مراحل دو زبانه وردپرس با افزونه wpml – Poylang

مراحل دو زبانه وردپرس با افزونه wpml – Poylang

[ad_1]

همانطور که می دانید وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا است که می توانید از آن برای راه اندازی و مدیریت سایت های مختلف استفاده کنید. وردپرس محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا در جهان است و به همین دلیل از امکانات زیادی مانند افزونه های مختلف و امکان دو زبانه شدن سایت بهره می برد.

راه های زیادی برای دوزبانه کردن وردپرس وجود دارد و می توانید با استفاده از افزونه های مختلفی که وردپرس ارائه می دهد این کار را انجام دهید. در این مقاله به چند روش دوزبانه ساختن سایت وردپرسی می پردازیم. در آینده با ما همراه باشید.

چرا باید سایت وردپرس خود را دو زبانه کنید؟

دوزبانه بودن در سایت وردپرسی مزایای زیادی دارد و با این کار می توانید نتایج مفید زیادی کسب کنید. به عنوان مثال، ساخت یک سایت وردپرسی دو زبانه به سایت شما اجازه می دهد تا کاربرانی از چندین کشور مختلف به طور همزمان داشته باشد و ترافیک زیادی را جذب کند. البته لازم به ذکر است که از آنجایی که ترافیک زیادی به سایت جذب می شود، نیاز به منابع میزبانی بالاتری دارید که در این شرایط پیشنهاد ماست. خرید سرور مجازی مستثنی است.

باید گفت که حضور کاربران زیاد در سایت شما نه تنها می تواند به دیده شدن بیشتر سایت کمک کند. همچنین تاثیر ویژه ای در روند سئوی سایت دارد و باعث می شود صفحات سایت شما در موتور جستجو رتبه خوبی داشته باشند.

همچنین اگر وب سایت خود را راه اندازی می کنید و از راه دور کار می کنید، دوزبانه سازی وب سایت می تواند به شما کمک کند علاوه بر انجام پروژه های مختلف در ایران، پروژه های خارجی را نیز دریافت کرده و درآمد بیشتری کسب کنید.

چگونه وردپرس را دو زبانه کنیم

همانطور که گفته شد راه های زیادی برای دوزبانه یا چند زبانه شدن سایت وردپرسی وجود دارد و وردپرس افزونه های مختلفی را برای این کار در اختیار شما قرار می دهد. در نظر داشته باشید که نکات مهم طراحی سایت در یک سایت دو زبانه باید با دقت بیشتری انجام شود تا سایت مناسب برای کشورهای مختلف جذابیت بصری داشته باشد. در این قسمت روش های دوزبانه سازی وردپرس با استفاده از افزونه های Poylang و wplm را مرحله به مرحله مرور می کنیم.

وردپرس چند زبانه با افزونه Poylang

افزونه Poylang یکی از معروف ترین افزونه ها برای دوزبانه سازی وردپرس است. همچنین می توانید با استفاده از این افزونه بیش از یک زبان به سایت خود اضافه کنید. برای دوزبانه کردن وردپرس با استفاده از این افزونه، باید مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

1- افزونه را از مخزن وردپرس نصب کنید: برای نصب افزونه Poylang در وردپرس، ابتدا باید وارد داشبورد وردپرس خود شوید. همانطور که در مقاله ای دیگر نحوه ورود به وردپرس را توضیح داده ایم از منوی کناری، Add-ons را انتخاب کنید. سپس در قسمت جستجوی افزونه افزونه Poylang را جستجو کرده و بر روی گزینه “Install plugin” کلیک کنید.

2- افزونه را فعال کنید: پس از نصب افزونه Poylang، برای استفاده از آن باید آن را فعال کنید. برای این کار می توانید بلافاصله پس از نصب افزونه بر روی گزینه Activate کلیک کنید تا این افزونه در منوی کناری داشبورد وردپرس شما ظاهر شود.

3- افزودن زبان به افزونه: بعد از اینکه افزونه Poylang را فعال کردید به منوی کناری داشبورد وردپرس شما اضافه می شود که برای ورود به فضای افزونه باید آن را انتخاب کنید. هنگام ورود به محیط این افزونه، ابتدا گزینه “گزینه زبان” را مشاهده می کنید که در آن می توانید زبان های مورد نظر خود را برای ترجمه سایت خود انتخاب کنید.

لازم به ذکر است که در این افزونه می توانید بیش از دو زبان را انتخاب کنید. فراموش نکنید که پس از انتخاب زبان های مورد نظر، فارسی را نیز به آن ها اضافه کنید.

4- انتخاب رسانه: در این مرحله باید مشخص کنید که آیا می خواهید رسانه سایت شما توسط این افزونه ترجمه شود یا خیر.
به عبارت دیگر، باید مشخص کنید که آیا می خواهید ویدیوها، تصاویر و فایل های صوتی مختلف در زمانی که کاربر زبان محتوای متنی سایت شما را تغییر می دهد برای مخاطب نمایش داده شود یا خیر.

5- انتخاب زبان اصلی سایت: پس از انتخاب قابلیت ترجمه رسانه، به قسمت محتوای افزونه Poylang هدایت می شوید که باید زبان اصلی سایت خود را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که انتخاب زبان اصلی سایت بسیار مهم است. از آنجایی که زبان اصلی سایت زبانی است که کاربران سایت در ابتدا با آن مواجه می شوند و اگر اکثر کاربران سایت شما ایرانی هستند پس باید زبان فارسی را به عنوان زبان اصلی سایت خود انتخاب کنید.

6- ذخیره تغییرات: در این مرحله باید روی گزینه Return to Dashboard کلیک کنید تا انتخاب شما ذخیره شود.

