مواردی که لپ تاپ را از بین می برد

مواردی که لپ تاپ را از بین می برد

[ad_1]

لپ تاپ ها دستگاه های گران قیمت و بسیار کاربردی هستند و خرابی آن ها جدا از هزینه می تواند ما را با مشکلاتی از جمله عدم دسترسی به فایل ها، اطلاعات مهم و … مواجه کند. از طرفی تعمیر لپ تاپ نیز کار پرخطری است که باید به متخصص سپرده شود. چون اگر استاد حرفه ای نباشد می تواند آسیب بیشتری وارد کند! در اینجا لیستی از مواردی که باعث خرابی لپ تاپ می شوند را گردآوری کرده ایم تا با رعایت آنها بتوانید عمر این دستگاه گرانبها را افزایش دهید.

داغ شدن بیش از حد دستگاه

دمای بالای لپ تاپ یکی دیگر از موارد مهمی است که در نگهداری از دستگاه باید به آن توجه کرد. اگر لپ تاپ چندین ساعت متوالی با دمای بسیار بالا کار کند، ممکن است مشکلات سخت افزاری وجود داشته باشد. روش های مختلفی برای کنترل دمای لپ تاپ وجود دارد. برخی از افراد برای تهویه مناسب زیر لپ تاپ از پایه خنک کننده استفاده می کنند و برخی دیگر از میزهای مخصوص استفاده می کنند و پس از مدتی استفاده دستگاه را برای چند دقیقه خاموش می کنند و دوباره برای اجرای برنامه های سنگین از آن استفاده می کنند.

فیلتر هوای لپ تاپ کثیف است

برخی از لپ تاپ ها دارای فیلتر هوا هستند که وظیفه آنها خنک کردن دستگاه است. اگر لپ تاپ شما هم این فیلترها را دارد بهتر است هر از چند گاهی آنها را تمیز کنید تا مسیر هوا مسدود نشود و قسمت های داخلی لپ تاپ آسیب نبیند.

ضربه زدن به دستگاه

افتادن لپ تاپ یا برخورد آن با اشیاء دیگر از دیگر مواردی است که عمر لپ تاپ را کاهش می دهد و باعث آسیب می شود. برای محافظت از این موارد بهتر است از کیف های مخصوص لپ تاپ برای جابجایی دستگاه استفاده کنید و همچنین برای کار با دستگاه آن را در مکانی امن و دور از دسترس کودکان قرار دهید.

استفاده نادرست از باتری

استفاده نادرست از باتری یکی از عاداتی است که باعث آسیب به دستگاه می شود. برای استفاده بهتر از لپ تاپ، آن را مدام به شارژر وصل نکنید و در صورت افزایش دمای لپ تاپ آن را خنک کنید. اگر لپ تاپ با وجود باتری به طور مداوم به برق وصل باشد، باتری آن دائما شارژ و دشارژ می شود. این باعث کاهش عمر باتری در دراز مدت می شود. بنابراین اگر همیشه از لپ تاپ در خانه و در مکان مخصوص استفاده می کنید; بهتر است دستگاه را به برق وصل کرده و باتری را از آن خارج کنید.

ریختن مواد غذایی و مایعات روی دستگاه

ریختن مواد غذایی و مایعات روی لپ تاپ یکی دیگر از دلایل آسیب دیدن لپ تاپ است. بهتر است از این مشکل مراقبت و نگهداری کنید، تا حد امکان از خوردن و آشامیدن نزدیک لپ تاپ خودداری کنید و غذا را حداقل نیم متر از دستگاه دورتر قرار دهید تا به دستگاه نشت نکند.

نصب برنامه های ناشناخته و سنگین

نصب برنامه های ناشناخته یا استفاده از وب سایت های مختلف می تواند به راحتی لپ تاپ شما را آلوده به ویروس و بدافزار کند و به دستگاه شما آسیب برساند. برای حفظ سلامت دستگاه و افزایش عمر آن، بهتر است برنامه های ناشناخته ای که از منبع آن مطمئن نیستید نصب نکنید و استفاده از یک آنتی ویروس قدرتمند را بر روی سیستم خود فراموش نکنید.

