مقایسه مسیر شغلی فرانت (Front-End) و بک اند (Back-End) دولوپر

مقایسه مسیر شغلی فرانت (Front-End) و بک اند (Back-End) دولوپر

[ad_1]

با پیشرفت تکنولوژی و هموار شدن مسیر خدمات آنلاین، مشاغل بسیار گسترده و نوینی راه‌اندازی شدند. در طی سال‌های اخیر مشاغل مختلفی در حوزه برنامه‌نویسی و توسعه وب ایجاد شده است. در حال حاضر افراد زیادی که تحصیلات یا تخصصی مبتنی بر علوم کامپیوتر دارند، در عنوان شغلی توسعه‌دهنده وب و نرم‌افزار فعالیت می‌کنند. توسعه‌دهندگان وب شامل توسعه دهندگان فرانت-اند و توسعه‌دهندگان بک-اند می‌شوند.

مسیر شغلی و زبان‌های برنامه‌نویسی در فرانت و بک-اند، کاملا با یکدیگر متفاوت است. در این مقاله قصد داریم در رابطه با مسیر شغلی فرانت و بک اند دولوپر صحبت کنیم و اشاره‌ای به تفاوت‌های این ۲ شغل خواهیم داشت. برای آشنایی بیشتر با مسیرهای شغلی فرانت و بک اند مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

توسعه‌دهنده بک-اند (Back-End)؛ برنامه‌نویسی سمت سرور

در حقیقت بک-اند بخشی از سایت است که از دید کاربران پنهان است و به عنوان هسته مرکزی سایت شناخته می‌شود. کدهایی که در قسمت بک-اند سایت نوشته می‌شوند، به صورت مستقیم با سرور در ارتباطند و به همین دلیل توسعه‌دهندگان بک-اند سمت سرور فعالیت می‌کنند. توسعه‌دهندگان بک-اند با مدیریت پایگاه‌های داده اطلاعات سمت سرور را کامل می‌کنند.

هنگامی که شما وارد سایت یا صفحه‌ای از مرورگر می‌شوید، سرورهای سایت اطلاعاتی را به موبایل یا کامپیوترتان ارسال می‌کنند. اطلاعات ارسال شده به صفحه‌ مرورگر انتقال پیدا می‌کند و برای کاربر قابل مشاهده خواهند بود. اجرایی شدن صحیح این عملیات، از وظایف توسعه‌دهنده بک اند است. موردی که عنوان کردیم نمونه‌ای از وظایفی است که توسعه‌دهندگان بک-اند به عهده دارند.

برخی از وظایف اصلی توسعه‌دهنده بک اند به شرح زیر است:

 • ایجاد و مدیریت پایگاه داده
 • استفاده از فریم‌ورک‌های بک اند برای نرم‌افزارهای سمت سرور
 • نگهداری سیستم‌های مدیریت محتوا
 • تجمیع API ها
 • آنالیز داده‌های ورودی سایت

در حالت کلی توسعه‌دهندگان بک اند روی قسمت مرکزی سایت یا نرم‌افزار فعالیت می‌کنند.

زبان‌های برنامه‌نویسی مورد نیاز توسعه‌دهندگان بک اند؛ از پی اچ پی تا دات نت

توسعه‌دهندگان بک-اند برای ایجاد ارتباط بین سرور، نرم‌افزار و پایگاه داده، از ابزارها و زبان‌های برنامه‌نویسی زیادی استفاده می‌کنند. زبان‌های مختلفی در سمت سرور وجود دارد که توسعه‌دهندگان بک-اند باید با این زبان‌ها آشنا باشند. برخی از زبان‌های برنامه‌نویسی مورد نیاز برنامه‌نویسان سمت سرور به شرح زیر است:

 • پی‌اچ‌پی (PHP)
 • روبی (Ruby)
 •  پایتون (Python)
 •  جاوا (Java)
 • دات‌نت (Net.)

معمولا اکثر توسعه‌دهندگان بک اند از چنین برنامه‌هایی استفاده می‌کنند. البته زبان‌های برنامه‌نویسی دیگری هم وجود دارند که طرفداران زیادی دارند. توسعه‌دهندگان بک-اند همچنین از ابزارهایی مانند MySQL، اوراکل و SQL Server‌ برای ذخیره، جستجو یا تغییر داده‌ها کمک می‌گیرند.

توسعه دهنده فرانت-اند (Front-End)؛ برنامه‌نویسی سمت کلاینت یا کاربران

توسعه‌دهنده فرانت-اند وظیفه طراحی ظاهر و بخش بیرونی سایت را بر عهده دارد. هنگامی که سایتی را مشاهده می‌کنید و در منوهای مختلف کشویی و اسلایدرهای آن جابه‌جا می‌شوید، خروجی وظایف توسعه‌دهنده فرانت اند را مشاهده می‌کنید. توسعه‌دهندگان فرانت تعامل بسیار خوبی با طراحان تجربه کاربری یا UX Designer ها دارند. البته برخی از توسعه‌دهندگان فرانت آشنایی یا تسلط کاملی با مفاهیم طراحی تجربه کاربری دارند.

