معرفی پولکادات ۲.۰ (Polkadot 2.0)؛ بررسی پیشرفت ها و آینده توکن DOT

معرفی پولکادات ۲.۰ (Polkadot 2.0)؛ بررسی پیشرفت ها و آینده توکن DOT

[ad_1]

در ژوئن ۲۰۲۳، گوین وود (از بنیان‌گذاران اتریوم)، پولکادات ۲ (Polkadot ۲.۰) را معرفی کرد. این نسخه جدید، یک به‌روزرسانی قابل‌توجه برای شبکه پولکادات است و تغییری اساسی در تخصیص منابع شبکه ایجاد می‌کند.

چندین برنامه وب ۳.۰ بر بستر پروتکل پولکادات ساخته شده‌اند که تیم توسعه‌دهنده آن همواره در تلاش برای به‌روزرسانی، بهبود و گسترش شبکه هستند. یکی از این به‌روزرسانی‌های مهم، پولکادات ۲.۰ است؛ نسخه پیشرفته‌تر و نوآورانه‌تر پولکادات. در این مقاله، بلاک چین پولکادات ۲.۰ را با جزئیات بررسی کرده و پیشرفت‌های کلیدی آن را توضیح می‌دهیم. البته پیش از آن، مروری بر معماری بلاک چین لایهٔ صفر پولکادات خواهیم داشت و تولد و تکنولوژی پشت آن را بررسی می‌کنیم.

پولکادات چیست؟

پولکادات (Polkadot)، یک پروتکل چندزنجیره‌ای متن‌باز است که با استفاده از بلاک‌چین‌های مختص آن می‌توان ارتباطات و تراکنش‌های میان‌زنجیره‌ای انجام داد و محدودیت‌های تعامل‌پذیری در تکنولوژی بلاک چین را کنار زد.

این شبکه از زمان آغاز به کار خود رشد قابل‌توجهی داشته است. پولکادات به دلیل مقیاس‌پذیری بالای خود از سایر بلاک چین‌ها متمایز است و می‌تواند تعداد بالای تراکنش‌ها را در زنجیره‌های موازی خود به نام پاراچین‌ها (Parachain) پردازش کند؛ این پاراچین‌ها در پولکادات در واقع مشابه شاردها (Shards) در راهکارهای مقیاس‌پذیری بلاک چین هستند.

شبکه پولکادات باعث می‌شود بلاک چین‌ها بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند

بیشتر بخوانید: شاردینگ (Sharding) چیست؛ روشی برای بهبود مقیاس‌ پذیری

چرا پولکادات یک بلاک چین لایه صفر به حساب می‌آید؟

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد و مهم شبکه پولکادات، ایفای نقش آن به‌عنوان یک بلاک چین لایه صفر (Layer-0) است؛ به‌این‌معنی که شبکهٔ پولکادات نقش فریم‌ورک یا چارچوبی اساسی برای ساخت بلاک‌چین‌های دیگر را ایفا می‌کند.

پولکادات به‌عنوان یک بلاک چین لایه صفر، زیرساخت‌های لازم را به توسعه‌دهندگان ارائه می دهد تا بلاک چین‌های خود را ایجاد کرده و درعین‌حال مطمئن باشند که این بلاک چین‌ها تعامل‌پذیر بوده و قابلیت همکاری با دیگر بلاک چین‌ها را دارند.

به‌عبارتی‌دیگر، بلاک‌چین‌های ساخته‌شده بر روی پلتفرم پولکادات می‌توانند بدون هیچ دردسری با یک‌دیگر ارتباط برقرار کرده و فارغ از تفاوت‌های تکنولوژیکی خود، با یکدیگر تعامل داشته باشند؛ به این ویژگی تعامل‌پذیری (Interoperability) می‌گویند.

هر شکلی از داده در بین بلاک‌چین‌‌های مختلف از طریق شبکهٔ درهم‌تنیدهٔ پولکادات قابل‌انتقال است.

این تعامل‌پذیری به‌شدت در تضاد با بلاک چین‌های معمولی لایه اول است که اغلب مانند سیلوهایی مجزا از یکدیگر بوده و توانایی برقراری ارتباط با یکدیگر را ندارند. همچنین، طراحی شبکه پولکادات، آن را برای توسعهٔ برنامه‌های غیرمتمرکز که از داده‌های چندین بلاک چین استفاده می‌کنند، بسیار مناسب می‌کند.

پولکادات درحال‌حاضر مانند لایه و زیرساختی بنیادین جاافتاده است و بسیاری از چالش‌های پیش روی توسعه‌دهندگان از جمله کار با شبکه‌های لایه اول را با ارائه زیرساخت سازگارتر برطرف می‌کند.

مروری بر معماری پولکادات

پولکادات در بیانی ساده، شبکه‌ای با هدف اتصال بلاک چین‌های مختلف به یکدیگر است. این شبکه باعث می‌شود بلاک چین‌ها بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند و اطلاعات را به اشتراک بگذارند. می‌توان پولکادات را مانند شبکه‌ای از بزرگراه‌ها تصور کرد که شهرهای مختلف را به هم متصل می‌کند.

اجزای اصلی شبکه پولکادات

در ادامه با برخی از اجزای مهم و منحصربه‌فرد پولکادات آشنا می‌شویم.

ریلِی چین (Relay Chain)

ریلی چین در هسته شبکه پولکادات قرار دارد و مانند بزرگراهی اصلی است که تمام بلاک چین‌های دیگر (که به آنها «پاراچین» یا «پاراترد» گفته می‌شود) را به یک‌دیگر متصل می‌کند. وظیفه ریلی چین حفظ امنیت شبکه و هماهنگی ارتباطات بین زنجیره‌های مختلف است.

پاراچین‌ها (Parachains)

پاراچین‌ها بلاک چین‌های مجزایی هستند که به ریلی چین متصل می‌شوند. هر پاراچین می‌تواند قوانین، حاکمیت و عملکرد خاص خود را داشته باشد. پاراچین‌ها می‌توانند برای اهداف مختلفی مانند قراردادهای هوشمند، تأیید هویت دیجیتال یا امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) طراحی و استفاده شوند.

اعتبارسنج‌ها (Validators)

اعتبارسنج‌ها با تأیید تراکنش‌ها و افزودن آنها به بلاک چین، مسئولیت ایمن‌سازی شبکه را بر عهده دارند. آنها از طریق مکانیزم اجماعی به نام اثبات سهام نامزدشده (NPoS) انتخاب می‌شوند که در آن دارندگان توکن به اعتبارسنج‌هایی که به آنها اعتماد دارند رأی می‌دهند. اعتبارسنج‌ها برای کار خود پاداش دریافت می‌کنند، اما در صورت عملکرد بد جریمه هم می‌شوند.

نودهای رابط (Collators)

در پولکادات، نودهای رابط مسئول جمع‌آوری و ارائه تراکنش‌ها برای گنجاندن در بلاک‌های زنجیره هستند. آن‌ها نقش مهمی در اکوسیستم پاراچین ایفا کرده، تراکنش‌های کاربران را در بلاک‌ها جمع می‌کنند و این تراکنش‌ها سپس توسط اعتبارسنج‌ها تأیید و به بلاک چین اضافه می‌شوند.

پل‌ها (Bridges)

اکوسیستم پولکادات همچنین شامل پل‌هایی است که امکان برقراری ارتباط با سایر بلاک چین‌های خارج از شبکهٔ پولکادات را فراهم می‌کنند. این پل‌ها قابلیت همکاری و تعامل را ممکن می‌سازند، به این معنی که دارایی‌ها و داده‌ها را می‌توان بین بلاک چین‌های مختلف به طور یکپارچه منتقل کرد.

بیشتر بخوانید: پولکادات چیست؟ آشنایی با Polkadot و توکن دات (DOT)

تولد پولکادات ۲.۰

پولکادات که توسط دکتر گَوین وود (Gavin Wood)، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، در سال ۲۰۲۰ ایجاد شد، از زمان آغازبه‌کار خود مفهوم پیشگامانهٔ تعامل‌پذیری و مقیاس‌پذیری را با خود به همراه داشت. پولکادات بلاک‌چین‌های مختلف را قادر می‌سازد که به‌طور یک‌پارچه با هم ارتباط برقرار کنند.

