نرخ و نرخ مالیات بر ارث چقدر است؟ داغ برای بازماندگان! نورا

نرخ و نرخ مالیات بر ارث چقدر است؟ داغ برای بازماندگان! نورا

[ad_1]

مرثیه مالیات بر ارث; داغی مضاعف در دل بازماندگان!

علاوه بر تحمل درد از دست دادن یکی از عزیزان، بازماندگان گذشته نزدیک باید به دنبال انحصار ارث و تعیین تکلیف برای اموال متوفی باشند.

بسیاری از بازماندگان در اینجا متوجه می شوند که به جز خودشان، برادران و خواهرانشان و غیره، شخص دیگری وجود دارد که باید برایش هزینه بپردازند (کسی که مانند هاوی ناشناس، بر سر قبر و در دادگاه انحصار آشکار خواهد شد. از ارث!) کسی که سهم او اول پرداخت شود. یعنی دولت! اینجا جرقه این سوال در ذهن بازماندگان است که نرخ مالیات بر ارث چقدر است؟

در بسیاری از خانواده ها، بازماندگان بر سر این ارث اختلاف دارند. اما آن که به این اختلافات کاری ندارد و راحت سهم و درصدش را می گیرد و خداحافظی می کند دولت است. حال آن مرحوم یک قبر و تعدادی وارث و احتمالاً اختلافات ریز و درشت باقی مانده است!

از فوت متوفی مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی وراثت شروع می شود و تأخیر مشمول جریمه می شود.

مالیات بر ارث چیست؟

یکی از انواع مالیاتمالیات بر ارث. پس از فوت هر فرد، اموال و دارایی او به ورثه می رسد، اما نه همه آنها! زیرا مابقی دارایی ها مشمول مالیات هستند.

سایت taxfoundation آمارهای جالبی از مالیات بر ارث و دارایی در سراسر جهان منتشر می کند که نشان دهنده درآمد بسیار بالای دولت ها از مرگ شهروندان هر کشور است، این آمار در قالب نمودار و اینفوگرافی نشان دهنده رشد است، این درآمد هر ساله افزایش می یابد. .

اموال و دارایی های مشمول مالیات بر ارث عبارتند از:

 • از جمله سپرده های بانکی
 • مشارکت و کلیه اوراق بهادار
 • سهام و سهام شرکت
 • حق چاپ و مالکیت و حقوق مالی
 • انواع وسایل نقلیه موتوری
 • ویژگی

چیزهایی که مشمول مالیات بر ارث نمی شوند

برخی از دارایی‌ها هستند که دولت مالیات بر ارث از آنها دریافت نمی‌کند (حتی اگر قبلاً مالیات‌هایی مانند مالیات بر حقوق و دستمزد و غیره دریافت کرده است) اینها عبارتند از:

 1. صندوق های بازنشستگی و مالیات
 2. مزایای پایان کار
 3. دعاوی مربوط به مزایای پایان کار
 4. بازخرید سابقه کار و مرخصی استعلاجی استفاده نشده
 5. امنیت اجتماعی
 6. وجوه دریافتی هر بیمه‌گر از قبیل بیمه عمر، فوت و جهیزیه
 7. اهدای اموال و اثاثیه منزل متوفی
در تصویر اقلام مشمول مالیات بر ارث را مشاهده می کنید.

نرخ مالیات بر ارث چقدر است؟

نرخ مالیات بر ارث بسته به نوع ارث متفاوت خواهد بود. طبق قانون، درصد مالیات بر ارث به صورت زیر تعریف می شود:

 • سپرده های بانکی و اوراق بهادار: 3%
 • سهام و سهام شرکت: یک و نیم برابر نرخ های مقرر در ماده 143 در زمان انتقال وراثت (طبق ماده 143 از هرگونه نقل و انتقال سهام و حق تقدم سهام شرکت ها در بورس اوراق بهادار. یا بازارهای خارج از بورس به میزان 0.5 درصد ارزش فروش سهام تخفیف خورده.)
 • حق الامتیاز و سایر اموال و حقوق مالی: 10% ارزش فعلی در زمان انتقال به جانشین
 • وسایل نقلیه موتوری: 2 درصد
 • اموال غیرمنقول: یک و نیم برابر نرخ های مقرر در ماده 59 نسبت به ارزش ملک در زمان انتقال به ورثه (مطابق این ماده، نقل و انتقال اموال غیرمنقول به نرخ 5 درصد و انتقال حق انتقال به میزان 2% تا لحظه انتقال ملک.)
 • اگر متوفی دارای اموالی در خارج از ایران باشد، اولین مالیات بر ارث طبق قانون کشور محل وقوع ملک کسر می شود و 10 درصد ارزش ملک در کشور محل وقوع ملک در ایران مشمول مالیات می شود.

