مشاوره انبارداری چیست و انباریار کیست؟ + شرح وظایف

مشاوره انبارداری چیست و انباریار کیست؟ + شرح وظایف


چه صاحب یک کسب و کار خرد و خانگی باشد، چه صاحب یک هلدینگ بین‌المللی و بیزنس کلان، بدون شک بخش مهمی از امور شما، معطوف به کالاهایتان خواهد بود. فرقی ندارد، چه خودتان تولیدکننده باشید، چه اینکه واردات و صادرات انجام دهید، مدیریت محل نگهداری کالاها، یا همان انبار، همیشه از اهمیت بالایی برخوردار است. به هر حال، این کالاها نیز سرمایه‌ی شما به حساب می‌آیند؛ پس حفظ و نگهداری از سرمایه، امری بدیهی است. کار مدیریت انبار، انبارداری نامیده می‌شود. معمولا بیزنس‌های موفق، برای مدیریت انبار به صورت بهینه و اصولی، از مشاوره انبارداری استفاده می‌کنند.

همانطور که در مقدمه اشاره کردیم، با توجه به رشد و پیشرفت دنیای بیزنس و حرکت هر چه سریعتر به سوی مدرنیزه شدن، به طبع صاحبان کسب و کار هم نیاز دارند که خود را با این جریان، همراه سازند. یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که باید در صنایع مختلف گسترش پیدا کند، انبار است.

انبار همیشه بخش بسیار ویژه‌ای از هر کسب و کار بوده است و توجه به آن نیز، در زمره‌ی اولویت‌های تصمیم‌گیری قرار دارد. صاحبان صنایع و کسب و کار، معمولا علم و دانش کافی برای مدیریت و بهینه‌سازی انبار را ندارند؛ از همین روی، استفاده از مشاوره می‌تواند بهترین راه‌حل باشد. علاوه بر این، در موارد بسیاری دیده شده که به دلیل نقص فنی یا خطاهای انسانی، نظم خاص انبار به هم ریخته، یا اینکه دچار سوء مدیریت شده است. برای رفع چنین مشکلاتی نیز، توصیه می‌شود که از مشاوره در امور مدیریت انبار، بهره‌گیری شود. حال باید ببینیم که اصلا مشاوره انبارداری چیست و وظایف چنین مشاوری چیست.

مشاوره امور انبارداری، می‌تواند هر موضوع و مبحثی را در بر بگیرد. این مشاوره، می‌تواند برای تمام امور و فعالیت‌هایی که در یک انبار جریان دارند، ارائه شود. به طور مثال، از مشاوره درباره‌ی طراحی و ابعاد و چینش انبار گرفته تا درباره‌ی تکنولوژی‌های به کار رفته در انبار، ارزیابی، بهینه‌سازی، کدگذاری و غیره. خلاصه، همانطور که از نام مشاوره انبارداری پیداست، متخصصان این امر، یاری و راهنمایی شما را در مدیریت انبار، بر عهده دارند. گفتنی است که مشاوره امور انبارداری یکی از مهم‌ترین زیرمجموعه‌های مشاوره کسب و کار است که در مقاله زیر می‌توانید درباره آن بیشتر بخوانید:

مقاله مرتبط: صفر تا صد هرآنچه نیاز است درباره مشاوره کسب و کار و چیستی آن بدانید