به‌طورکلی، هدف پولکادات ایجاد اکوسیستمی مبنی بر بلاک‌چین، منسجم و مقیاس‌پذیر است که در آن پروژه‌های مختلف بتوانند با هم کار کنند، منابع خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و در نهایت کارایی و موارد استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) و خدمات مبتنی بر وب ۳.۰ را بهبود بخشند.

در ژوئن ۲۰۲۳، گوین وود پولکادات ۲.۰ را معرفی کرد. این نسخه جدید، یک به‌روزرسانی قابل‌توجه برای شبکه پولکادات است و تغییری اساسی در تخصیص منابع شبکه ایجاد می‌کند. با ورود به پولکادات ۲.۰، این اکوسیستم از تنها یک شبکه چندزنجیره‌ای جهشی بزرگ به جلو برداشته و قابلیت‌ها و پتانسیل اکوسیستم آن افزایش می‌یابد.

پولکادات ۲.۰ چیست؟

پولکادات ۲.۰، یک به‌روزرسانی برای شبکه پولکادات است که برای ارتقای قابلیت‌های آن به عنوان یک پلتفرم چندزنجیره‌ای و همه‌کاره برای برنامه‌های وب ۳.۰ طراحی شده است.

گوین وود در رویداد «رمزگشایی از پولکادات» (Polkadot Decoded) که در سال ۲۰۲۳ در کپنهاگ برگزار شد، درباره مفاهیم ایدئولوژیک سیستم جدید پولکادات ۲.۰ صحبت کرد. قرار بود پولکادات ۲.۰ در اواخر سال ۲۰۲۳ راه‌اندازی شود اما این رویداد به تعویق افتاد و احتمالاً در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۴ میلادی باید منتظر آن باشیم.

پولکادات ۲.۰، نحوه استفاده توسعه‌دهندگان از این شبکه برای پروژه‌هایشان را ساده‌تر می‌کند، به ویژه پروژه‌هایی که از وب ۲.۰ به وب ۳.۰ منتقل می‌شوند. این مدل جدید می‌تواند پروژه‌های بیشتری را به اکوسیستم پولکادات جذب کند.

بیشتر بخوانید: وب ۳.۰ چیست؟ اینترنت آینده با اسم رمز Web ۳.۰

وود بیان داشته است که پولکادات ۲.۰ از سیستم جدیدی برای تخصیص فضای بلاک استفاده خواهد کرد. این سیستم نسبت به مدل فعلی اجاره فضا انعطاف‌پذیرتر خواهد بود و به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا فضای بلاک را در صورت نیاز، به‌صورت انبوه یا به‌هنگام تقاضا خریداری کنند.

به گفته وود، این امر ورود پروژه‌های جدید به اکوسیستم پولکادات را آسان‌تر می‌کند. او توضیح داد که این تغییرات همچنین باعث می‌شود پولکادات برای کسب‌وکارهای وب ۲.۰ که قصد مهاجرت و انتقال چارچوب کار خود را به سمت وب ۳.۰ دارند، مناسب باشد.

پولکادات ۲.۰ چه تغییراتی به همراه دارد؟

مفهوم اصلی پولکادات ۲.۰ بر معرفی هسته‌های کشسانی (Elastic Cores) متمرکز است؛ این یعنی قابلیت‌ها و توان محاسباتی شبکه می‌تواند در صورت نیاز تغییر یا تطبیق یابد.

درحال‌حاضر، پاراچین‌ها شبیه به هسته‌های ثابت پردازنده برای ابررایانه‌ای به اسم پولکادات عمل می‌کنند و توان محاسباتی ثابتی دارند. اما در آینده، پولکادات ۲.۰ می‌تواند منابعی مانند امنیت ریلِی چین را به صورت انعطاف‌پذیر توزیع کرده و بدین‌ترتیب به‌صورتی آنی به نیاز کاربران پاسخ دهد. این نوآوری باعث کارایی بیشتر شبکه پولکادات خواهد شد.