تعیین نرخ مالیات بر ارث تنها بر اساس این نرخ ها نیست، بلکه به نسبت ورثه به متوفی نیز بستگی دارد. به همین دلیل وراث را طبقه بندی کردند و این درصدها را به طبقات اختصاص دادند. وراث به سه دسته تقسیم می شوند:

 1. وراث طبقه اول شامل پدر، مادر، زن، شوهر، فرزندان و فرزندان فرزندان می باشد
 2. وراث ردیف دوم شامل اجداد، برادران، خواهران و فرزندان آنها می شود
 3. وراث درجه سه عبارتند از عمو، عمه، عمو، عمه و فرزندان آنها

به طبقه بندی فوق توجه کنید، حتی در این مورد نیز دولت وارث درجه یک محسوب می شود، یعنی دولت از رگ گردن به شما نزدیکتر است، پس این مالیات بر ارث هر چه باشد برای دولت و جدای از آن است. سهم بزرگ با هیچ چیز دیگری راضی نیست. این طبقه بندی از آن جهت حائز اهمیت است که نرخ مالیات بر ارث تعیین شده در بالا برای وراث طبقه اول اعمال می شود و اگر وراث درجه دو و سه باشند نرخ مالیات بر ارث برای آنها دو و چهار برابر می شود.

روند کسر مالیات بر ارث چگونه است؟

این نوع مالیات یکی است مالیات مستقیم این است که شما باید هر دو دست خود را به اداره مالیات ارائه دهید. روند این کار به این صورت است که پس از فوت یک فرد، ابتدا تمام اموال و دارایی ها، بدهی ها و بدهی های او مشخص می شود.

سپس بدهی ها و بدهی ها از دارایی ها کسر می شود، معافیت های مالیاتی نیز اعمال می شود و وراث طبقه بندی می شوند. پس از این رتبه بندی سهم الارث وراث مشخص می شود و پس از اخذ مالیات، حقوق آنها پرداخت می شود. طی این مراحل قانونی وظیفه ورثه متوفی است.

جریمه کسانی که درصد مالیات بر ارث را دیر محاسبه می کنند!

در صورت تأخیر در پرداخت سهم، دولت حق دارد شما را جریمه کند، اگرچه نوع جریمه طبق قانون قدیم و جدید متفاوت است. می پرسی چطوری؟!

در قانون قدیم تأخیر در انجام این امور و تنظیم و تسلیم اظهارنامه موجب جریمه 10 درصد ارزش ارث می شد اما در قانون جدید مالیات بر ارث، ورثه در صورت تأخیر مشمول جریمه نمی شوند. کار؛ اما معافیت از پرداخت هزینه های ترحیم را از دست خواهند داد.

در این خصوص اولین اقدامی که وراث متوفی باید انجام دهند مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی برای اخذ گواهی انحصار وراثت است. در این گواهی، وراث و سهم وراث مشخص شده و رسما تایید شده است.

حتی اگر متوفی وارث نداشته باشد، دولت باز هم مالیات بر ارث از دارایی های او دریافت می کند.

سپس برای پرداخت نرخ مالیات بر ارث به اداره مالیات مراجعه می کنند و تسویه حساب مالیات بر ارث را دریافت می کنند. سپس می توانند با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی درخواست صدور سند ملکی را ارائه کنند.

همه قوانین مربوط به مالیات بر ارث از جمله مالیات بر ارث چقدر است؟ نحوه تقسیم بندی و اعطای چه معافیت هایی در سال 1394 در قانون دستخوش تغییرات اساسی شد.

به همین دلیل اگر تاریخ فوت متوفی قبل از سال 1395 باشد، قانون مصوب قبلی برای آن مورد اعمال می شود و در صورت فوت فرد بعد از سال 1395 می توان از همان قانون فعلی استفاده کرد.

پایان ماجرای مالیات بر ارث

در این مقاله دقیقاً گفته ایم که مالیات بر ارث چقدر است. اما اگر باز هم شک دارید نگران نباشید چون ماموران مالیاتی به خوبی شما را راهنمایی می کنند و آخرین ریال را برای شما محاسبه می کنند.

از آنجایی که پرداخت مالیات نقش فعال و کلیدی در پیشبرد اهداف و منافع دولت دارد، پرداخت صحیح و به موقع آن برای دولت بسیار حائز اهمیت است. به خصوص در مورد مالیات بر ارث، با توجه به این اختلافات و تشریفات طولانی در این زمینه، پرداخت صحیح این مالیات می تواند روند تقسیم ارث را تسریع بخشد.

در برخی موارد، به دلیل تعداد و تنوع دارایی متوفی، این امر می تواند بسیار پیچیده باشد. بنابراین در چنین شرایطی کمک گرفتن از الف مشاور مالیاتی همچنین با همراهی وکیل می تواند این روند را تسریع بخشد تا روند تقسیم حصه الارث به وراث و تعیین درصد مالیات بر ارث به راحتی انجام شود.

علاوه بر این، داشتن وصیت نامه قانونی و به روز یا داشتن وکیلی که از جزئیات دارایی، دارایی ها و بدهی های متوفی اطلاع داشته باشد، می تواند زمان شناسایی و تقسیم آن املاک را تا حد زیادی کاهش دهد تا مالیات های مربوط نیز کاهش یابد. به موقع پرداخت شود و ارث بین ورثه تقسیم شود. امیدواریم از این مطلب که در مورد نرخ مالیات بر ارث نوشته شده نهایت استفاده را برده باشید.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید