چه کسی و با چه نرخی مسئول مالیات خودرو است؟ (جدول)

چه کسی و با چه نرخی مسئول مالیات خودرو است؟  (جدول)


که چه کسی مسئول مالیات خودرو است؟ این سوال بسیار رایجی است که بسیاری از مخاطبان از ما می پرسند، بنابراین هر آنچه را که باید در مورد آن بدانید را در قالب این محتوا توضیح خواهیم داد. طبیعتا با برخورد سختگیرانه دولت نسبت به موضوع مالیات، مالیات نقل و انتقال خودرو به یکی از موضوعات روز تبدیل شده است. اگر همراه ما باشید به این موضوع که یکی از مهم ترین انواع مالیات است می پردازیم.

چه کسی مسئول مالیات خودرو است (خریدار یا فروشنده؟)

(اگر حوصله خواندن کل مقاله را ندارید، قسمت اول را بخوانید تا همه چیزهایی را که باید در مقاله بدانید) بدانید.

ابتدا باید بدانید مالیات خودرو چقدر است؟ آیا این عدد ثابت است یا متغیر؟ تا دولت نخوابد کجا می رود زیر آب! بنابراین در بحث مالیات خودرو عوامل مختلفی را شامل می شود تا حداکثر مبلغ را از شما دریافت کنیم. چطوری میپرسی

به گونه ای که بر 3 عامل زیر در این مالیات تأثیر می گذارد که عبارتند از:

  1. سال ساخت خودرو
  2. ماشین مدل
  3. قیمت خودرو

بر اساس مصوبه قانون، شما ملزم به پرداخت 1% از قیمت کل خودرو هستید مالیات نقل و انتقال خودرو شما هستید چه فروشنده باشید چه خریدار تاثیر دارد.

سال ساخت ماشین برای مالیات آن بسیار مهم است، بنابراین اگر ماشین شما قدیمی تر باشد، مالیات کمتری پرداخت می کنید. چون عوارض بگیران همیشه خیرین ما هستند! یک جاهایی پول سر مردم گذاشتند و به عنوان هدیه به ملت امتیاز دادند! به عنوان مثال، اگر خودروی شما 6 سال سن داشته باشد، 10 درصد و اگر بالای 6 سال باشد، 40 درصد تخفیف دریافت خواهید کرد.

چه کسی مسئول مالیات خودرو است؟

اهمیت مالیات نقل و انتقال خودرو به جیب دولت!

قانون پرداخت مالیات خودرو توسط سازمان امور مالیاتی (cartransfer.tax.gov.ir) از سال 1400 برای کلیه افرادی که ارزش خودروی آنها بالای یک میلیارد (و بیشتر) است وضع شده است که این دسته از افراد باید درصدی از ارزش خودرو را به عنوان مالیات پرداخت کنند و این نوع مالیات در دسته مالیات های مستقیم قرار می گیرد.

به عبارت ساده تر، اگر بخواهیم معنای مالیات خودرو را بیان کنیم، باید بگوییم:

مالیات نقل و انتقال خودرو نوعی مالیات مستقیم است که شخص (مالک خودرو) موظف است درصدی از خودرو را که ارزش آن بیش از یک میلیارد است به دولت بدهد.

با این تعریف شخصی که باید مالیات خودرو را بپردازد مالک خودرو است. یعنی شخصی که فروشنده است موظف به پرداخت این نوع مالیات است، حالا برای پرداخت مالیات باید فروخته شود؟ خیر، می توانید به سامانه پرداخت مالیات خودرو مراجعه کرده و آن را پرداخت کنید. (در این مورد بیشتر بحث خواهیم کرد)

آیا مالیات نقل و انتقال خودرو فقط بر مالکان خودرو تأثیر می گذارد؟

بد نیست بدانید به جز خودروهای داخلی و خارجی که شامل مالیات نقل و انتقال خودرو می شوند، مالیات نقل و انتقال نیز لحاظ می شود موتور سیکلت های داخلی و خارجی میتوانست باشد

مالیات نقل و انتقال خودرو بر عهده کیست؟

برخلاف چند سال پیش، پرداخت مالیات دیگر پیچیده نیست و مردم باید با مراجعه به سایت cartransfer.tax.gov.ir مالیات خودروی خود را پرداخت کنند. در واقع برای پرداخت مالیات خودرو نیازی به مراجعه به اداره نیست. فقط مالیات ماشین خود را آنلاین پرداخت کنید.

در گذشته پرداخت مالیات خودرو در زمان مستندسازی انجام می شد اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و اینترنت می توان مالیات را با یک کلیک پرداخت کرد.

انتقال مالیات خودرو با فروشنده ه- یعنی قبل از تغییر شماره ثبت یا فروش خودرو باید به سامانه مشخص شده مراجعه و مبلغ مالیات را پرداخت کنید.

آیا امکان پرداخت مالیات خودرو بعد از انتقال وجود دارد؟

خیر، مالک خودرو باید قبل از تصمیم به انتقال خودرو به نام شخص دیگری، جریمه و مالیات خودرو را بپردازد. بنابراین مالیات خودرو بر عهده صاحب خودرو یا فروشنده خودرو می باشد و تا زمانی که مالیات خودرو پرداخت نشود امکان تغییر شماره ثبت وجود ندارد!