البته نصب برنامه های مختلف و سنگین می تواند به لپ تاپ شما آسیب برساند; در نتیجه بهتر است برنامه های موجود در لپ تاپ را به صورت دوره ای بررسی کنید و برنامه های غیر ضروری و سنگین را از دستگاه خود حذف کنید.

قرار دادن اجسام سنگین روی لپ تاپ

اجسام سنگین را روی لپ تاپ قرار ندهید. قرار دادن اجسام سنگین مانند کتاب، مجسمه، کیف و غیره. می تواند به بدنه و قاب های اطراف آن آسیب برساند و عمر مفید آن را کاهش دهد.

خم شدن کابل ها و سیم ها برای لپ تاپ

خم شدن کابل های اتصال به لپ تاپ، مانند کابل شارژ، می تواند منجر به آسیب و خرابی شود. بهتر است لپ تاپ را در موقعیتی قرار دهید که سیم فشار نیاورد و کابل آسیب نبیند. همچنین پس از اتمام کار، آن را به درستی و به درستی جمع آوری کنید تا خم نشود و آسیب نبیند.

به طور مداوم لپ تاپ را خاموش و روشن کنید

خاموش و روشن کردن مداوم لپ تاپ در فواصل زمانی کوتاه می تواند به دستگاه شما آسیب برساند و از بین ببرد. برای نگهداری و کارکرد دستگاه در این حالت، بهتر است در این زمان ها دستگاه را در حالت کم مصرف و حالت آماده به کار قرار دهید. این به شما کمک می کند تا حد زیادی از مصرف انرژی و فشار باتری جلوگیری کنید.

باز و بسته شدن غیر اصولی درب لپ تاپ

تعجب نکنید! باز کردن درب لپ تاپ با یک دست ممکن است برای برخی افراد، به خصوص افراد پرمشغله، یک عادت باشد. بهتر است درب لپ تاپ را با دو دست باز کنید یا از وسط در با یک دست باز کنید. زیرا باز و بسته شدن نامناسب درب دستگاه ممکن است به لولا و قاب آسیب برساند. اگر این قطعات آسیب ببینند، ممکن است مشکلاتی مانند نداشتن تصویر لپ تاپ، قطع و وصل شدن تصویر در حین کار، شل شدن بدنه و قاب لپ تاپ و غیره را مشاهده کنید.

استفاده از مواد شیمیایی برای تمیز کردن دستگاه

برای تمیز کردن لپ تاپ بهتر است از مواد شیمیایی، شیشه پاک کن، سفید کننده و … استفاده نکنید. زیرا این موارد می توانند به داخل لپ تاپ نفوذ کرده و به قطعات سخت افزاری مانند هارد، مادربرد، پردازنده و … آسیب برسانند. برای جلوگیری از این مشکل، بهتر است از مواد پاک کننده و دستمال های مخصوص وسایل الکترونیکی استفاده کنید تا این مواد به داخل دستگاه شما نفوذ نکنند.

قرار دادن لپ تاپ روی سطوح فرش شده

یکی از شایع ترین علل آسیب دیدن لپ تاپ، قرار دادن دستگاه بر روی سطوح نرم و کرکی مانند پتو، فرش، موکت و … است. قرار دادن لپ تاپ روی این سطوح باعث ورود خزه به لپ تاپ شده و مسیر تنفس دستگاه را می بندد و به آن آسیب می رساند. به علاوه این مورد در دراز مدت منجر به افزایش دمای لپ تاپ پس از روشن شدن می شود.

من از محافظ برق برای لپ تاپ استفاده نمی کنم

مشکل دیگری که می تواند به لپ تاپ شما آسیب برساند، اتصال مستقیم کابل شارژر لپ تاپ به پریز برق است. در این صورت هرگونه نوسان ولتاژ مستقیما وارد شارژر و لپ تاپ شما می شود و ممکن است به برد مدار و شارژر آسیب برساند. در نتیجه توصیه می کنیم برای استفاده از وسایل الکترونیکی حساس مانند کامپیوتر، لپ تاپ، تلویزیون، یخچال، فریزر و … از محافظ برق استفاده کنید.

انتخاب شده توسط کاربران

[ad_2]