چه نرخی دارد + مثال

مالیات تکلیفی چیست و چه نرخی دارد + مثال


انواع مالیات تکلیفی

اکنون که پاسخ این موضوع را پیدا کردیم که مالیات تکلیفی چیست، بهتر است در مورد سایر مالیات های تکلیفی نیز بدانید. این گروه از مالیات ها در قانون مالیات های مستقیم مصوب اسفند 1394 و اصلاحیه 80/11/27 تعریف شده است که میزان، نحوه محاسبه و مدت پرداخت نیز در این مصوبه اعلام شده است. مالیات کسر شده در مبدا به شرح زیر است:

 • مالیات بر اجاره املاک (تبصره 9 ماده 53)
 • مالیات مقطوع بر دستمزد (اصلاحی مواد 85 و 86)
 • مضاربه، مالیات مقطوع (ماده 102)
 • مالیات کسر شده بر حق الوکاله (ماده 103)
 • مالیات مقطوع بر هزینه ها (ماده 104)
 • مالیات مقطوع اشخاص حقوقی و مؤسسات خارجی مقیم خارج از کشور (ماده 107)
 • مالیات کسر شده در مبدا توسط مؤسسات بیمه (ماده 109)
 • جذب مدیران تصفیه اشخاص حقوقی (ماده 116)
 • وظایف آخرین مدیران شخص حقوقی و مدیران تصفیه و ضامنین (ماده 118)
 • کاهش مالیات بر مزایای بلاعوض از اموال (ماده 123)
 • مالیات مقطوع نقل و انتقال سهام (ماده 143)

در بالا مفاد هر مالیات آمده است، بنابراین می توانید در صورت لزوم آنها را مطالعه کرده و با قوانین و نحوه محاسبه هر یک آشنا شوید.

شاید به این سوال فکر کرده باشید که تفاوت مالیات بر درآمد و مالیات اجباری چیست؟! مالیات تکلیفی به طور غیر مستقیم از درآمد پرداخت نشده افراد کسر می شود. در حالی که مالیات عملکردی مستقیماً از درآمد خالص و سود اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت می شود.

نرخ مالیات تکلیفی چقدر است + چگونه محاسبه می شود

با مطالعه «مالیات مقطوع چیست» و شناخت انواع آن، اکنون به نحوه محاسبه و پاسخ به این سوال می پردازیم که چند درصد مالیات مقطوع است.

مقدار و محاسبه مالیات تکلیفی یک جزء وابسته است. به این معنا که قانون آن برای هر شرکت و شغل متفاوت محاسبه می شود و شرکت یا کارفرما باید از یک تیم حسابداری حرفه ای آشنا به قوانین این مالیات کمک بگیرد.

به خصوص در شرکت های بزرگ با هزاران کارمند، مالیات بر حقوق آنها اعمال می شود. در نتیجه دقت بسیار بالایی در محاسبه مورد نیاز خواهد بود. ابزارهای پشتیبانی مانند نرم افزار حسابداری شرکتی می تواند این فرآیند را تسهیل کند.

در نتیجه ما نمی توانیم پاسخ مشخصی بدهیم که مالیات تکلیفی در اینجا چند درصد است. اما محاسبه نمونه ای از آن را با یک مثال توضیح می دهیم.

نحوه محاسبه مالیات تکلیفی بر اجاره

اگر صاحبان مشاغل می خواهند محل کسب و کار خود را اجاره کنند، باید توجه داشته باشند که قوانین مالی و مالیاتی تعهداتی را برای موجر و مستاجر تعیین می کند که مالیات بر اجاره یکی از مهمترین آنها است.

مالیات مقطوع بر اجاره چیست؟ این مقدار پولی است که دولت از افراد دارای حقوق در رابطه با پروانه مالکیت دریافت می کند. مالیات می تواند زمین، آپارتمان، خانه خصوصی با هر نوع کاربری باشد. برای افرادی که قصد اجاره مکانی برای مقاصد مسکونی یا تجاری دارند، بهتر است از مالیات بر درآمد اجاره ملک مطلع شوند.

برای محاسبه آن باید اجاره سالانه را در نظر بگیرید. اگر پیش پرداخت نکرده اید، مبلغ اجاره را در 12 ضرب کنید. این عدد اجاره سالانه شما خواهد بود.

