نویدیا به ارزش بازار ۲ تریلیون دلاری دست یافت؛ هیجان هوش مصنوعی

نویدیا به ارزش بازار ۲ تریلیون دلاری دست یافت؛ هیجان هوش مصنوعی


انویدیا با بهره‌گیری از تقاضای شدید برای تراشه‌های خود، به طور موقت به ارزش بازاری ۲ تریلیون دلاری دست یافت و رکوردی جدید در وال استریت ثبت کرد.

در تاریخ ۲۳ فوریه، شرکت انویدیا، پیشگام فناوری هوش مصنوعی تولیدی، به طور موقتی به ارزش بازاری ۲ تریلیون دلار دست یافت. این اتفاق پس از انتشار پیش‌بینی درآمدی بی‌سابقه از سوی طراح تراشه‌ها رخ داد که ارزش بازاری شرکت را در یک روز به میزان ۲۷۷ میلیارد دلار افزایش داد و بزرگ‌ترین سود روزانه در تاریخ وال استریت را رقم زد.

رشد سریع انویدیا در سال گذشته باعث شده تا تحلیلگران آن را با تأمین‌کنندگان ابزار و مواد در دوران تب طلا در قرن ۱۸۰۰ مقایسه کنند، زیرا تراشه‌های انویدیا توسط تقریبا تمام بازیگران هوش مصنوعی تولیدی از جمله OpenAI سازنده ChatGPT تا گوگل استفاده می‌شود.

این شرکت توانست در مدت زمان حدود هشت ماه از ارزش بازار ۱ تریلیون دلاری به ۲ تریلیون دلار دست یابد که سریع‌ترین رشد بین شرکت‌های آمریکایی بوده و کمتر از نصف زمان لازم برای رسیدن به این مرز برای غول‌های فناوری نظیر اپل و مایکروسافت است.

سهام اانویدیا در آخرین معاملات با کاهش ۰.۶ درصدی مواجه شد و به ارزش بازاری حدود ۱.۹۵ تریلیون دلار رسید. با این حال، این سهام در جلسه معاملاتی به بالاترین قیمت خود یعنی ۸۲۳.۹ دلار دست یافته بود.

این جهش قابل توجه در ارزش سهام اانویدیا توجه تحلیلگران و سرمایه‌گذاران را از سراسر جهان به خود جلب کرده است.

منتخب کاربران