7- ترجمه صفحات: پس از ذخیره تغییراتی که با استفاده از این افزونه در سایت ایجاد کردید، می توانید با مراجعه به قسمت Posts در منوی کناری وردپرس، پست های سایت خود را با استفاده از افزونه Poylang ترجمه کنید.

وقتی به قسمت پست های سایت خود می روید، در کنار هر پست علامت + و پرچم زبان کشور مورد نظرتان را می بینید که می توانید با کلیک بر روی آن متنی را که به آن زبان نوشته اید وارد کنید، بنابراین در حین ترجمه ترجمه خواهد شد. متن سایت خود را به کاربر نشان دهید.

وردپرس چند زبانه با افزونه wpml

افزونه wpml در بین افرادی که می خواهند سایت خود را چند زبانه یا دو زبانه کنند طرفداران زیادی دارد. مراحلی که برای دوزبانه کردن وردپرس با استفاده از این افزونه باید طی کنید تقریباً مشابه مراحلی است که باید با افزونه Poylang طی کنید. مراحل زیر برای دوزبانه یا چند زبانه شدن سایت وردپرس با افزونه wpml لازم است.

1- نصب افزونه: افزونه wpml در مخزن وردپرس موجود نیست و باید آن را از سایت هایی که افزونه های وردپرس ارائه می دهند دانلود و سپس نصب کنید. برخی از سایت ها این افزونه را به صورت رایگان و برخی دیگر با پرداخت هزینه ارائه می کنند.

پس از اطمینان از معتبر بودن سایت ارائه دهنده افزونه wpml، آن را دانلود کنید و سپس به قسمت Plugins در منوی کناری داشبورد وردپرس خود بروید. در این قسمت گزینه Add را بزنید و سپس گزینه Upload Plugin را انتخاب کنید. در نهایت باید فایل افزونه ای را که دانلود کرده اید در این قسمت آپلود کنید تا افزونه بر روی وردپرس شما نصب شود.

اطمینان از قابلیت اطمینان سایت ارائه دهنده افزونه بسیار مهم است، زیرا برخی از سایت ها افزونه هایی را به صورت بدافزار به شما ارائه می دهند و اگر این افزونه را در سایت خود نصب کنید، سازندگان این افزونه می توانند به اطلاعات سایت شما دسترسی داشته باشند و/یا باعث شما شوند. سایت مشکل داشته باشد

2- افزونه را فعال کنید: برای فعال سازی افزونه wpml کافی است به قسمت افزونه ها در منوی کناری وردپرس رفته و بر روی گزینه “پلاگین های نصب شده” کلیک کنید. در این قسمت می توانید افزونه wpml را که آپلود و نصب کرده اید مشاهده و فعال کنید.

3- انتخاب زبان اصلی سایت: پس از نصب افزونه wpml این افزونه به منوی کناری داشبورد وردپرس شما اضافه می شود و برای ورود به محیط افزونه باید بر روی آن کلیک کنید. سپس در مرحله اول باید زبان اصلی سایت خود را انتخاب کنید. زبان اصلی سایت زبانی است که کاربران هنگام ورود به سایت در ابتدا با آن مواجه می شوند.

4- انتخاب زبان های مورد نظر برای ترجمه وب سایت: در این مرحله باید زبان هایی که می خواهید سایت شما به آن ترجمه شود را انتخاب کنید. درست مانند پلاگین Poylang، شما می توانید هر تعداد زبانی که می خواهید در این افزونه انتخاب کنید.

5- انتخاب مکان گزینه تغییر زبان سایت: پس از انتخاب زبان هایی که می خواهید سایت را به آن ترجمه کنید، وارد مرحله تغییر زبان می شوید. در این مرحله باید محل تغییر زبان سایت را انتخاب کنید.

این گزینه همان گزینه ای است که کاربر می تواند برای تغییر زبان سایت روی آن کلیک کند. می توانید این گزینه را در قسمت های مختلف سایت مانند منوی اصلی یا فرعی قرار دهید.

6- ترجمه صفحات وب سایت: در این مرحله باید به تب Posts در منوی کناری وردپرس بروید و درست مانند افزونه Poylang، در کنار هر پست علامت + و پرچم زبان کشورهای انتخابی خود را خواهید دید. با زدن گزینه + می توانید مقاله ای را که به زبان مورد نظر نوشته اید در سایت قرار دهید تا کاربران با کلیک بر روی آن زبان مقاله شما را ببینند.

همچنین بهتر است پس از ترجمه محتوای وب سایت، منوهای وب سایت را با استفاده از این افزونه ترجمه کنید.

نحوه آدرس دهی به زبان های مختلف

پس از افزودن محتوا و صفحات مختلف زبان خارجی به سایت، یک عبارت دو حرفی برای هر زبان به انتهای آدرس صفحه سایت شما اضافه می شود که کاربران می توانند با کلیک بر روی آن وارد صفحه ترجمه شده به همان زبان شوند.

به عنوان مثال: آدرس اصلی سایت شما و آدرسی که سایت شما در آن به انگلیسی ترجمه شده است به صورت en تبدیل می شود.

آخرین کلمه

در این مقاله از ایران هاست (ارائه دهنده خدمات ثبت دامنه ir) با شما همراه بودیم تا به بررسی روش های دوزبانگی وردپرس با استفاده از افزونه های Poylang و wpml بپردازیم. لازم به ذکر است که برای چند زبانه سازی وردپرس می توانید از هر یک از این افزونه ها استفاده کنید و این دو روش تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

تنها چیزی که باید به آن توجه کنید سازگاری افزونه تغییر زبان وب سایت با قالب وردپرس شما است. برخی از تم های خارج از جعبه وردپرس با برخی از افزونه ها سازگار نیستند و قبل از نصب هر افزونه باید این موضوع را بررسی کنید.

[ad_2]