اگر پولی را از قبل به صاحب ملک پرداخت می کنید، 18 درصد آن را محاسبه کرده و به اجاره سالانه اضافه کنید.

طبق ماده 53 قانون، 25 درصد درآمد اجاره بها از پرداخت مالیات معاف می شود. عددی را که در بالا گرفتید در 75% ضرب کنید.

مالیات اجاره سالانه تا سقف 3 میلیون تومان; 15 درصد و بین 3 تا 10 میلیون تومان 20 درصد تعیین شده است. برای درآمد سالیانه معادل 25 تا 100 میلیون تومان، چند درصد مالیات کسر می شود؟ نرخ مالیات او 30 درصد خواهد بود.

اما طبق قانون در شرایط شما از پرداخت معاف هستید مالیات بر درآمد شما ملک را اجاره خواهید کرد؛ اگر این تنها درآمد شما باشد، طبق قانون معاف خواهید شد، مگر اینکه مبلغ اجاره بیش از مقدار معمول باشد و مازاد بر آن مالیات بپردازید.

در حالت دوم، اگر بستگان درجه یک شما، یعنی. پدر، مادر، شوهر و فرزندان از این اموال استفاده کنند مشمول مالیات نمی شود. در صورت اثبات خلاف آن، ملک مشمول مالیات می شود. علاوه بر این، اندازه خانه بر تعیین اینکه آیا مالیات باید پرداخت شود یا خیر، تأثیر می گذارد. مثلاً در تهران اگر متراژ کمتر از 150 متر باشد، مالیات تعلق نمی گیرد.

جریمه عدم پرداخت مالیات تکلیفی چیست؟

همیشه به یاد داشته باشید که دو موسسه هرگز به هیچ وجه به مردم آسیب نمی رسانند:

 • دولت ها
 • بانک ها

مثلاً هیچ بانکی نیست که به شما تسهیلاتی بدهد که بعداً به سود شما برسد، اما در لحظه ای که پول خود را در باجه بانک یا دولت بگذارید، بانک در مدتی که کار می کند سود خود را دریافت می کند. با تو. ، او هنوز هم سود خود را می گیرد.

قوانین مالیاتی یکسان است چه واسطه یا مؤدی در صورت عدم پرداخت مالیات مورد نیاز مشمول جریمه ای می شود که جریمه آن 10 درصد کل مالیات است. همه این موارد در قوانین سازمان امور مالیاتی گنجانده شده است.

چگونه اظهارنامه مالیاتی را تکمیل کنیم؟

به وب سایت اظهارنامه مالیاتی مراجعه کنید و شرایط و ضوابط را به دقت مطالعه کنید. سپس ثبت نام کرده و اطلاعات هویتی و مشخصات مورد نیاز را در قسمت ردیف مالیاتی تکمیل نمایید. تمامی عناصر را به دقت بررسی کرده و پس از اطمینان از صحت آنها، اظهارنامه را به سازمان مالیاتی ارسال نمایید. در نهایت کد رهگیری را دریافت خواهید کرد.

اگر نمی دانید چگونه اظهارنامه مالیاتی را پر کنید، این کار را فراموش نکنید مشاور مالیاتی از گروه مشاوره کسب و کار نورا و کمک هایی که می توانند ارائه دهند، استفاده کنید.

خلاصه و نتیجه گیری

مالیات کسر شده در مبدا یکی از منابع درآمدی دولت است. این مالیات توسط کارفرما از درآمد و دستمزد کسر و به اداره مالیات پرداخت می شود. درصد مالیات کسر شده برای هر نوع متفاوت خواهد بود. برای مالیات اجباری اجاره باید مبلغ سالیانه اجاره محاسبه و میزان پرداختی به مالک نسبت به درصدهای ذکر شده تعیین شود.

یک تیم حسابداری می تواند این عملیات را سریعتر و با دقت بالاتر انجام دهد. در این مقاله به این سوال پاسخ داده ایم مالیات تکلیفی چیست و چقدر است؟; امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. هر گونه سوال در مورد مالیات های عقب مانده اگر دارید، می توانید برای ما کامنت بگذارید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.