انعطاف‌پذیری در توزیع هسته‌ها و وظایف قبل (سمت چپ) و بعد از پولکادات ۲.۰

یکی دیگر از تغییرات مهم در پولکادات ۲.۰ در استراتژی آن برای تخصیص زمان هسته یا کُرتایم (Coretime) است. کُرتایم در پولکادات همان زمان موردنیاز برای اعتبارسنجی و رسیدن به اجماع در ریلِی چین است. در نسخهٔ جدید پولکادات، کاربران می‌توانند کُر تایم را به‌عنوان زمان بلاک بخرند، درست همان‌طور که برای منابعی مانند آب و برق پول پرداخت می‌کنیم. هزینه برای خرید کُر تایم نیز با نرخ ثابتی مشخص می‌شود.

جدول زیر نشان می‌دهد که پولکادات چگونه از مدل اجارهٔ فضای (اسلات) ثابت در پولکادات ۱.۰ به یک مدل توزیع کُرتایم پویاتر و قابل‌معامله در پولکادات ۲ منتقل می‌شود. این جریان نشان از انعطاف‌پذیری و درجه بالایی از شخصی‌سازی در تخصیص کُرتایم دارد.

  توزیع کُر تایم در پولکادات ۱ توزیع کُر تایم در پولکادات ۲
روش توزیع کُرتایم کُرتایم با مکانیزم اجاره اسلات به دست می‌آید. کُرتایم یک دارایی قابل انباشت و قابل‌معامله است.
مدت زمان مدت اجاره ثابت (۶ تا ۲۴ ماه) متغیر و قابل سفارشی‌سازی (زمان بلاک)
دسترسی به پاراچین‌ها برای یک اسلات مشخص مهیا می‌شود. به عنوان زمان بلاک قابل خریدوفروش است.
روش تهیه اجاره اسلات از طریق مزایده دسترسی انبوه یا خرید آنی
تکامل مکانیزم کُرتایم ثابت است و قابل‌انتقال نیست. کُرتایم تبدیل به یک دارایی قابل‌معامله می‌شود.
انعطاف‌پذیری انعطاف‌پذیری محدود در توزیع اسلات انعطاف‌پذیری بهینه با موارد استفاده قابل سفارشی‌سازی

به گفته وود، طراحی این سیستم جدید به گونه‌ای است که از بروز مشکلات برای نیازهای ضروری توسعه‌دهندگان جلوگیری کند. او همچنین خاطرنشان کرد که سیستم جدید می‌تواند نقدینگی توکن‌های پولکادات (DOT) را با کاهش زمان قفل‌شدن این توکن افزایش دهد.

معرفی این مدل جدید نقطه عطف قابل‌توجهی برای پولکادات خواهد بود و نشان‌دهنده فاصله گرفتن از مدل پاراچین فعلی است که در آن فضای بلوک عمدتاً از طریق فرآیند مزایده (Auction) و پرداخت اجاره ثابت برای یک دوره توزیع می‌شود. انتظار می‌رود این سیستم جدید استفاده از پولکادات را برای توسعه‌دهندگان آسان‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر کرده و میزان نوآوری را در اکوسیستم وب ۳.۰ را تقویت کند.

پیشرفت‌ها در پولکادات ۲.۰

در ادامه بررسی می‌کنیم که اجزای مختلف این بلاک چین لایه صفر، چگونه در پولکادات ۲.۰ عمل خواهند کرد:

پاراچِین‌ها (Parachains) و پاراتِرِدها (Parathreads)

یکی از هیجان‌انگیزترین ویژگی‌های پولکادات ۲.۰، معرفی و راه‌اندازی پاراچین و پاراترد است. این بلاک چین‌های اختصاصی می‌توانند به زنجیره اصلی پولکادات که همان ریلی چین است، متصل شوند. پاراچین‌ها زنجیره‌هایی دائمی و ایمن هستند، در حالی که پاراتردها انعطاف‌پذیرتر هستند و به پروژه‌هایی با بودجه کمتر این امکان را می‌دهند که در اکوسیستم پولکادات شرکت کنند. این توسعه تطبیق‌پذیری شبکه را تا حد زیادی گسترش داده و موارد استفاده پولکادات را بیشتر می‌کند.

