پیش‌بینی قیمت بیت کوین: سقوط پیش از تأیید ETFها یا رسیدن به ۱۵۰هزار دلار در ۲۰۲۵؟

پیش‌بینی قیمت بیت کوین: سقوط پیش از تأیید ETFها یا رسیدن به ۱۵۰هزار دلار در ۲۰۲۵؟


پس از افزایش اخیر قیمت بیت کوین، پیتر شیف، یکی قدیمی‌ترین این ارز دیجیتال، دربارۀ احتمال سقوط دوباره آن هشدار دارد. او عقیده دارد که بیت کوین پیش از تأیید ETFهای اسپات، شاهد کاهش شدید قیمت خواهد بود.

سقوط قیمت بیت کوین پیش از تأیید ETFها

به گزارش کوین‌تلگراف، بیت کوین یکی از موضوعات مورد علاقه برای نقد توسط پیتر شیف، اقتصاددان و استراتژیست ارشد جهانی در شرکت یورو پاسیفیک کپیتال است.

در طول سال‌های گذشته، او بارها تأکید کرده است که ارزش بیت کوین برخلاف طلا به صفر خواهد رسید و در واقعیت، هیچ‌کس تمایلی به نگه‌داشتن بیت کوین ندارد، مگر اینکه بخواهد در آینده آن را با قیمتی بالاتر بفروشد.

اکنون، با رسیدن قیمت بیت کوین/دلار به بالاترین سطح خود در ۱۸ ماه گذشته، شیف توجه خود را به آنچه معطوف کرده است که دیگران می‌گویند نقطه عطفی برای رشد بازار ارزهای دیجیتال خواهد بود: راه‌اندازی اولین ETF اسپات بیت‌کوین در ایالات متحده.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین / تتر در بازه ۲ ساله

درحالی‌که انتشار شایعاتی مبنی عرضه اولین ETF اسپات در ماه نوامبر (آبان) به صعود قیمت بیت کوین به بیش از ۳۷٬۰۰۰ دلار در هفته دامن زد، گمان می‌رود که کمیسیون بورس و اوراق بهادار، اولین درخواست‌ها را‌ در اوایل سال ۲۰۲۴ تأیید کند.

درشرایطی‌که برخی بر این باورند که سرمایه‌گذاران پس از اطمینان از تأیید ETF‌ها، با فروش بیت کوین، حجم سرمایه‌گذاری خود در آن را کاهش خواهند داد، شیف عقیده دارد که پیش از این اتفاق شاهد سقوط قیمت بیت کوین خواهیم بود.

در یک نظرسنجی در پلتفرم اکس در ۹ نوامبر (۱۸ آبان)، او دو سناریو را برای سقوط بیت کوین ارائه کرد: پیش و پس از عرضه ETF‌ها. درنهایت، ۶۸درصد پاسخ‌دهندگان از حدود ۲۵٬۰۰۰ رأی، گزینه «خرید و هودل تا ماه» را انتخاب کردند.

نتیجه نظرسنجی شیف در مورد سقوط قیمت بیت کوین در پلتفرم اکس

با وجود این نتیجه، شیف بر سر موضع خود ایستاد. او در پاسخ گفت:

بر اساس نتایج، حدس من این است که قیمت بیت کوین پیش از عرضه ETFها سقوط می‌کند. به همین دلیل است که افرادی که با انتشار این شایعات بیت کوین خریده اند، اگر منتظر فروش آن تا زمان انتشار اخبار واقعی بمانند، در واقع سودی نخواهند برد.

افزایش قیمت ناشی از تأیید ETF‌های به آرامی پیش‌خور می‌شود

در میان آخرین پیش بینی های خوش بینانه از قیمت بیت کوین، شرکت سرمایه‌گذاری الاینس برنشتاین در هفته گذشته پیش‌بینی کرد که  قیمت بیت کوین در اوج چرخه بعدی به ۱۵۰٬۰۰۰ خواهد رسید.

تحلیل‌گران این در یادداشتی به نقل از مارکت‌واچ و دیگران نوشتند:

عقیده داریم که در روند ورود سرمایه در ابتدا کند خواهد بود و به‌تدریج افزایش خواهد یافت، حجم سرمایه ورودی به  پس از ETFها هاوینگ می‌تواند شتابی ایجاد کند که منجر به ایجاد اوج چرخه در سال ۲۰۲۵ و نه سال ۲۰۲۴ خواهد شد.

آن‌ها خاطرنشان کردند:

بریک‌اوت کنونی بیت کوین، صرفاً حاصل انتشار اخبار تأیید ETFهاست که به آرامی پیش‌خور می‌شود و سپس بازار شاهد خروج اولیه سرمایه خواهد بود و به احتمال زیاد در کوتاه‌مدت ناامید خواهد شد.

رفتار گذشته و آینده قیمت بیت کوین را در طول چرخه‌های هاوینگ

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۱ رای