در اصل توسعه‌دهنده‌های فرانت‌اند، کدهای سمت کاربران و معماری تجربه کاربری را انجام می‌دهند. برای عملکرد درست و حرفه‌‌ای، فرانت-اند دولوپرها باید مهارت‌های کلیدی در زبان‌های CSS، HTML و جاوا اسکریپت داشته باشند. توسعه‌‌دهنده‌های فرانت کلیه قطعات پازل مانند المان‌های مختلف طراحی، عکس‌ها و محتوای سایت را در کنار هم قرار می‌دهد و با استفاده از برنامه‌های مختلف تعامل کاربران با سایت را ارتقا می‌بخشد. برخی از وظایف و مسئولیت‌های توسعه‌دهنده‌های فرانت اند به شرح زیر است:

 • تولید، توسعه و نگهداری رابط‌های کاربری سایت
 • نمایش درست و صحیح محتوای سایت یا نرم‌‌افزار در تمام مرورگرها و دستگاه‌ها
 • استفاده از شیوه‌های مدرن طراحی برای بالا بردن رتبه سایت در گوگل
 • تست، آزمایش و رفع خطای سایت

در حالت کلی توسعه‌دهنده‌های فرانت‌-اند با همکاری و تعامل تیم‌های بک-اند، ظاهر سایت یا نرم‌افزار را بهینه و مدیریت می‌کنند.

زبان‌های برنامه‌نویسی مورد نیاز توسعه‌دهندگان فرانت اند

توسعه‌دهندگان فرانت‌اند نیز مانند توسعه‌دهندگان بک‌اند باید با زبان‌های متعددی آشنا باشند. در سمت فرانت-اند نیز زبان‌های بسیار تخصصی وجود دارد که فرانت-اند دلوپرها با توجه به برنامه و نرم‌افزاری که قصد طراحی یا توسعه آن را دارند، زبان مورد نیازشان را انتخاب می‌کنند. با این حال توسعه دهندگان فرانت علاوه بر یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی CSS، HTML و جاوا اسکریپت، باید با فریم‌ورک‌‌های زیر آشنایی داشته باشند.

 • بوت‌استرپ (Bootstrap)
 • فاندیشن (Foundation)
 •  بک‌بون (Backbone)
 • انگولار جی‌اس (AngularJs)
 • امبرجی‌اس (EmberJS)
 • ری‌اکت‌ جی‌اس (ReactJS)

استفاده از چنین فریم‌ورک‌های موجب می‌شود تا توسعه‌دهندگان فرانت محتوای سایت را آراسته و زیبا کنند. همچنین توسعه‌دهنده‌های فرانت باید با کتابخانه‌هایی مانند جی‌کوئری (jQuery) و لِس (LESS) آشنایی داشته باشند تا قالب‌بندی سایت یا نرم‌افزار را بتوانند بهینه‌تر طراحی کنند و مدت زمان کمتری برای این کار صرف کنند.

تسلط بر کدنویسی و برنامه‌نویسی؛ مهم‌ترین اشتراک توسعه‌دهندگان بک-اند و فرانت-اند

بزرگ‌ترین و بهترین اشتراک میان توسعه‌دهندگان فرانت‌اند و بک‌اند، تسلط آن‌ها بر کدنویسی و برنامه‌نویسی است. کلیه افرادی که در این ۲ شغل فعالیت می‌کنند، به برخی از زبان‎های برنامه‌نویسی تسلط کامل دارند و کدنویسان بسیار باتجربه‌ای هستند. حتی برخی از این افراد به عنوان فول‌استک دولوپر (Full Stack) فعالیت می‌کنند. توسعه‌دهندگان فول استک دانش زیادی در حوزه‌های مختلف توسعه‌نرم‌افزار، برنامه‌نویسی و علوم کامپیوتر دارند.

ویستا سامانه آسا؛ حضور در کنار حرفه‌ای‌ترین توسعه‌دهندگان بک‌اند و فرانت‌اند

در این مقاله در رابطه با مقایسه مسیر شغلی فرانت و بک اند دولوپر صحبت کردیم و اشاره‌ای به وظایف و زبان‌های برنامه‌نویسی این مشاغل داشتیم. در حالت کلی توسعه‌دهندگان بک-اند و فرانت-اند مسیر شغلی و مسئولیت‌‌های متفاوتی با یکدیگر دارند، اما در تیم توسعه نرم‌افزار فعالیت می‌کنند و برای بهینه‌سازی یا طراحی نرم‌افزار یا محصول نهایی با یکدیگر همکاری ویژه‌ای دارند.

شرکت‌های مختلفی در حال حاضر اقدام به جذب متخصصان برنامه‌نویسی می‌کنند و شرکت ویستا سامانه آسا یکی از همین شرکت‌ها است که در زمینه فین‌تک فعالیت می‌کند. اگر تمایل به همکاری با شرکت ویستا سامانه آسا در موقعیت‌های شغلی برنامه‌نویسی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم به صفحه «همکاری با آسا» در سایت این شرکت مراجعه کنید. بزرگ‌ترین محصول ویستا سامانه آسا که نرم‌افزار و برنامه‌ای معاملاتی است تحت عنوان «آساتریدر» شناخته می‌شود و به‌صورت اختصاصی برای کارگزاری آگاه توسعه داده شده است. برای مشاهده موقعیت‌های شغلی فعال این شرکت، می‌توانید به نشانی asax.ir مراجعه کنید.

منتخب کاربران

[ad_2]