مکانیزم اجماع اثبات سهام نامزدشده (NPoS)

زمانی‌که پولکادات در سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد، با مکانیزم اثبات اعتبار (Proof of Authority) شروع به کار کرد اما طبق برنامه نقشه راه خود، اندکی پس از آن به اثبات سهام نامزدشده (NPoS) منتقل شد. این مکانیزم ارتقای عمده‌ای به ارمغان آورده و به دارندگان توکن دات (DOT)، ارز دیجیتال بومی بلاک چین پولکادات، اجازه می‌دهد تا اعتبارسنج‌ها را انتخاب کرده و امنیت و حاکمیت شبکه را افزایش دهند. 

بیشتر بخوانید: مروری بر تمام الگوریتم‌‌های اجماع در ارزهای دیجیتال؛ از اثبات کار تا قاتل بلاک چین!

همچنین این مکانیزم با اصول تمرکززدایی و فراگیری شبکه همسو شده و تضمین می‌کند که رأی سهامداران بیشتری در عملکرد شبکه مؤثر باشد.

سازگاری و تعامل‌پذیری با دیگر زنجیره‌ها (Interoperability)

جنبه همکاری، سازگاری و تعامل‌پذیری در نسخه جدید پولکادات بیشتر می‌شود. در شبکه پولکادات ۲.۰، دارایی‌ها و داده‌ها به طور یک‌پارچه بین پاراچین‌ها و سایر بلاک چین‌ها جریان پیدا ‌می‌کنند. این بدان معناست که پولکادات می‌تواند با شبکه‌هایی مانند اتریوم، بیت کوین و غیره تعامل داشته باشد. چنین سازگاری میان‌زنجیره‌ای دریچه‌های جدیدی به روی توسعه برنامه‌ها و خدمات غیرمتمرکز باز می‌کند.

حاکمیت درون-زنجیره‌ای (On-chain Governance)

پولکادات ۲.۰ بهبودهایی را در زمینه حاکمیت درون‌زنجیره‌ای به ارمغان آورده و فرآیندهای تصمیم‌گیری را کارآمدتر می‌کند. اعضای جامعه حاکمیت در آن می‌توانند به‌طور مستقیم در بلاک چین، درباره ارتقاء و تغییرات پیشنهاد داده و رأی دهند. این رویکرد شفاف و غیرمتمرکز نسبت به حاکمیت تضمین می‌کند که شبکه به گونه‌ای تکامل می‌یابد که با توافق همگانی جامعه همسو باشد.

بیشتر بخوانید: مروری بر مدل‌های حاکمیت در پروتکل‌های بلاک چین

موارد استفاده توکن دات (DOT)

ارز دیجیتال دات (DOT)، توکن بومی بلاک چین پولکادات است و سه نقش اساسی در این اکوسیستم ایفا می‌کند که هر کدام به نوعی به عملکرد و رشد شبکه کمک می‌کنند:

حاکمیت

اولین نقش DOT در حاکمیت شبکه پولکادات است. دارندگان DOT می‌توانند در پیشنهادات مربوط به حاکمیت شبکه شرکت کنند که شامل تصمیمات حیاتی مانند ارتقاء شبکه و تعدیل هزینه‌ها می‌شود. این عملکرد مشارکتی، بنیادی برای دوام بلندمدت شبکه پولکادات است.

با فعال نگه‌داشتن دارندگان توکن در تصمیمات شبکه و تأثیر آن‌ها بر عملیات آن، پولکادات یک ساختار حاکمیت شفاف، دموکراتیک و منصفانه را تقویت می‌کند.

سهام‌گذاری یا استیکینگ

توکن‌های DOT همچنین برای تقویت امنیت شبکه و پردازش تراکنش‌ها از طریق فرآیند سهام‌گذاری یا استیکینگ (Staking) استفاده می‌شوند.

دارندگان توکن دات می‌توانند نامزدهایی را برای انجام فعالیت اعتبارسنجی تراکنش‌ها انتخاب کنند؛ در این عملیات به دارندگان DOT، نامیناتور (Nominators) و به این مکانیزم اجماع، اثبات سهام نامزدشده (NPoS) می‌گویند.