مالیات خودرو به عهده فروشنده است و باید قبل از انتقال پرداخت شود

آیا نرخ مالیات بر فروش خودروها متفاوت است؟

بسته به مدل خودروی شما، تولید آن در چه سالی و داخلی یا خارجی بودن آن، نرخ مالیات متفاوت است.

واضح است که مالیات خودرویی که کار نکرده یا به اصطلاح صفر کیلومتر است، بیشتر از خودرویی است که کیلومترها را از دست داده است. (نکته مهم: پرداخت مالیات صفر بر خودرو بر عهده سازنده یا فروشنده خودرو می باشد.)

جدول محاسبه مالیات خودرو (مالیات نقل و انتقال)

نحوه محاسبه مالیات بر اساس قیمت خودرو به شرح زیر است:

قیمت ماشین نرخ مالیات
تا 1.5 میلیارد تومان 1 درصد
تا 3 میلیارد تومان 2 درصد
تا 4.5 میلیارد تومان 3 درصد
بیش از 4.5 میلیارد تومان 4 درصد
جدول محاسبه مالیات خودرو

چگونه هزینه مالیات خودرو را درخواست کنم؟

تنها کاری که باید انجام دهید این است که به سامانه وصول مالیات نقل و انتقال خودرو (لینک بالا) مراجعه کرده و سپس بر روی گزینه استعلام و پرداخت مالیات کلیک کنید.

البته سایت هایی وجود دارند که می توانید با وارد کردن نوع خودرو و شماره ثبت، میزان مالیات را بررسی کنید، اما از صحت داده ها و اعتبار این سایت ها اطلاعی نداریم.

مالیات تعویض پلاک هیچ تفاوتی با مالیات خودرو ندارد

نکته مهمی که ممکن است شما را سردرگم کند این است که مالیات تعویض پلاک بر عهده کیست و چه تفاوتی با مالیات خودرو دارد؟

واقعاً هیچ تفاوتی بین این دو وجود ندارد زیرا قبل از تعویض پلاک باید مالیات را پرداخت کنید بنابراین مالیات تعویض پلاک همان مالیات خودرو است نه دو چیز جداگانه. (گرچه اگر دولت بخواهد، می تواند بر تنفس ما هم مالیات بدهد!)

نحوه اطلاع از نحوه پرداخت و میزان مالیات خودرو

کافی است مشمولان به درگاه ارتباطی سازمان امور مالیاتی www.intamedia.ir در قسمت مراجعه کنند. دفتر خدمات عملیات الکترونیک مالیاتی ارزش خودروهای خود را بدانید و مالیات خود را از طریق سیستم پرداخت کنید.

مالیات تعویض پلاک هیچ تفاوتی با مالیات خودرو ندارد

عواقب عدم پرداخت مالیات خودرو چیست؟

اگر مقالات مالیاتی نورا را خوانده باشید، با ادبیات ما آشنا هستید، زیرا ما انسان ها همیشه مدیون مسئولان هستیم! اگر انتظارات آنها را برآورده نکنیم، تقصیر ماست. در اینجا نیز در صورت عدم پرداخت مالیات، علاوه بر اینکه بدهکار مالیاتی محسوب می شوید، مجاز به انتقال خودرو نیز نخواهید بود. در زیر برخی از عواقب عدم پرداخت مالیات خودرو (و بی احترامی به جیب کارکنان) آورده شده است:

1- بدهی مالیاتی برای مالکان خودرو

از آنجایی که برای پرداخت مالیات خودرو نیازی به سفر طولانی به ادارات نیست، شاید به همین دلیل است که بسیاری از ما فکر می کنیم دیگر نیازی به پرداخت مالیات نداریم و بدون پرداخت مالیات خودرو خود را ترک می کنیم.

به گفته رئیس سازمان مالیاتی، در صورتی که مالک قبلی خودرو در زمان فروش بدهی مالیاتی را پرداخت نکرده باشد، پیامکی (اس ام اس) تحت عنوان پرداخت مبلغ بدهی مالیاتی دریافت می کند. در نتیجه تا زمانی که بدهی به اندازه کافی تسویه نشود، اجازه خروج از کشور وجود ندارد!

2- عدم امکان تعویض پلاک برای دارندگان خودرو

برای تعویض پلاک حتی در صف تعویض آن با مشکل مواجه خواهید شد. فقط در صورتی می توانید کلاس خود را رزرو کنید که مالیات را به طور کامل پرداخت کرده باشید.

2 نکته که باید در مورد مالیات خودرو بدانید!

نکته اول: میزان مالیات نقل و انتقال خودرو همه ساله در فصل زمستان اعلام می شود

نکته دوم: با مراجعه به یکی از مراکز یا سایت های زیر می توانید مالیات نقل و انتقال خودرو را پرداخت کنید:

  • شمارنده های ایالتی
  • وب سایت شهرداری محل سکونت
  • مالیات خودرو خود را به آدرس expcar.tax.gov.ir پرداخت کنید
آنچه در این صفحه می خوانید:
  • ir/مالیات خودرو/
  • ir/car-tax/#:~:text=مالیات نقل و انتقال سرمایه دارند اما هیچ نظری ندارند!
  • ir/car-tax/#:~:text=مالیات نقل و انتقال و مبلغ مالیات را وارد کنید