سپس اعتبارسنج‌های منتخب، مسئولیت تأیید تراکنش‌ها و جای‌دادن آنها در بلاک‌ها را به عهده می‌گیرند و در ازای این کار نیز به عنوان پاداش توکن DOT دریافت می‌کنند. با این فرآیند بلاک چین پولکادات ایمن و کارآمد می‌شود.

مزایده اسلات

در نهایت، توکن‌های دات در مزایده‌های اسلات (Slot Auctions) استفاده می‌شوند. در مزایده‌های اسلات تعیین می‌شود که کدام پروژه فضای یک پاراچین در اکوسیستم پولکادات را دریافت می‌کند.

بیشتر بخوانید: مزایده اسلات در پولکادات چیست؟

فرآیند باندینگ (Bonding) یا قفل‌کردن توکن چیست؟

مدل مزایده فضای بلاک در پولکادات به پروژه‌ها اجازه می‌دهد تا با فرآیند باندینگ یا همان قفل‌کردن توکن‌های دات در شبکه، اسلات یک پاراچین را به دست آورند.

این فرآیند بسیار ساده است؛ پروژه‌ای که بیشترین تعداد توکن دات را در یک مزایده قفل کند، اسلات پاراچین را به دست می‌آورد. پروژه‌ها می‌توانند با استفاده از توکن‌های خود یا از طریق وام دسته‌جمعی (Crowd Loan) در مزایده یک اسلات شرکت کنند. وام جمعی به پروژه‌ها اجازه می‌دهد تا توکن DOT را از جوامع و حامیان خود جمع‌آوری کنند تا بتوانند در مزایده شرکت کنند.

آن توکن‌های DOT که به‌عنوان وثیقه در طول یک مزایده ارائه می‌شوند، عملاً برای کل مدت اجاره فضای بلاک قفل هستند. در نتیجه، اعضای پروژه نمی‌تواند از این توکن‌های دات برای اهداف دیگری در این بازه زمانی استفاده کنند.

پس از نهایی شدن نتیجه مزایده، پروژه برنده می‌تواند پاراچین خود را به ریلی چین پولکادات متصل کند. در نتیجه، پاراچین وارد مرحله عملیاتی شده و از ویژگی‌های امنیت و مقیاس‌پذیری شبکه پولکادات بهره می‌برد. مدت زمان اجاره اسلات پاراچین به دو سال محدود می‌شود.

آینده پولکادات و توکن دات (DOT)

در صورتی که پولکادات ۲.۰ به خوبی مورداستقبال و مورد‌توجه قرار گیرد، کاربران و توسعه‌دهنگان بیشتری به استفاده از آن روی خواهند آورد و این ارزش و قیمت این توکن را بالا می‌برد.

همچنین این صعود قیمت به این دلیل نیز اتفاق می‌افتد که پروژه‌ها برای بدست آوردن کُر تایم (Coretime) و شرکت در مزایده اسلات، به توکن‌های دات نیاز پیدا می‌کنند. توکن دات از این افزایش تقاضا سود برده و متعاقباً ارزش آن افزایش می‌یابد.

در این سیستم نهادهایی که کُر تایم مازاد دارند، می‌توانند آن را بفروشند. در نتیجه، ارزش بازار ثانویه DOT نیز ممکن است رشد کند. علاوه‌براین، خدمات مالی غیرمتمرکز در پولکادات پتانسیل کسب درآمد را به دارندگان DOT ارائه می‌دهد که موارد استفاده، ارزش و نقدینگی توکن را افزایش می‌دهد.

درآمد حاصل از فروش کُر تایم به خزانه پولکادات (Polkadot Treasury) منتقل خواهد شد که سیستم غیرمتمرکز جمع‌آوری سرمایه برای پروژه‌های پولکادات است. سپس دارندگان توکن از طریق یک پلتفرم حاکمیت(OpenGov) تصمیم می‌گیرند که چگونه وجوه خزانه پولکادات توزیع شود. مخارج خزانه متغیر است و توکن‌هایی که به پروژه‌ها اختصاص داده نمی‌شوند، به صورت دوره‌ای سوزانده خواهند شد.

مکانیسم توکن‌سوزی در پولکادات سازوکاری ضدتورمی ایجاد می‌کند، در‌حالی‌که خود DOT یک توکن تورمی است. این موضوع باعث تعادل عرضه کلی در گردش توکن می‌شود.

بیشتر بخوانید: دارایی تورمی و دارایی ضدتورمی چیست؟

با این حال، جنبه‌های بالقوه مهم‌تری هم هستند که در رابطه با آینده توکن DOT باید در نظر گرفته شود؛ از جمله پویایی بازار، پذیرش کلی، تحولات در شبکه پولکادات مانند آغازبه‌کار پولکادات ۲.۰ و مواردی از این قبیل.

پرسش‌های متداول

پولکادات ۲.۰ چیست؟

پولکادات ۲.۰ یک ارتقای بزرگ برای شبکه پولکادات است که بسیاری منتظر آن بودند. هدف آن تبدیل‌شدن به یک پلتفرم چند-زنجیره‌ای برای توسعه برنامه‌های وب ۳ است.

پیشرفت‌های مورد انتظار در پولکادات ۲.۰ چیست؟

مانند هر آپدیت بزرگ در بلاک چین‌ها، پولکادات ۲.۰ با هدف رسیدگی به چالش‌های مختلف و بهبود شبکه موجود راه‌اندازی می‌شود. برخی از تغییرات اصلی آن شامل افزایش مقیاس‌پذیری و تعامل‌پذیری و بهبود امنیت و حاکمیت است. همچنین پولکادات ۲.۰ استفاده از این شبکه را برای توسعه‌دهنگان بهینه می‌کند.

پولکادات ۲.۰ چه تأثیری بر اکوسیستم پولکادات و توکن دات می‌گذارد؟

پولکادات ۲.۰ اکوسیستم کارآمدتری برای توسعه‌دهندگان و پروژه‌ها فراهم می‌کند. این می‌تواند منجر به افزایش پذیرش عمومی و موارد استفاده جدید پولکادات و پاراچین‌هایی شود که به این شبکه می‌پیوندند. این افزایش تقاضا متعاقباً می‌تواند باعث افزایش قیمت توکن دات شود.

چگونه توسعه‌دهندگان می‌توانند از پولکادات ۲.۰ برای پروژه‌های خود استفاده کنند؟

توسعه دهندگان می‌توانند از پولکادات ۲.۰ برای پروژه‌های مختلفی از دیفای و ان‌اف‌تی‌ها گرفته تا راهکارهای جدیدی برای زنجیره تامین و مدیریت هویت دیجیتال استفاده کنند. قابلیت‌های پیشرفته این شبکه می‌تواند فضای بهینه‌ای برای ساخت برنامه‌های کاربردی وب ۳ ارائه دهد.

جمع‌بندی

شبکهٔ پولکادات با رویکرد نوآورانه خود در پل‌زدن میان بلاک‌چین‌های متفاوت و کاربردهای چندگانه توکن‌ خود یعنی DOT، وعدهٔ یک اکوسیستم بلاک‌چینی پویا و درهم‌تنیده را می‌دهد. با ترویج تعامل‌پذیری، فراهم‌کردن امکان استفاده بهینه از پاراچین‌ها، و انگیزه‌بخشی از طریق پاداش‌، پولکادات برای رشد قابل‌توجهی آماده شده است.

معرفی پولکادات ۲.۰، ارزش بالقوه توکن‌های DOT را بیش‌از‌پیش افزایش می‌دهد. بااین‌حال، ضروری است که به اهمیت پویایی‌ بازار، میزان مقبولیت و توسعه‌های مداوم اکوسیستم در شکل‌دهی آیندهٔ پولکادات و ارزش DOT توجه شود. علاوه‌براین، انعطاف‌پذیری و حاکمیت مبتنی بر جامعه، پولکادات را برای موفقیت مداوم در فضای در حال‌ تکامل بلاک‌چین آماده می‌کند.

[ad_2]